Status:
FC København har på trods af flere usikre momenter i sæsonens to første kampe stadig sikret sig fire point og ligger med helt fremme i tabellen. Salget af Dame N’Doye ændrer intet i træner Ariël Jacobs tilgang, da den belgiske træner har set bort fra topscoreren i sæsonstarten på grund af forhandlingerne og den megen fokus på det mulige salg.
Jacobs må igen undvære Claudemir på midten, da brasilianeren stadig afsoner karantæne som følge af sit direkte røde kort i sæsonpremieren men er ellers ved at have styr på opstillingen i de forskellige kæder.
Mange havde inden sæsonen dømt AaB som et bundhold på grund af en tynd trup og et sandsynligt salg af profiler som Nicklas Helenius og Lucas Andersen. Men indtil videre har nordjyderne stadig begge spillere til rådighed og har gjort de dystre forudsigelser til skamme og har hentet fire point med en uafgjort i Aarhus og hjemmesejr over Brøndby.
Profil:
Midtbane-dysten kan blive en vigtig faktor i kampen, og Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen skal vise deres værd, hvis AaB skal have en chance for at overraske i Parken. Med Claudemir ude, kan der igen blive plads til Martin Bergvold, der spillede i brasilianerens fravær i den seneste runde. Bergvold gjorde det udmærket men er stadig at regne som ny i forhold til det flydende spil på holdet.
Dommen:
Lige meget hvordan man vender og drejer det, vil FC København stå som klare favoritter i kampen, og nok har AaB en god offensiv i Lucas Andersen og Nicklas Helenius, men billedet kan meget vel blive at AaB’s eneste mulighed vil komme via omstillingsspil, hvor FCK’s rutinerede defensiv vil være klar. FC København viser styrken og vinder kampen med 2-0.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)
Wiland – Jacobsen, Ottesen, Sigurdsson, Oviedo – Bolanos, Kristensen, Bergvold, Vingaard – Santin, Abdellaoue
Skader: Delaney
Karantæne: Claudemir
AaB (4-4-2):
Larsen – Dalsgaard, Petersen, Nielsen, Ahlmann – Kusk, Würtz, Augustinussen, Due – Andersen, Helenius
Skader: Kayke, Thomsen
Karantæne: Ingen
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE