Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: Canal 9
Hashtag: #biffcn #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det har været en rolig sommer for Brøndby IF, der endnu ikke har foretaget et eneste indkøb. Det viser meget godt, at der nu er handling bag ordene, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen er ved at skabe en forretning, der ikke skal køre med et stort underskud år efter år.
Klubben har brugt sommeren på at sige farvel til Simon Tibbling og Kasper Fisker, der begge lå i periferien af holdet, ligesom Samuel Mraz’ lejeaftale er løbet ud, og Ante Erceg er sendt til Kroatien på en lejeaftale.
Rezan Corlu er faktisk eneste “nye” ansigt, da han er vendt tilbage til klubben efter at have tilbragt sidste sæson på leje i Lyngby Boldklub, hvor han spillemæssigt imponerede. Corlu er dog ikke til rådighed, da han så rødt i Lyngbys sidste Superliga-kamp mod Hobro.
Andreas Maxsø må Brøndby også undvære mod FC Nordsjælland, da han så rødt i Brøndbys sidste kamp i sidste sæson.
Jens Martin Gammelby har været skadet i opstarten og er også være ude af kampen.
Testkampene har kastet tre sejre og en uafgjort af sig, så Brøndby virker til at være klar til kamp.
FC Nordsjælland:
Flemming Pedersen skal til at blande kortene igen, for FC Nordsjælland har brugt sommeren på at sælge fra toppen af hierarkiet. Mohammed Kudus er blevet solgt til AFC Ajax, mens Mikkel Damsgaard er blevet solgt til italienske Sampdoria. Nicolai Larsen er skiftet til franske Guingamp, mens Abdul Mumin er rykket til Vitoria Guimares.
Dermed skal der bygges op på ny, og det er de da også det, de er gode til i FC Nordsjælland, hvor flere lovende talenter står klar. Ind er kommet målmand Martin Vantruba på en lejeaftale, og han er i kamp med Peter Vindahl Jensen om pladsen i nordsjællandernes mål.
Der er arbjede forude for FC Nordsjælland, der har tabt tre testkampe og vundet en enkelt. Flemming Pedersen skal have fundet sin idealopstilling, og det bliver altså en hård åbningskamp ude mod Brøndby.
Jonathan Amon er fortsat ude, og han har døjet med skader i et års tid nu. Også Mads Døhr Thychosen er ude.
Karantæner:
Brøndby IF: Andreas Maxsø og Rezan Corlu
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Vigen, Frendrup, Radosevic, Mensah – Hedlund, Uhre
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Villadsen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Francis, Kofod, Diomande – Atanga, Rygaard, Sulemana
Profilen:
Kamaldeen Sulemana viste meget lovende takter i sin første halvsæson i Superligaen, og nu skal han bygge på. Kan han blive mere stabil og afgørende, bliver han hurtigt solgt videre, for farten og de individuelle kvaliteter er det, klubber i udlandet leder efter.
Vidste du, at…:
Kun én af hidtil 27 Superliga-kampe på Brøndby Stadion mellem de to hold er endt uden scoringer. Der er garanti for mål, tør vi næsten love. Brøndby har vundet de seneste seks hjemmekampe mod FC Nordsjælland, og der har været masser af mål i kampene. 4-0, 4-2, 2–0, 2-0, 3-1 og 4-2.
Dom:
Lad bare Superligaen åbne med et brag. Vi tror på, at det bliver en underholdende kamp mellem to mandskaber, der står godt til hinanden.
Selv om Brøndby mangler et par folk, går vi med statistikken. BIF vinder kampen og kommer perfekt fra land – 3-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Gomes er ny HB Køge-anfører: En ære
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
