Status:
Esbjerg fB tabte sin første kamp uden Søren Rieks, da de i weekenden tabte 1-2 til SønderjyskE men hans afløser Arnor Smarason scorede og spillede godt i rollen som hængende angriber bagved og omkring Jesper Lange. Kun en sen udligning fra Bjørn Paulsen hindrede Esbjerg i at tage det ene point, og generelt har det været sådan, at Esbjerg har været godt med i de første tre Superliga-runder, men skarpheden har manglet i begge felter, og derfor er det kun blevet til det ene point, de fik mod AGF.
Der venter dem en svær opgave lørdag aften, for det er vicemestrene fra FC København, der kommer på besøg. Uden at spille sig ud har de fået syv point i de første tre kampe, men onsdag aften mod Club Brugge skabte de stort set ikke en chance og spillede alt for meget til siden og bagud. Det skal ændres, hvis de vil mere end spille 0-0 igen.
Vestjyderne har traditionelt udmærket fat i FC København hjemme på Blue Water Arena. De har godt nok kun vundet to af de seneste ni hjemmekampe mod københavnerne, men de fem af dem er endt uafgjort, og kun to er altså tabt
FC Københavns træner Ariël Jacobs vil formentlig ændre på en del pladser i forhold til Club Brugge-kampen. Dels fordi der var meget, der ikke fungerede offensivt for FCK, og dels fordi der formentlig er et par stykker, han gerne vil skåne inden returen i Belgien på onsdag. Det kan give Kris Stadsgaard, Martin Vingaard, Christian Grindheim og måske Mustafa Abdellaoue chancen fra start i Esbjerg.
Profil:
Martin Vingaard må være godt indebrændt efter at have varmet bænk mod AaB og Club Brugge. Han kan blive afgørende for FC København på sin gamle hjemmebane.
Dom:
FC København tager endnu et stik på vejen mod at erobre DM-guldet tilbage. De vinder 2-0.
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB(4-4-2): Hradecky – Drobo-Ampem, Hansen, Høgh, Knudsen – Ankersen, Braithwaite, Vendelbo, Andersen – Lange, Smarason
Skader: Vestergaard
Karantæner: Ingen
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Oviedo – Bolaños, Grindheim, Claudemir, Vingaard – Cornelius, Santin
Skader: Delaney
Karantæner: Ingen
På tv: Lørdag 19.00 på Canal 9
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
Belgien – Iran
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED