Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk
Holdnyt
FC København
Tre kampe, tre point.
De forsvarende mestre er kommet skidt fra land i Superligaen, hvor man har tabt hjemme til AC Horsens og ude mod Viborg FF.
Dermed er der pres på før det københavnske derby, hvor Jess Thorups tropper næppe kan leve med andet end en sejr.
Til kampen er der hentet markant forstærkning til truppen i form af kantspiller Mohamed Daramy, der er lejet i AFC Ajax for resten af indeværende sæson. Landsholdsbobleren skal være med til at løfte et FCK-hold, der i nederlaget til Horsens havde problemer offensivt, og i nederlaget til Viborg havde problemer defensivt.
Efter nederlaget senest kan det sagtens tænkes, at Jess Thorup foretager et par ændringer i startopstillingen.
Kamil Grabara er fortsat at være ude med en skade, og så er Orri Oskarsson også ude, da han er blevet ramt af en mindre skade.Luther Singh er heller ikke med denne gang, og det samme gør sig gældende for Paul Mukairu, som FCK købte for 15 millioner kroner i januar. Ham har Thorup valgt at se bort fra.
Mohamed Daramy er tilbage i kamptruppen, og så er også Akinkunmi Amoo også klar igen.
Brøndby IF
De har haft svært ved at score mål, men der kom for anden europæiske aften i træk en kasse fra den kroatiske angriber Mirko Divkovic. Dermed står BIF i en god position i forhold til at komme videre til den afgørende runde i Conference League-kvalifikationen.
Klubben er dog også en smule under pres i Superligaen, hvor man også blot har fået tre point i tre kampe. Og samtidig har Carsten V. Jensen haft det svært på transfermarkedet, hvor man indtil videre har købt en højre back. Sebastian Andersson ser ud til at glippe, da han ifølge tyske medier ikke kunne blive enig med BIF om en aftale.
Så Niels Frederiksen har stadig en trup, der savner forstærkninger, og nu går man altså ind til et svært derby.
BIF har Sigurd Rosted, der var syg torsdag mod FC Basel, tilbage. Ude er anfører Andreas Maxsø, mens angriber Carl Björk og backen Kevin Mensah sidder ude i en længere periode.
Karantæne
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Johnsson – Ankersen, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Falk – Claesson, Haraldsson, Daramy – Biel
Brøndby IF (4-1-2-1-2): Hermansen – Sebulonsen, Rosted, Tshiembe, Riveros – Bell – Radosevic, Cappis – Slimane – Hedlund, Kvistgården
Profilen:
Anis Slimane så frigjort ud, da han var kommet i en lidt mere offensiv rolle på Brøndby-holdet mod Basel. Spiller han den position igen, skal FCK-holdet holde et vågent øje med Slimane, der har gode kvaliteter på bolden.
Vidste du, at…:
Det er normalt hjemmeholdet, der klarer sig bedst i derby-kampene i Parken. FCK har kun tabt to gange i Parken til BIF i Superligaen siden september 2004. En enkelt gang i 2017 og en kamp i september 2020.
Dom:
En kamp, hvor ingen af de to klubber er kommet særlig godt fra start i Superligaen og derfor har behov for en sejr. Hjemmeholdet har den stærkeste trup, mens Brøndby nok har det stærkeste koncept.
Vi regner med en meget tæt kamp, der til syvende og sidst kan afgøres af den individuelle kvalitet. Her tror vi, at FCK har mest kvalitet. 2-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
Fælder dom over Victor Froholdt
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
