Optakt: Esbjerg fB – FC København

Der venter Esbjerg en svær opgave, når FC København kommer på besøg, men sidder Club Brugge-kampene i ben og hoved på FCK’erne?



Status:
Esbjerg fB tabte sin første kamp uden Søren Rieks, da de i weekenden tabte 1-2 til SønderjyskE men hans afløser Arnor Smarason scorede og spillede godt i rollen som hængende angriber bagved og omkring Jesper Lange. Kun en sen udligning fra Bjørn Paulsen hindrede Esbjerg i at tage det ene point, og generelt har det været sådan, at Esbjerg har været godt med i de første tre Superliga-runder, men skarpheden har manglet i begge felter, og derfor er det kun blevet til det ene point, de fik mod AGF.

Der venter dem en svær opgave lørdag aften, for det er vicemestrene fra FC København, der kommer på besøg. Uden at spille sig ud har de fået syv point i de første tre kampe, men onsdag aften mod Club Brugge skabte de stort set ikke en chance og spillede alt for meget til siden og bagud. Det skal ændres, hvis de vil mere end spille 0-0 igen.

Vestjyderne har traditionelt udmærket fat i FC København hjemme på Blue Water Arena. De har godt nok kun vundet to af de seneste ni hjemmekampe mod københavnerne, men de fem af dem er endt uafgjort, og kun to er altså tabt

FC Københavns træner Ariël Jacobs vil formentlig ændre på en del pladser i forhold til Club Brugge-kampen. Dels fordi der var meget, der ikke fungerede offensivt for FCK, og dels fordi der formentlig er et par stykker, han gerne vil skåne inden returen i Belgien på onsdag. Det kan give Kris Stadsgaard, Martin Vingaard, Christian Grindheim og måske Mustafa Abdellaoue chancen fra start i Esbjerg.

Profil:
Martin Vingaard må være godt indebrændt efter at have varmet bænk mod AaB og Club Brugge. Han kan blive afgørende for FC København på sin gamle hjemmebane.

Dom:
FC København tager endnu et stik på vejen mod at erobre DM-guldet tilbage. De vinder 2-0.

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB(4-4-2):
Hradecky – Drobo-Ampem, Hansen, Høgh, Knudsen – Ankersen, Braithwaite, Vendelbo, Andersen – Lange, Smarason

Skader:
Vestergaard
Karantæner: Ingen

FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Oviedo – Bolaños, Grindheim, Claudemir, Vingaard – Cornelius, Santin

Skader:
Delaney
Karantæner: Ingen

På tv:
Lørdag 19.00 på Canal 9





Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber




LIVE

LIVE: Her er Brøndbys startopstilling

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest