Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk
Holdnyt
FC København
Tre kampe, tre point.
De forsvarende mestre er kommet skidt fra land i Superligaen, hvor man har tabt hjemme til AC Horsens og ude mod Viborg FF.
Dermed er der pres på før det københavnske derby, hvor Jess Thorups tropper næppe kan leve med andet end en sejr.
Til kampen er der hentet markant forstærkning til truppen i form af kantspiller Mohamed Daramy, der er lejet i AFC Ajax for resten af indeværende sæson. Landsholdsbobleren skal være med til at løfte et FCK-hold, der i nederlaget til Horsens havde problemer offensivt, og i nederlaget til Viborg havde problemer defensivt.
Efter nederlaget senest kan det sagtens tænkes, at Jess Thorup foretager et par ændringer i startopstillingen.
Kamil Grabara er fortsat at være ude med en skade, og så er Orri Oskarsson også ude, da han er blevet ramt af en mindre skade.Luther Singh er heller ikke med denne gang, og det samme gør sig gældende for Paul Mukairu, som FCK købte for 15 millioner kroner i januar. Ham har Thorup valgt at se bort fra.
Mohamed Daramy er tilbage i kamptruppen, og så er også Akinkunmi Amoo også klar igen.
Brøndby IF
De har haft svært ved at score mål, men der kom for anden europæiske aften i træk en kasse fra den kroatiske angriber Mirko Divkovic. Dermed står BIF i en god position i forhold til at komme videre til den afgørende runde i Conference League-kvalifikationen.
Klubben er dog også en smule under pres i Superligaen, hvor man også blot har fået tre point i tre kampe. Og samtidig har Carsten V. Jensen haft det svært på transfermarkedet, hvor man indtil videre har købt en højre back. Sebastian Andersson ser ud til at glippe, da han ifølge tyske medier ikke kunne blive enig med BIF om en aftale.
Så Niels Frederiksen har stadig en trup, der savner forstærkninger, og nu går man altså ind til et svært derby.
BIF har Sigurd Rosted, der var syg torsdag mod FC Basel, tilbage. Ude er anfører Andreas Maxsø, mens angriber Carl Björk og backen Kevin Mensah sidder ude i en længere periode.
Karantæne
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Johnsson – Ankersen, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Falk – Claesson, Haraldsson, Daramy – Biel
Brøndby IF (4-1-2-1-2): Hermansen – Sebulonsen, Rosted, Tshiembe, Riveros – Bell – Radosevic, Cappis – Slimane – Hedlund, Kvistgården
Profilen:
Anis Slimane så frigjort ud, da han var kommet i en lidt mere offensiv rolle på Brøndby-holdet mod Basel. Spiller han den position igen, skal FCK-holdet holde et vågent øje med Slimane, der har gode kvaliteter på bolden.
Vidste du, at…:
Det er normalt hjemmeholdet, der klarer sig bedst i derby-kampene i Parken. FCK har kun tabt to gange i Parken til BIF i Superligaen siden september 2004. En enkelt gang i 2017 og en kamp i september 2020.
Dom:
En kamp, hvor ingen af de to klubber er kommet særlig godt fra start i Superligaen og derfor har behov for en sejr. Hjemmeholdet har den stærkeste trup, mens Brøndby nok har det stærkeste koncept.
Vi regner med en meget tæt kamp, der til syvende og sidst kan afgøres af den individuelle kvalitet. Her tror vi, at FCK har mest kvalitet. 2-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Medie med dyster Dorgu-melding
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
