Optakt: Esbjerg fB – FC København

Det nye årti i dansk fodbold sparkes i gang med et opgør mellem de danske mestre fra FC København og nedrykningstruede Esbjerg fB.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #efbfck #sldk

Holdnyt:
Esbjerg fB:
Vurderet ud fra efteråret ligner sidste sæsons bronzevindere et godt bud på en nedrykker, men det er, som om én tanke har gennemsyret de vestjyske hoveder i vinterpausen: “det skal være løgn”.

Derfor blev der satset i januars transfervindue, hvor Kevin Conboy, Søren Reese, Franz Brorsson, Ante Erceg, Rafal Kurzawa og Vito Mannone blev hentet til klubben. Flere er hentet ind på korte aftaler, og man plejer at sige, at en kortsigtet strategi er gift i fodboldens verden, men i Vestjylland er der en ildebrand, der skal slukkes. 

Testkampene op til sæsonstarten har dog ikke givet grobund for megen optimisme. Ud af fem kampe tabte Lars Olsens mandskab de fire og spillede en enkelt uafgjort mod Fredericia. I de sidste fem halvlege gik holdet fra banen uden at score. 

Esbjerg fB er uden Daniel Anyembe, Pyry Soiri, Jeppe Højbjerg, Markus Halsti, Viktor Tranberg og Adrian Petre. 

FC København: 
Ulvejagten står for døren.

FC København skal forsøge at indhente de fire point, de halter efter FC Midtjylland, og løverne satser på, at et forår med færre kampe i kalenderen gør dem mere modstandsdygtige.

Ståle Solbakken var ikke ude i et stort sats i transfervinduet, hvor tilgangene af Mikkel Kaufmann og Ragnar Sigurdsson, samt Carlo Holse og Nicklas Bendtners afgange efterlader en nogenlunde status quo på den korte bane.

FC København vil imidlertid se det som forstærkninger, når nogle af de skadede spillere vender tilbage, men skadeslisten er stadig lang i hovedstaden. Løverne må undvære Jonas Wind, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Viktor Fischer i premieren. Sidstnævnte er ude et par uger. 

Desuden afsoner Victor Nelsson karantæne.

Karantæner:
Esbjerg fB: Ingen
FC København: Victor Nelsson

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-2-3-1): Mannone – Brinch, Austin, Brorsson, Conboy – “Lungi” Sørensen, Parunashvili – Erceg, Kauko, Dauda – Yakovenko

FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Daramy – N’Doye, Sotiriou

Profilen:
Ante Erceg var et kæmpe flop i Brøndby IF, og nu er han blevet udlejet til Esbjerg. I sin første optræden i de blå-hvide striber møder Erceg Brøndbys største arvefjender, så en god præstation af kroaten i debuten vil blive vel modtaget hele vejen fra Vestkysten til Vestegnen. 

Vidste du, at..
Da Esbjerg fB og FC København senest tørnede sammen på Blue Water Arena, var Sandi Putros også dommer, og der var godt gang i den. Esbjerg endte med at vinde en vanvittig fodboldkamp med 4-3, og to af målene blev scoret af Adnane Tighadouini, der i januar atter var på besøg i EfB i forsøget på at tilspille sig en kontrakt. Han blev dog vejet og fundet for let. 

Dom:
Esbjerg så ikke gode ud i efteråret, og testkampene op til foråret giver ikke grobund for en væsentligt øget optimisme på vestjydernes vegne. Der bør dog ikke være nogen tvivl om, at Lars Olsens mandskab er bedre efter tilgangen af de mange nye spillere i januar. Det er dog stadig ikke godt nok til at kunne bide skeer med FC København, og derfor vinder gæsterne årtiets første Superliga-kamp med 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Alt om Brøndby IF: Nu skal de unge vise deres værd




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Chido Obi var ustyrlig

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Boilesen peger på FC København

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Viborg FF – Brøndby IF



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

OB – FC Midtjylland

FCK-bænken var rasende!

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Video: Her kommer AGF bagud

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

FC Fredericia – AGF

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

For første gang siden 1999!

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Salah strålede for Liverpool

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’