Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcn #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det har været en rolig sommer for Brøndby IF, der endnu ikke har foretaget et eneste indkøb. Det viser meget godt, at der nu er handling bag ordene, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen er ved at skabe en forretning, der ikke skal køre med et stort underskud år efter år.
Klubben har brugt sommeren på at sige farvel til Simon Tibbling og Kasper Fisker, der begge lå i periferien af holdet, ligesom Samuel Mraz’ lejeaftale er løbet ud, og Ante Erceg er sendt til Kroatien på en lejeaftale.
Rezan Corlu er faktisk eneste “nye” ansigt, da han er vendt tilbage til klubben efter at have tilbragt sidste sæson på leje i Lyngby Boldklub, hvor han spillemæssigt imponerede. Corlu er dog ikke til rådighed, da han så rødt i Lyngbys sidste Superliga-kamp mod Hobro.
Andreas Maxsø må Brøndby også undvære mod FC Nordsjælland, da han så rødt i Brøndbys sidste kamp i sidste sæson.
Jens Martin Gammelby har været skadet i opstarten og er også være ude af kampen.
Testkampene har kastet tre sejre og en uafgjort af sig, så Brøndby virker til at være klar til kamp.
FC Nordsjælland:
Flemming Pedersen skal til at blande kortene igen, for FC Nordsjælland har brugt sommeren på at sælge fra toppen af hierarkiet. Mohammed Kudus er blevet solgt til AFC Ajax, mens Mikkel Damsgaard er blevet solgt til italienske Sampdoria. Nicolai Larsen er skiftet til franske Guingamp, mens Abdul Mumin er rykket til Vitoria Guimares.
Dermed skal der bygges op på ny, og det er de da også det, de er gode til i FC Nordsjælland, hvor flere lovende talenter står klar. Ind er kommet målmand Martin Vantruba på en lejeaftale, og han er i kamp med Peter Vindahl Jensen om pladsen i nordsjællandernes mål.
Der er arbjede forude for FC Nordsjælland, der har tabt tre testkampe og vundet en enkelt. Flemming Pedersen skal have fundet sin idealopstilling, og det bliver altså en hård åbningskamp ude mod Brøndby.
Jonathan Amon er fortsat ude, og han har døjet med skader i et års tid nu. Også Mads Døhr Thychosen er ude.
Karantæner:
Brøndby IF: Andreas Maxsø og Rezan Corlu
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Vigen, Frendrup, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Villadsen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Francis, Kofod, Diomande – Atanga, Rygaard, Sulemana
Profilen:
Kamaldeen Sulemana viste meget lovende takter i sin første halvsæson i Superligaen, og nu skal han bygge på. Kan han blive mere stabil og afgørende, bliver han hurtigt solgt videre, for farten og de individuelle kvaliteter er det, klubber i udlandet leder efter.
Vidste du, at…:
Kun én af hidtil 27 Superliga-kampe på Brøndby Stadion mellem de to hold er endt uden scoringer. Der er garanti for mål, tør vi næsten love. Brøndby har vundet de seneste seks hjemmekampe mod FC Nordsjælland, og der har været masser af mål i kampene. 4-0, 4-2, 2–0, 2-0, 3-1 og 4-2.
Dom:
Lad bare Superligaen åbne med et brag. Vi tror på, at det bliver en underholdende kamp mellem to mandskaber, der står godt til hinanden.
Selv om Brøndby mangler et par folk, går vi med statistikken. BIF vinder kampen og kommer perfekt fra land – 3-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Gomes er ny HB Køge-anfører: En ære
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
HELT VILDT
