Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcn #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det har været en rolig sommer for Brøndby IF, der endnu ikke har foretaget et eneste indkøb. Det viser meget godt, at der nu er handling bag ordene, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen er ved at skabe en forretning, der ikke skal køre med et stort underskud år efter år.
Klubben har brugt sommeren på at sige farvel til Simon Tibbling og Kasper Fisker, der begge lå i periferien af holdet, ligesom Samuel Mraz’ lejeaftale er løbet ud, og Ante Erceg er sendt til Kroatien på en lejeaftale.
Rezan Corlu er faktisk eneste “nye” ansigt, da han er vendt tilbage til klubben efter at have tilbragt sidste sæson på leje i Lyngby Boldklub, hvor han spillemæssigt imponerede. Corlu er dog ikke til rådighed, da han så rødt i Lyngbys sidste Superliga-kamp mod Hobro.
Andreas Maxsø må Brøndby også undvære mod FC Nordsjælland, da han så rødt i Brøndbys sidste kamp i sidste sæson.
Jens Martin Gammelby har været skadet i opstarten og er også være ude af kampen.
Testkampene har kastet tre sejre og en uafgjort af sig, så Brøndby virker til at være klar til kamp.
FC Nordsjælland:
Flemming Pedersen skal til at blande kortene igen, for FC Nordsjælland har brugt sommeren på at sælge fra toppen af hierarkiet. Mohammed Kudus er blevet solgt til AFC Ajax, mens Mikkel Damsgaard er blevet solgt til italienske Sampdoria. Nicolai Larsen er skiftet til franske Guingamp, mens Abdul Mumin er rykket til Vitoria Guimares.
Dermed skal der bygges op på ny, og det er de da også det, de er gode til i FC Nordsjælland, hvor flere lovende talenter står klar. Ind er kommet målmand Martin Vantruba på en lejeaftale, og han er i kamp med Peter Vindahl Jensen om pladsen i nordsjællandernes mål.
Der er arbjede forude for FC Nordsjælland, der har tabt tre testkampe og vundet en enkelt. Flemming Pedersen skal have fundet sin idealopstilling, og det bliver altså en hård åbningskamp ude mod Brøndby.
Jonathan Amon er fortsat ude, og han har døjet med skader i et års tid nu. Også Mads Døhr Thychosen er ude.
Karantæner:
Brøndby IF: Andreas Maxsø og Rezan Corlu
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Vigen, Frendrup, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Villadsen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Francis, Kofod, Diomande – Atanga, Rygaard, Sulemana
Profilen:
Kamaldeen Sulemana viste meget lovende takter i sin første halvsæson i Superligaen, og nu skal han bygge på. Kan han blive mere stabil og afgørende, bliver han hurtigt solgt videre, for farten og de individuelle kvaliteter er det, klubber i udlandet leder efter.
Vidste du, at…:
Kun én af hidtil 27 Superliga-kampe på Brøndby Stadion mellem de to hold er endt uden scoringer. Der er garanti for mål, tør vi næsten love. Brøndby har vundet de seneste seks hjemmekampe mod FC Nordsjælland, og der har været masser af mål i kampene. 4-0, 4-2, 2–0, 2-0, 3-1 og 4-2.
Dom:
Lad bare Superligaen åbne med et brag. Vi tror på, at det bliver en underholdende kamp mellem to mandskaber, der står godt til hinanden.
Selv om Brøndby mangler et par folk, går vi med statistikken. BIF vinder kampen og kommer perfekt fra land – 3-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Gomes er ny HB Køge-anfører: En ære
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
OPTAKT
OB – FC Fredericia
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
– Han fik et lortetilbud fra OB
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN
