Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcn #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det har været en rolig sommer for Brøndby IF, der endnu ikke har foretaget et eneste indkøb. Det viser meget godt, at der nu er handling bag ordene, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen er ved at skabe en forretning, der ikke skal køre med et stort underskud år efter år.
Klubben har brugt sommeren på at sige farvel til Simon Tibbling og Kasper Fisker, der begge lå i periferien af holdet, ligesom Samuel Mraz’ lejeaftale er løbet ud, og Ante Erceg er sendt til Kroatien på en lejeaftale.
Rezan Corlu er faktisk eneste “nye” ansigt, da han er vendt tilbage til klubben efter at have tilbragt sidste sæson på leje i Lyngby Boldklub, hvor han spillemæssigt imponerede. Corlu er dog ikke til rådighed, da han så rødt i Lyngbys sidste Superliga-kamp mod Hobro.
Andreas Maxsø må Brøndby også undvære mod FC Nordsjælland, da han så rødt i Brøndbys sidste kamp i sidste sæson.
Jens Martin Gammelby har været skadet i opstarten og er også være ude af kampen.
Testkampene har kastet tre sejre og en uafgjort af sig, så Brøndby virker til at være klar til kamp.
FC Nordsjælland:
Flemming Pedersen skal til at blande kortene igen, for FC Nordsjælland har brugt sommeren på at sælge fra toppen af hierarkiet. Mohammed Kudus er blevet solgt til AFC Ajax, mens Mikkel Damsgaard er blevet solgt til italienske Sampdoria. Nicolai Larsen er skiftet til franske Guingamp, mens Abdul Mumin er rykket til Vitoria Guimares.
Dermed skal der bygges op på ny, og det er de da også det, de er gode til i FC Nordsjælland, hvor flere lovende talenter står klar. Ind er kommet målmand Martin Vantruba på en lejeaftale, og han er i kamp med Peter Vindahl Jensen om pladsen i nordsjællandernes mål.
Der er arbjede forude for FC Nordsjælland, der har tabt tre testkampe og vundet en enkelt. Flemming Pedersen skal have fundet sin idealopstilling, og det bliver altså en hård åbningskamp ude mod Brøndby.
Jonathan Amon er fortsat ude, og han har døjet med skader i et års tid nu. Også Mads Døhr Thychosen er ude.
Karantæner:
Brøndby IF: Andreas Maxsø og Rezan Corlu
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Vigen, Frendrup, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Villadsen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Francis, Kofod, Diomande – Atanga, Rygaard, Sulemana
Profilen:
Kamaldeen Sulemana viste meget lovende takter i sin første halvsæson i Superligaen, og nu skal han bygge på. Kan han blive mere stabil og afgørende, bliver han hurtigt solgt videre, for farten og de individuelle kvaliteter er det, klubber i udlandet leder efter.
Vidste du, at…:
Kun én af hidtil 27 Superliga-kampe på Brøndby Stadion mellem de to hold er endt uden scoringer. Der er garanti for mål, tør vi næsten love. Brøndby har vundet de seneste seks hjemmekampe mod FC Nordsjælland, og der har været masser af mål i kampene. 4-0, 4-2, 2–0, 2-0, 3-1 og 4-2.
Dom:
Lad bare Superligaen åbne med et brag. Vi tror på, at det bliver en underholdende kamp mellem to mandskaber, der står godt til hinanden.
Selv om Brøndby mangler et par folk, går vi med statistikken. BIF vinder kampen og kommer perfekt fra land – 3-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Gomes er ny HB Køge-anfører: En ære
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Her kan du se Villarreal mod FC København
MEDIE
Rigtig dårlig melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
EKSKLUSIVT
