Status:
Esbjerg fB tabte sin første kamp uden Søren Rieks, da de i weekenden tabte 1-2 til SønderjyskE men hans afløser Arnor Smarason scorede og spillede godt i rollen som hængende angriber bagved og omkring Jesper Lange. Kun en sen udligning fra Bjørn Paulsen hindrede Esbjerg i at tage det ene point, og generelt har det været sådan, at Esbjerg har været godt med i de første tre Superliga-runder, men skarpheden har manglet i begge felter, og derfor er det kun blevet til det ene point, de fik mod AGF.
Der venter dem en svær opgave lørdag aften, for det er vicemestrene fra FC København, der kommer på besøg. Uden at spille sig ud har de fået syv point i de første tre kampe, men onsdag aften mod Club Brugge skabte de stort set ikke en chance og spillede alt for meget til siden og bagud. Det skal ændres, hvis de vil mere end spille 0-0 igen.
Vestjyderne har traditionelt udmærket fat i FC København hjemme på Blue Water Arena. De har godt nok kun vundet to af de seneste ni hjemmekampe mod københavnerne, men de fem af dem er endt uafgjort, og kun to er altså tabt
FC Københavns træner Ariël Jacobs vil formentlig ændre på en del pladser i forhold til Club Brugge-kampen. Dels fordi der var meget, der ikke fungerede offensivt for FCK, og dels fordi der formentlig er et par stykker, han gerne vil skåne inden returen i Belgien på onsdag. Det kan give Kris Stadsgaard, Martin Vingaard, Christian Grindheim og måske Mustafa Abdellaoue chancen fra start i Esbjerg.
Profil:
Martin Vingaard må være godt indebrændt efter at have varmet bænk mod AaB og Club Brugge. Han kan blive afgørende for FC København på sin gamle hjemmebane.
Dom:
FC København tager endnu et stik på vejen mod at erobre DM-guldet tilbage. De vinder 2-0.
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB(4-4-2): Hradecky – Drobo-Ampem, Hansen, Høgh, Knudsen – Ankersen, Braithwaite, Vendelbo, Andersen – Lange, Smarason
Skader: Vestergaard
Karantæner: Ingen
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Oviedo – Bolaños, Grindheim, Claudemir, Vingaard – Cornelius, Santin
Skader: Delaney
Karantæner: Ingen
På tv: Lørdag 19.00 på Canal 9
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE