Optakt: Brøndby IF – FC Nordsjælland

Superligaen er tilbage, og søndag venter en spændende kamp fra Brøndby, når hjemmeholdet får besøg af FC Nordsjælland. Vi tør godt garantere mål.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcn #sldk

Holdnyt:

Brøndby IF:
Det har været en rolig sommer for Brøndby IF, der endnu ikke har foretaget et eneste indkøb. Det viser meget godt, at der nu er handling bag ordene, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen er ved at skabe en forretning, der ikke skal køre med et stort underskud år efter år.

Klubben har brugt sommeren på at sige farvel til Simon Tibbling og Kasper Fisker, der begge lå i periferien af holdet, ligesom Samuel Mraz’ lejeaftale er løbet ud, og Ante Erceg er sendt til Kroatien på en lejeaftale.

Rezan Corlu er faktisk eneste “nye” ansigt, da han er vendt tilbage til klubben efter at have tilbragt sidste sæson på leje i Lyngby Boldklub, hvor han spillemæssigt imponerede. Corlu er dog ikke til rådighed, da han så rødt i Lyngbys sidste Superliga-kamp mod Hobro.

Andreas Maxsø må Brøndby også undvære mod FC Nordsjælland, da han så rødt i Brøndbys sidste kamp i sidste sæson.

Jens Martin Gammelby har været skadet i opstarten og er også være ude af kampen.

Testkampene har kastet tre sejre og en uafgjort af sig, så Brøndby virker til at være klar til kamp.

FC Nordsjælland:
Flemming Pedersen skal til at blande kortene igen, for FC Nordsjælland har brugt sommeren på at sælge fra toppen af hierarkiet. Mohammed Kudus er blevet solgt til AFC Ajax, mens Mikkel Damsgaard er blevet solgt til italienske Sampdoria. Nicolai Larsen er skiftet til franske Guingamp, mens Abdul Mumin er rykket til Vitoria Guimares.

Dermed skal der bygges op på ny, og det er de da også det, de er gode til i FC Nordsjælland, hvor flere lovende talenter står klar. Ind er kommet målmand Martin Vantruba på en lejeaftale, og han er i kamp med Peter Vindahl Jensen om pladsen i nordsjællandernes mål.

Der er arbjede forude for FC Nordsjælland, der har tabt tre testkampe og vundet en enkelt. Flemming Pedersen skal have fundet sin idealopstilling, og det bliver altså en hård åbningskamp ude mod Brøndby.

Jonathan Amon er fortsat ude, og han har døjet med skader i et års tid nu. Også Mads Døhr Thychosen er ude. 

Karantæner:
Brøndby IF: Andreas Maxsø og Rezan Corlu
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Vigen, Frendrup, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre

FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Villadsen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Francis, Kofod, Diomande – Atanga, Rygaard, Sulemana

Profilen:
Kamaldeen Sulemana viste meget lovende takter i sin første halvsæson i Superligaen, og nu skal han bygge på. Kan han blive mere stabil og afgørende, bliver han hurtigt solgt videre, for farten og de individuelle kvaliteter er det, klubber i udlandet leder efter.

Vidste du, at…:
Kun én af hidtil 27 Superliga-kampe på Brøndby Stadion mellem de to hold er endt uden scoringer. Der er garanti for mål, tør vi næsten love. Brøndby har vundet de seneste seks hjemmekampe mod FC Nordsjælland, og der har været masser af mål i kampene. 4-0, 4-2, 2–0, 2-0, 3-1 og 4-2.

Dom:
Lad bare Superligaen åbne med et brag. Vi tror på, at det bliver en underholdende kamp mellem to mandskaber, der står godt til hinanden.

Selv om Brøndby mangler et par folk, går vi med statistikken. BIF vinder kampen og kommer perfekt fra land – 3-1 til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Gomes er ny HB Køge-anfører: En ære
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto


Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Frustreret Premier League-dansker vil væk

I svime over Oscar Schwartau

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Amorim: Vi var det bedste hold

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud