Kampfakta:
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Søndag klokken 17.00
På TV: Canal 9
Twitter: #fckefb
Holdnyt:
FC København:
Skaderne er væltet ned over FC København i denne sæson, og det efterlader Ståle Solbakken med en noget decimeret trup. Senest er Danny Amankwaa blevet ramt af en alvorlig skade, og dermed er listen over langtidsskadede FCK-spillere oppe på fem. Alligevel er FC København inde i en fin periode. Torsdag kvalificerede løverne sig til pokalfinalen efter en sejr over netop Esbjerg, og i ligaen har holdet også høstet mange point. Vicemestrene blev dog sat godt og grundigt til vægs i forrige runde, da Randers vandt 3-0 på hjemmebane.
FC Københavns skadesliste tæller foruden førnævnte Amankwaa Andreas Cornelius, Bashkim Kadrii, Youssef Toutouh, Johan Wiland og Kris Stadsgaard, og desuden er der en række spillere, der er fysisk mærket af et hårdt program. Blandt andre Christian Poulsen er tvivlsom. Det gør det meget svært at spå om, hvilke 11 spillere der starter på banen i søndagens Superliga-match. Klubben kunne desuden meddele fredag, at Mikael Antonsson har brækket hånden, og er ude i de to kommende runder.
Til gengæld kan løverne glæde sig over, at de næsten har gjort deres regnskab op i denne sæson. De kan ikke nå FC Midtjylland på førstepladsen, og der er intet, der tyder på, at holdet bliver presset bagfra. Derfor kan der reelt ikke være nogen tvivl om, at FCK ender med sølvmedaljer om halsen efter 33. spillerunde.
Esbjerg fB:
Vestjyderne måtte se pokalfinalen glide dem af hænde i torsdags, og derfor kan holdet nu koncentrere sig fuldt ud om at holde FC Vestsjælland bag sig i kampen om nedrykning. Det har Niels Frederiksens tropper gode muligheder for, men det er over en måned siden, at Esbjerg sidst har vundet en fodboldkamp, så holdet må være lidt ramt på selvtilliden.
Esbjerg og FC København har allerede mødt hinanden fire gange i denne sæson, og Esbjerg har stadig den første sejr til gode, men i alle tilfælde har holdet gjort det svært for de københavnske favoritter.
Niels Frederiksen har en forholdsvis bred trup til rådighed til opgøret i Telia Parken. Esbjerg-træneren må dog med sikkerhed undvære Jerry Lucena, Lasse Rise og Jeppe Andersen, og desuden er Mick van Buren og Hans Henrik Andreasen i karantæne.
Karantæne:
FC København: Brandur Olsen
Esbjerg fB: Hans Henrik Andreasen og Mick van Buren
Superliga-form:
FC København: U-U-V-V-T
Esbjerg fB: V-U-T-U-T
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Andersen- Høgli, Nilsson, Zanka, Augustinsson- Gislason, Amartey, Remmer, Delaney- De Ridder, Jørgensen.
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka- Johnson Laursen, Jakobsen, Stenderup, Knudsen- Nielsen, Lekven, Friberg, Lyng- Larsson og Söder.
Vidste du, at…:
Ikke meget tyder på, at søndagens opgør i den danske hovedstad ender 0-0. FC København og Esbjerg har således aldrig spillet 0-0 i et opgør i Parken. Tre gange i historien er et Superliga-opgør mellem de to endt 0-0, men alle tre gange har været på græsset i Esbjerg.
Dom:
FC København har et mentalt overskud i forhold til Esbjerg, men til gengæld må løverne halte fysisk efter de knap så skadesplagede vestjyder. Det giver en meget åben kamp i Telia Parken, men FCK er som regel svære at bide skeer med på eget græs, og netop hjemmebanefordelen bliver udslagsgivende i søndagens opgør, som FC København vinder 1-0.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
