Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #efbfck #sldk
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Vurderet ud fra efteråret ligner sidste sæsons bronzevindere et godt bud på en nedrykker, men det er, som om én tanke har gennemsyret de vestjyske hoveder i vinterpausen: “det skal være løgn”.
Derfor blev der satset i januars transfervindue, hvor Kevin Conboy, Søren Reese, Franz Brorsson, Ante Erceg, Rafal Kurzawa og Vito Mannone blev hentet til klubben. Flere er hentet ind på korte aftaler, og man plejer at sige, at en kortsigtet strategi er gift i fodboldens verden, men i Vestjylland er der en ildebrand, der skal slukkes.
Testkampene op til sæsonstarten har dog ikke givet grobund for megen optimisme. Ud af fem kampe tabte Lars Olsens mandskab de fire og spillede en enkelt uafgjort mod Fredericia. I de sidste fem halvlege gik holdet fra banen uden at score.
Esbjerg fB er uden Daniel Anyembe, Pyry Soiri, Jeppe Højbjerg, Markus Halsti, Viktor Tranberg og Adrian Petre.
FC København:
Ulvejagten står for døren.
FC København skal forsøge at indhente de fire point, de halter efter FC Midtjylland, og løverne satser på, at et forår med færre kampe i kalenderen gør dem mere modstandsdygtige.
Ståle Solbakken var ikke ude i et stort sats i transfervinduet, hvor tilgangene af Mikkel Kaufmann og Ragnar Sigurdsson, samt Carlo Holse og Nicklas Bendtners afgange efterlader en nogenlunde status quo på den korte bane.
FC København vil imidlertid se det som forstærkninger, når nogle af de skadede spillere vender tilbage, men skadeslisten er stadig lang i hovedstaden. Løverne må undvære Jonas Wind, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Viktor Fischer i premieren. Sidstnævnte er ude et par uger.
Desuden afsoner Victor Nelsson karantæne.
Karantæner:
Esbjerg fB: Ingen
FC København: Victor Nelsson
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-2-3-1): Mannone – Brinch, Austin, Brorsson, Conboy – “Lungi” Sørensen, Parunashvili – Erceg, Kauko, Dauda – Yakovenko
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Daramy – N’Doye, Sotiriou
Profilen:
Ante Erceg var et kæmpe flop i Brøndby IF, og nu er han blevet udlejet til Esbjerg. I sin første optræden i de blå-hvide striber møder Erceg Brøndbys største arvefjender, så en god præstation af kroaten i debuten vil blive vel modtaget hele vejen fra Vestkysten til Vestegnen.
Vidste du, at..
Da Esbjerg fB og FC København senest tørnede sammen på Blue Water Arena, var Sandi Putros også dommer, og der var godt gang i den. Esbjerg endte med at vinde en vanvittig fodboldkamp med 4-3, og to af målene blev scoret af Adnane Tighadouini, der i januar atter var på besøg i EfB i forsøget på at tilspille sig en kontrakt. Han blev dog vejet og fundet for let.
Dom:
Esbjerg så ikke gode ud i efteråret, og testkampene op til foråret giver ikke grobund for en væsentligt øget optimisme på vestjydernes vegne. Der bør dog ikke være nogen tvivl om, at Lars Olsens mandskab er bedre efter tilgangen af de mange nye spillere i januar. Det er dog stadig ikke godt nok til at kunne bide skeer med FC København, og derfor vinder gæsterne årtiets første Superliga-kamp med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Alt om Brøndby IF: Nu skal de unge vise deres værd
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
José Mourinho klarmelder dansker
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
FCK-bænken var rasende!
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
