Optakt: Esbjerg fB – FC København

Der venter Esbjerg en svær opgave, når FC København kommer på besøg, men sidder Club Brugge-kampene i ben og hoved på FCK’erne?



Status:
Esbjerg fB tabte sin første kamp uden Søren Rieks, da de i weekenden tabte 1-2 til SønderjyskE men hans afløser Arnor Smarason scorede og spillede godt i rollen som hængende angriber bagved og omkring Jesper Lange. Kun en sen udligning fra Bjørn Paulsen hindrede Esbjerg i at tage det ene point, og generelt har det været sådan, at Esbjerg har været godt med i de første tre Superliga-runder, men skarpheden har manglet i begge felter, og derfor er det kun blevet til det ene point, de fik mod AGF.

Der venter dem en svær opgave lørdag aften, for det er vicemestrene fra FC København, der kommer på besøg. Uden at spille sig ud har de fået syv point i de første tre kampe, men onsdag aften mod Club Brugge skabte de stort set ikke en chance og spillede alt for meget til siden og bagud. Det skal ændres, hvis de vil mere end spille 0-0 igen.

Vestjyderne har traditionelt udmærket fat i FC København hjemme på Blue Water Arena. De har godt nok kun vundet to af de seneste ni hjemmekampe mod københavnerne, men de fem af dem er endt uafgjort, og kun to er altså tabt

FC Københavns træner Ariël Jacobs vil formentlig ændre på en del pladser i forhold til Club Brugge-kampen. Dels fordi der var meget, der ikke fungerede offensivt for FCK, og dels fordi der formentlig er et par stykker, han gerne vil skåne inden returen i Belgien på onsdag. Det kan give Kris Stadsgaard, Martin Vingaard, Christian Grindheim og måske Mustafa Abdellaoue chancen fra start i Esbjerg.

Profil:
Martin Vingaard må være godt indebrændt efter at have varmet bænk mod AaB og Club Brugge. Han kan blive afgørende for FC København på sin gamle hjemmebane.

Dom:
FC København tager endnu et stik på vejen mod at erobre DM-guldet tilbage. De vinder 2-0.

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB(4-4-2):
Hradecky – Drobo-Ampem, Hansen, Høgh, Knudsen – Ankersen, Braithwaite, Vendelbo, Andersen – Lange, Smarason

Skader:
Vestergaard
Karantæner: Ingen

FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Oviedo – Bolaños, Grindheim, Claudemir, Vingaard – Cornelius, Santin

Skader:
Delaney
Karantæner: Ingen

På tv:
Lørdag 19.00 på Canal 9





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

De er tilbage i Superligaen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Wolfsburg – Bayern

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hjulmand og co. taber stort skridt

FC København sælger Nathan Trott