Optakt: Brøndby IF – FC Nordsjælland

Superligaen er tilbage, og søndag venter en spændende kamp fra Brøndby, når hjemmeholdet får besøg af FC Nordsjælland. Vi tør godt garantere mål.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcn #sldk

Holdnyt:

Brøndby IF:
Det har været en rolig sommer for Brøndby IF, der endnu ikke har foretaget et eneste indkøb. Det viser meget godt, at der nu er handling bag ordene, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen er ved at skabe en forretning, der ikke skal køre med et stort underskud år efter år.

Klubben har brugt sommeren på at sige farvel til Simon Tibbling og Kasper Fisker, der begge lå i periferien af holdet, ligesom Samuel Mraz’ lejeaftale er løbet ud, og Ante Erceg er sendt til Kroatien på en lejeaftale.

Rezan Corlu er faktisk eneste “nye” ansigt, da han er vendt tilbage til klubben efter at have tilbragt sidste sæson på leje i Lyngby Boldklub, hvor han spillemæssigt imponerede. Corlu er dog ikke til rådighed, da han så rødt i Lyngbys sidste Superliga-kamp mod Hobro.

Andreas Maxsø må Brøndby også undvære mod FC Nordsjælland, da han så rødt i Brøndbys sidste kamp i sidste sæson.

Jens Martin Gammelby har været skadet i opstarten og er også være ude af kampen.

Testkampene har kastet tre sejre og en uafgjort af sig, så Brøndby virker til at være klar til kamp.

FC Nordsjælland:
Flemming Pedersen skal til at blande kortene igen, for FC Nordsjælland har brugt sommeren på at sælge fra toppen af hierarkiet. Mohammed Kudus er blevet solgt til AFC Ajax, mens Mikkel Damsgaard er blevet solgt til italienske Sampdoria. Nicolai Larsen er skiftet til franske Guingamp, mens Abdul Mumin er rykket til Vitoria Guimares.

Dermed skal der bygges op på ny, og det er de da også det, de er gode til i FC Nordsjælland, hvor flere lovende talenter står klar. Ind er kommet målmand Martin Vantruba på en lejeaftale, og han er i kamp med Peter Vindahl Jensen om pladsen i nordsjællandernes mål.

Der er arbjede forude for FC Nordsjælland, der har tabt tre testkampe og vundet en enkelt. Flemming Pedersen skal have fundet sin idealopstilling, og det bliver altså en hård åbningskamp ude mod Brøndby.

Jonathan Amon er fortsat ude, og han har døjet med skader i et års tid nu. Også Mads Døhr Thychosen er ude. 

Karantæner:
Brøndby IF: Andreas Maxsø og Rezan Corlu
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Vigen, Frendrup, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre

FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Villadsen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Francis, Kofod, Diomande – Atanga, Rygaard, Sulemana

Profilen:
Kamaldeen Sulemana viste meget lovende takter i sin første halvsæson i Superligaen, og nu skal han bygge på. Kan han blive mere stabil og afgørende, bliver han hurtigt solgt videre, for farten og de individuelle kvaliteter er det, klubber i udlandet leder efter.

Vidste du, at…:
Kun én af hidtil 27 Superliga-kampe på Brøndby Stadion mellem de to hold er endt uden scoringer. Der er garanti for mål, tør vi næsten love. Brøndby har vundet de seneste seks hjemmekampe mod FC Nordsjælland, og der har været masser af mål i kampene. 4-0, 4-2, 2–0, 2-0, 3-1 og 4-2.

Dom:
Lad bare Superligaen åbne med et brag. Vi tror på, at det bliver en underholdende kamp mellem to mandskaber, der står godt til hinanden.

Selv om Brøndby mangler et par folk, går vi med statistikken. BIF vinder kampen og kommer perfekt fra land – 3-1 til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Gomes er ny HB Køge-anfører: En ære
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto






LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert hylder Høgh-beslutning

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Mathias Zanka går viralt

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gift Links hylder FCK-legende

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Real Madrid – Bayern

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Det betyder intet mod Liverpool

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Sporting CP – Arsenal

Færdig i Manchester City

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

Nu åbner Wind op for fremtiden

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK