Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken
Dommer: Sandi Putros
På TV: 3+
Hashtag: #fckagf #sldk
Holdnyt
FC København
FC Københavns tætpakkede kampprogram fortsætter, og efter et flot point mod Bayern München på Allianz Arena kan Jacob Neestrup og co. ikke hvile på laurbærrene. Allerede søndag skal “løverne” i aktion mod AGF.
For FC Københavns vedkommende skal der tre point på kontoen, hvis man skal være sikker på også at overvintre på førstepladsen. Faktisk kan FCK være på en andenplads, når kampen mod AGF går i gang, hvis Brøndby IF vinder deres kamp mod Hvidovre IF tidligere søndag.
Og et pointtab mod AGF kan ende med at sende FCK helt ned på tredjepladsen, såfremt både Brøndby og FC Midtjylland vinder i denne runde. Det er – med andre ord – monster tæt i toppen.
FCK kan dog glæde sig over en fin historik mod AGF med seks sejre og fire uafgjorte i de seneste 10 indbyrdes Superliga-kampe, hvoraf flere har været særdeles dramatiske og seværdige.
Jacob Neestrup må se bort fra David Khocholava, William Clem og Birger Meling, som alle er færdige for i år. Derudover er også Khouma Babacar fraværende.
AGF
Ligesom FC København kan årets sidste Superliga-runde få stor betydning for, hvor AGF overvintrer. Et nederlag vil fastholde dem på sjettepladsen, mens en sejr kan sende dem helt op som nummer fire, alt afhængig af Silkeborg IF og FC Nordsjællands resultater. Med til den historie hører så også, at der med al sandsynlighed stadig vil være ganske få point mellem holdene fra fjerde- til sjettepladsen.
At AGF potentielt kan kravle helt op og slutte året som nummer fire, skyldes ikke mindst en stærk stime på det seneste. I de seneste seks kampe har AGF hentet 12 ud af 18 mulige point, mens holdet ikke har tabt. Kun FC Midtjylland har hentet flere point, hvis man ser udelukkende på de seneste seks runder.
Uwe Rösler og kompagni har igen sammen et hold, der er umådeligt svært at score imod, mens offensive profiler som Tobias Bech og Patrick Mortensen sørger for mål i den anden ende.
AGF har på det seneste været ramt af skader, men det lysner lidt til søndagens opgør, hvor både Bailey Peacock-Farrell og Mikael Anderson er tilbage i truppen.
Karantæne
FC København: Diogo Goncalves
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Sørensen – Lerager, Falk, Claesson – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
AGF (5-3-2): Hansen – Andersen, Beijmo, Mølgaard, Tingager, Links – Knudsen, Poulsen, Brandhof – Bech, Mortensen
Dom:
Der er altid smæk på, når FC København og AGF mødes, og det er ikke helt urealistisk, at der kommer flere advarsler end mål. Når det så er sagt, er FC København favoritter på hjemmebane, og de skal forsøge at rejse sig i Superligaen ovenpå sidste uges nederlag af Viborg FF. Det slutter 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Vil være en af verdens største klubber om fem år
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Han erstatter Bo Henriksen
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm