Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren
Hashtag: #bifrfc #sldk
Holdnyt
Brøndby IF
Niels Frederiksens mandskab har fået en skidt start på sæsonen, hvor man først til aller sidst fik hentet de offensive kræfter, som man har råbt og skreget på i hele transfervinduet.
Flere af dem fik debut mod AC Horsens og det takkede norske Ohi Omoijuanfo for med sin første scoring for BIF. Med Brøndby som et af Superligaens mindst scorende hold, så ligner den tidligere Lillestrøm- og Molde-bomber løsningen i front.
Han vil formenlig starte igen, hvilket efterlader Marko Divkovic som sorteper. Mathias Kvistgaarden er i karantæne. Mads Hermansen og Blas Riveros sidder fortsat ude med skader, og gør det angiveligt frem til starten af oktober. Carl Björk og Kevin Mensah er også ude.
Der er også spørgsmålstegn ved højre back, for her er Jens Martin Gammelby kommet retur, og han startede mod AC Horsens foran Sebulonsen, som har døjet med fysikken efter et hårdt startprogram i BIF.
Joe Bell og en formsvag Anis Slimane ligner to, der er ved at miste deres plads i startopstillingen efter tilgangen af Nicolai Vallys og Daniel Wass samt Mathias Greve, der begynder at finde formen på midtbanen.
Randers FC
Man må bare lette på hatten for det arbejde, som Thomas Thomasberg laver i Randers FC. Kronjyderne er med helt fremme i Superligaen, og er lige nu turneringens mest formstærke mandskab.
Fem sejre på stribe har Randers FC, og de er ikke mindst kommet i stand ved en uhyggelig stærk defensiv, der blot har tilladt fire mål imod i hele sæsonen.
Patrik Carlgren har storspillet, og selvom man har sagt farvel til Simon Piesinger, så står Hugo Andersson bare klar til at overtage, selvom man har købt Daniel Høegh som hans afløser.
Tobias Klysner er ude med en mindre skade.
Karantæne
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger
Brøndby IF (4-3-1-2): Mikkelsen – Sebulonsen, Maxsø, Tshiembe, Cappis – Wass, Radosevic, Greve – Vallys – Omoijuanfo, Hedlund
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Andersson, Andersson, Graves, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Odey, Bundgaard
Dom
Holdenes seneste møder har været nogle lavtscorende affærer, hvor det ene hold har vundet med et enkelt mål. Buddet herfra bliver, at der på Brøndby Stadion kommer få mål og de to hold deler. 1-1 er buddet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’