Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #efbfck #sldk
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Vurderet ud fra efteråret ligner sidste sæsons bronzevindere et godt bud på en nedrykker, men det er, som om én tanke har gennemsyret de vestjyske hoveder i vinterpausen: “det skal være løgn”.
Derfor blev der satset i januars transfervindue, hvor Kevin Conboy, Søren Reese, Franz Brorsson, Ante Erceg, Rafal Kurzawa og Vito Mannone blev hentet til klubben. Flere er hentet ind på korte aftaler, og man plejer at sige, at en kortsigtet strategi er gift i fodboldens verden, men i Vestjylland er der en ildebrand, der skal slukkes.
Testkampene op til sæsonstarten har dog ikke givet grobund for megen optimisme. Ud af fem kampe tabte Lars Olsens mandskab de fire og spillede en enkelt uafgjort mod Fredericia. I de sidste fem halvlege gik holdet fra banen uden at score.
Esbjerg fB er uden Daniel Anyembe, Pyry Soiri, Jeppe Højbjerg, Markus Halsti, Viktor Tranberg og Adrian Petre.
FC København:
Ulvejagten står for døren.
FC København skal forsøge at indhente de fire point, de halter efter FC Midtjylland, og løverne satser på, at et forår med færre kampe i kalenderen gør dem mere modstandsdygtige.
Ståle Solbakken var ikke ude i et stort sats i transfervinduet, hvor tilgangene af Mikkel Kaufmann og Ragnar Sigurdsson, samt Carlo Holse og Nicklas Bendtners afgange efterlader en nogenlunde status quo på den korte bane.
FC København vil imidlertid se det som forstærkninger, når nogle af de skadede spillere vender tilbage, men skadeslisten er stadig lang i hovedstaden. Løverne må undvære Jonas Wind, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Viktor Fischer i premieren. Sidstnævnte er ude et par uger.
Desuden afsoner Victor Nelsson karantæne.
Karantæner:
Esbjerg fB: Ingen
FC København: Victor Nelsson
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-2-3-1): Mannone – Brinch, Austin, Brorsson, Conboy – “Lungi” Sørensen, Parunashvili – Erceg, Kauko, Dauda – Yakovenko
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Daramy – N’Doye, Sotiriou
Profilen:
Ante Erceg var et kæmpe flop i Brøndby IF, og nu er han blevet udlejet til Esbjerg. I sin første optræden i de blå-hvide striber møder Erceg Brøndbys største arvefjender, så en god præstation af kroaten i debuten vil blive vel modtaget hele vejen fra Vestkysten til Vestegnen.
Vidste du, at..
Da Esbjerg fB og FC København senest tørnede sammen på Blue Water Arena, var Sandi Putros også dommer, og der var godt gang i den. Esbjerg endte med at vinde en vanvittig fodboldkamp med 4-3, og to af målene blev scoret af Adnane Tighadouini, der i januar atter var på besøg i EfB i forsøget på at tilspille sig en kontrakt. Han blev dog vejet og fundet for let.
Dom:
Esbjerg så ikke gode ud i efteråret, og testkampene op til foråret giver ikke grobund for en væsentligt øget optimisme på vestjydernes vegne. Der bør dog ikke være nogen tvivl om, at Lars Olsens mandskab er bedre efter tilgangen af de mange nye spillere i januar. Det er dog stadig ikke godt nok til at kunne bide skeer med FC København, og derfor vinder gæsterne årtiets første Superliga-kamp med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Alt om Brøndby IF: Nu skal de unge vise deres værd
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
