Optakt: Esbjerg fB – FC København

Der venter Esbjerg en svær opgave, når FC København kommer på besøg, men sidder Club Brugge-kampene i ben og hoved på FCK’erne?



Status:
Esbjerg fB tabte sin første kamp uden Søren Rieks, da de i weekenden tabte 1-2 til SønderjyskE men hans afløser Arnor Smarason scorede og spillede godt i rollen som hængende angriber bagved og omkring Jesper Lange. Kun en sen udligning fra Bjørn Paulsen hindrede Esbjerg i at tage det ene point, og generelt har det været sådan, at Esbjerg har været godt med i de første tre Superliga-runder, men skarpheden har manglet i begge felter, og derfor er det kun blevet til det ene point, de fik mod AGF.

Der venter dem en svær opgave lørdag aften, for det er vicemestrene fra FC København, der kommer på besøg. Uden at spille sig ud har de fået syv point i de første tre kampe, men onsdag aften mod Club Brugge skabte de stort set ikke en chance og spillede alt for meget til siden og bagud. Det skal ændres, hvis de vil mere end spille 0-0 igen.

Vestjyderne har traditionelt udmærket fat i FC København hjemme på Blue Water Arena. De har godt nok kun vundet to af de seneste ni hjemmekampe mod københavnerne, men de fem af dem er endt uafgjort, og kun to er altså tabt

FC Københavns træner Ariël Jacobs vil formentlig ændre på en del pladser i forhold til Club Brugge-kampen. Dels fordi der var meget, der ikke fungerede offensivt for FCK, og dels fordi der formentlig er et par stykker, han gerne vil skåne inden returen i Belgien på onsdag. Det kan give Kris Stadsgaard, Martin Vingaard, Christian Grindheim og måske Mustafa Abdellaoue chancen fra start i Esbjerg.

Profil:
Martin Vingaard må være godt indebrændt efter at have varmet bænk mod AaB og Club Brugge. Han kan blive afgørende for FC København på sin gamle hjemmebane.

Dom:
FC København tager endnu et stik på vejen mod at erobre DM-guldet tilbage. De vinder 2-0.

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB(4-4-2):
Hradecky – Drobo-Ampem, Hansen, Høgh, Knudsen – Ankersen, Braithwaite, Vendelbo, Andersen – Lange, Smarason

Skader:
Vestergaard
Karantæner: Ingen

FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Oviedo – Bolaños, Grindheim, Claudemir, Vingaard – Cornelius, Santin

Skader:
Delaney
Karantæner: Ingen

På tv:
Lørdag 19.00 på Canal 9





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Brasilien – Haiti

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Fremhæver Bodø/Glimt

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

FCK-boss roser varm bomber

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Jagter FC Barcelona-stjerne

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman