Optakt: Esbjerg fB – FC København

Det nye årti i dansk fodbold sparkes i gang med et opgør mellem de danske mestre fra FC København og nedrykningstruede Esbjerg fB.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #efbfck #sldk

Holdnyt:
Esbjerg fB:
Vurderet ud fra efteråret ligner sidste sæsons bronzevindere et godt bud på en nedrykker, men det er, som om én tanke har gennemsyret de vestjyske hoveder i vinterpausen: “det skal være løgn”.

Derfor blev der satset i januars transfervindue, hvor Kevin Conboy, Søren Reese, Franz Brorsson, Ante Erceg, Rafal Kurzawa og Vito Mannone blev hentet til klubben. Flere er hentet ind på korte aftaler, og man plejer at sige, at en kortsigtet strategi er gift i fodboldens verden, men i Vestjylland er der en ildebrand, der skal slukkes. 

Testkampene op til sæsonstarten har dog ikke givet grobund for megen optimisme. Ud af fem kampe tabte Lars Olsens mandskab de fire og spillede en enkelt uafgjort mod Fredericia. I de sidste fem halvlege gik holdet fra banen uden at score. 

Esbjerg fB er uden Daniel Anyembe, Pyry Soiri, Jeppe Højbjerg, Markus Halsti, Viktor Tranberg og Adrian Petre. 

FC København: 
Ulvejagten står for døren.

FC København skal forsøge at indhente de fire point, de halter efter FC Midtjylland, og løverne satser på, at et forår med færre kampe i kalenderen gør dem mere modstandsdygtige.

Ståle Solbakken var ikke ude i et stort sats i transfervinduet, hvor tilgangene af Mikkel Kaufmann og Ragnar Sigurdsson, samt Carlo Holse og Nicklas Bendtners afgange efterlader en nogenlunde status quo på den korte bane.

FC København vil imidlertid se det som forstærkninger, når nogle af de skadede spillere vender tilbage, men skadeslisten er stadig lang i hovedstaden. Løverne må undvære Jonas Wind, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Viktor Fischer i premieren. Sidstnævnte er ude et par uger. 

Desuden afsoner Victor Nelsson karantæne.

Karantæner:
Esbjerg fB: Ingen
FC København: Victor Nelsson

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-2-3-1): Mannone – Brinch, Austin, Brorsson, Conboy – “Lungi” Sørensen, Parunashvili – Erceg, Kauko, Dauda – Yakovenko

FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Daramy – N’Doye, Sotiriou

Profilen:
Ante Erceg var et kæmpe flop i Brøndby IF, og nu er han blevet udlejet til Esbjerg. I sin første optræden i de blå-hvide striber møder Erceg Brøndbys største arvefjender, så en god præstation af kroaten i debuten vil blive vel modtaget hele vejen fra Vestkysten til Vestegnen. 

Vidste du, at..
Da Esbjerg fB og FC København senest tørnede sammen på Blue Water Arena, var Sandi Putros også dommer, og der var godt gang i den. Esbjerg endte med at vinde en vanvittig fodboldkamp med 4-3, og to af målene blev scoret af Adnane Tighadouini, der i januar atter var på besøg i EfB i forsøget på at tilspille sig en kontrakt. Han blev dog vejet og fundet for let. 

Dom:
Esbjerg så ikke gode ud i efteråret, og testkampene op til foråret giver ikke grobund for en væsentligt øget optimisme på vestjydernes vegne. Der bør dog ikke være nogen tvivl om, at Lars Olsens mandskab er bedre efter tilgangen af de mange nye spillere i januar. Det er dog stadig ikke godt nok til at kunne bide skeer med FC København, og derfor vinder gæsterne årtiets første Superliga-kamp med 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Alt om Brøndby IF: Nu skal de unge vise deres værd




‘Jeg drømmer stort’



LIVE

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A


Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Godt nyt for FC København

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Her er Jesper Fredbergs nye job

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Jordan Henderson til lægetjek

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg



Er han Viborgs næste cheftræner?

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej



Fortsætter Tour de France med brækket ribben

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant



Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse