Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #efbfck #sldk
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Vurderet ud fra efteråret ligner sidste sæsons bronzevindere et godt bud på en nedrykker, men det er, som om én tanke har gennemsyret de vestjyske hoveder i vinterpausen: “det skal være løgn”.
Derfor blev der satset i januars transfervindue, hvor Kevin Conboy, Søren Reese, Franz Brorsson, Ante Erceg, Rafal Kurzawa og Vito Mannone blev hentet til klubben. Flere er hentet ind på korte aftaler, og man plejer at sige, at en kortsigtet strategi er gift i fodboldens verden, men i Vestjylland er der en ildebrand, der skal slukkes.
Testkampene op til sæsonstarten har dog ikke givet grobund for megen optimisme. Ud af fem kampe tabte Lars Olsens mandskab de fire og spillede en enkelt uafgjort mod Fredericia. I de sidste fem halvlege gik holdet fra banen uden at score.
Esbjerg fB er uden Daniel Anyembe, Pyry Soiri, Jeppe Højbjerg, Markus Halsti, Viktor Tranberg og Adrian Petre.
FC København:
Ulvejagten står for døren.
FC København skal forsøge at indhente de fire point, de halter efter FC Midtjylland, og løverne satser på, at et forår med færre kampe i kalenderen gør dem mere modstandsdygtige.
Ståle Solbakken var ikke ude i et stort sats i transfervinduet, hvor tilgangene af Mikkel Kaufmann og Ragnar Sigurdsson, samt Carlo Holse og Nicklas Bendtners afgange efterlader en nogenlunde status quo på den korte bane.
FC København vil imidlertid se det som forstærkninger, når nogle af de skadede spillere vender tilbage, men skadeslisten er stadig lang i hovedstaden. Løverne må undvære Jonas Wind, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Viktor Fischer i premieren. Sidstnævnte er ude et par uger.
Desuden afsoner Victor Nelsson karantæne.
Karantæner:
Esbjerg fB: Ingen
FC København: Victor Nelsson
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-2-3-1): Mannone – Brinch, Austin, Brorsson, Conboy – “Lungi” Sørensen, Parunashvili – Erceg, Kauko, Dauda – Yakovenko
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Daramy – N’Doye, Sotiriou
Profilen:
Ante Erceg var et kæmpe flop i Brøndby IF, og nu er han blevet udlejet til Esbjerg. I sin første optræden i de blå-hvide striber møder Erceg Brøndbys største arvefjender, så en god præstation af kroaten i debuten vil blive vel modtaget hele vejen fra Vestkysten til Vestegnen.
Vidste du, at..
Da Esbjerg fB og FC København senest tørnede sammen på Blue Water Arena, var Sandi Putros også dommer, og der var godt gang i den. Esbjerg endte med at vinde en vanvittig fodboldkamp med 4-3, og to af målene blev scoret af Adnane Tighadouini, der i januar atter var på besøg i EfB i forsøget på at tilspille sig en kontrakt. Han blev dog vejet og fundet for let.
Dom:
Esbjerg så ikke gode ud i efteråret, og testkampene op til foråret giver ikke grobund for en væsentligt øget optimisme på vestjydernes vegne. Der bør dog ikke være nogen tvivl om, at Lars Olsens mandskab er bedre efter tilgangen af de mange nye spillere i januar. Det er dog stadig ikke godt nok til at kunne bide skeer med FC København, og derfor vinder gæsterne årtiets første Superliga-kamp med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Alt om Brøndby IF: Nu skal de unge vise deres værd
LIVE
LIVE: Superliga-stjerner ventes udtaget til VM
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Ser I med, Brøndby?
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Joakim Mæhle åbner op
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Her begynder næste sæson i Superligaen
– Det er et møghold!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
