Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #efbfck #sldk
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Vurderet ud fra efteråret ligner sidste sæsons bronzevindere et godt bud på en nedrykker, men det er, som om én tanke har gennemsyret de vestjyske hoveder i vinterpausen: “det skal være løgn”.
Derfor blev der satset i januars transfervindue, hvor Kevin Conboy, Søren Reese, Franz Brorsson, Ante Erceg, Rafal Kurzawa og Vito Mannone blev hentet til klubben. Flere er hentet ind på korte aftaler, og man plejer at sige, at en kortsigtet strategi er gift i fodboldens verden, men i Vestjylland er der en ildebrand, der skal slukkes.
Testkampene op til sæsonstarten har dog ikke givet grobund for megen optimisme. Ud af fem kampe tabte Lars Olsens mandskab de fire og spillede en enkelt uafgjort mod Fredericia. I de sidste fem halvlege gik holdet fra banen uden at score.
Esbjerg fB er uden Daniel Anyembe, Pyry Soiri, Jeppe Højbjerg, Markus Halsti, Viktor Tranberg og Adrian Petre.
FC København:
Ulvejagten står for døren.
FC København skal forsøge at indhente de fire point, de halter efter FC Midtjylland, og løverne satser på, at et forår med færre kampe i kalenderen gør dem mere modstandsdygtige.
Ståle Solbakken var ikke ude i et stort sats i transfervinduet, hvor tilgangene af Mikkel Kaufmann og Ragnar Sigurdsson, samt Carlo Holse og Nicklas Bendtners afgange efterlader en nogenlunde status quo på den korte bane.
FC København vil imidlertid se det som forstærkninger, når nogle af de skadede spillere vender tilbage, men skadeslisten er stadig lang i hovedstaden. Løverne må undvære Jonas Wind, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Viktor Fischer i premieren. Sidstnævnte er ude et par uger.
Desuden afsoner Victor Nelsson karantæne.
Karantæner:
Esbjerg fB: Ingen
FC København: Victor Nelsson
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-2-3-1): Mannone – Brinch, Austin, Brorsson, Conboy – “Lungi” Sørensen, Parunashvili – Erceg, Kauko, Dauda – Yakovenko
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Daramy – N’Doye, Sotiriou
Profilen:
Ante Erceg var et kæmpe flop i Brøndby IF, og nu er han blevet udlejet til Esbjerg. I sin første optræden i de blå-hvide striber møder Erceg Brøndbys største arvefjender, så en god præstation af kroaten i debuten vil blive vel modtaget hele vejen fra Vestkysten til Vestegnen.
Vidste du, at..
Da Esbjerg fB og FC København senest tørnede sammen på Blue Water Arena, var Sandi Putros også dommer, og der var godt gang i den. Esbjerg endte med at vinde en vanvittig fodboldkamp med 4-3, og to af målene blev scoret af Adnane Tighadouini, der i januar atter var på besøg i EfB i forsøget på at tilspille sig en kontrakt. Han blev dog vejet og fundet for let.
Dom:
Esbjerg så ikke gode ud i efteråret, og testkampene op til foråret giver ikke grobund for en væsentligt øget optimisme på vestjydernes vegne. Der bør dog ikke være nogen tvivl om, at Lars Olsens mandskab er bedre efter tilgangen af de mange nye spillere i januar. Det er dog stadig ikke godt nok til at kunne bide skeer med FC København, og derfor vinder gæsterne årtiets første Superliga-kamp med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Alt om Brøndby IF: Nu skal de unge vise deres værd
Har ikke spillet kamp i tre uger
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
Voldsomt transferønske til FCK
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
– Velkommen hjem Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
