Optakt: Brøndby IF – Randers FC

Får Daniel Agger start på livet og Superligaen, eller kan Randers FC drille Brøndby IF og et udsolgt Brøndby Stadion?



Kampfakta:
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Michael Tykgaard
Kampstart: Søndag klokken 17.00
På tv: Canal 9
Twitter: #bifrfc

Holdnyt:
Brøndby IF: Foran et udsolgt Brøndby Stadion skal klubben fra Vestegnen forsøge at få sat tre point på kontoen mod et godt organiseret Randers-hold. Som det ser ud lige nu, er truppen i forholdsvis god stand, kun Ariel Nunez og Christian Nørgaard er med sikkedhed ude. Unge Nørgaard begyndt at træne igen efter sin skade, men kampen mod Randers kommer for tidligt til, at han er i betragtning til opgøret. Michael Almebäck og Nicolai Laursen er begyndt at træne igen og kan altså være til rådighed. Det samme kan Daniel Agger, der har givet positive tilbagemeldinger på den skade, han blev ramt af i landsholdslejren. Forvent dog, at beslutningen om Agger blive/r taget på dagen inden opgøret eller på kampdagen. Brøndby har også Teemu Pukki og Holmbert Fridjonsson til rådighed.

Randers FC: De kommer som underdogs. Som dem, der foran et udsolgt stadion skal have et nederlag at tage hjem med, men Randers FC kommer efter point. Holdet har ikke de store skadesproblemer at døje med. Angriber Mikael Ishak trak sig fra det svenske U/21-landshold, fordi han følte ømhed i baglåret. Men han ventes at være klar mod Brøndby. Det samme gør sig formentlig gældende for Nicolai Brock-Madsen, der har døjet med en muskelskade. Derimod ser det ikke ud til, at Jonas Borring når at være tilbage efter sin operation for sportsbrok i sommer.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen

Superliga-form:
Brøndby IF: V-T-U-V-V
Randers FC: V-T-V-T-U

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Holst, Dumic, Agger, Durmisi – Ørnskov, Kahlenberg – Szymanowski, Elmander, Rashani – Pukki
Randers FC (4-4-2): Johnsson – Thomsen, Fenger, Agesen, Tamboura – Fisker, Keller, Bjarnason, Fischer – Ishak, Lundberg

Vidste du, at…:
Johan Elmander, Daniel Agger og Thomas Kahlenberg spillede alle for Brøndby, sidst holdet blev danske mestre i 2005. Nu er de vendt tilbage for at gentage kunststykket. Èn der søndag også vender tilbage Brøndby, er Jonas Kamper, som også var på holdet i 2005. Nu spiller han dog i Randers og kommer altså for at snyde et udsolgt stadion for tre point.

Dom:
Alle forventer, at Brøndby IF foran et udsolgt stadion kommer til at vinde over Randers FC, og at Daniel Aggers fest dermed blive/r krydret med tre point. Men udeholdet med Colin Todd i spidsen er rutineret og godt organiseret. Det er samtidig et hold, der per tradition lever godt på kontrachancer – noget, man godt kan få mod Brøndby. Brøndby skal også se, hvordan holdet kommer til at se ud, efter Simon Makienok har forladt klubben til fordel for Palermo. Kan Teemo Pukki og Johan Elmander lave målene.
I sidste ende tror vi på, at trykket fra tilskuerne og den dynamik, Brøndby-holdet kommer med, blive/r for meget for Randers FC. Brøndby vinder 2-1 – med eller uden Daniel Agger.

Spil på 2-1 til Brøndby og få odds 9,00 hos Danske Spil – klik her 

Følg kampen i tipsbladet.dk’s live/-center.



Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Danske klubber vil have ham

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

FC København-handling går verden rundt 

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst