Kampfakta
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 6eren
Hashtag: #fckfcm #sldk
Holdnyt
FC København
Det startede fint for FC København under Jacob Neestrup med en sejr over AGF, men siden er Løverne gået fem kampe i træk uden en sejr i ordinær spilletid. Senest i Superligaen sikrede man sig uafgjort mod Brøndby IF på et sent mål af Roony Bardghji, mens man i midtugen måtte slide sig forbi Hobro IK i en straffesparkskonkurrence.
Et problem for FC København har i den seneste periode været at score mål. Ikke siden 3-0-sejren over Lyngby i midten af august har Løverne scoret mere end et mål i en kamp.
Med til den historie hører, at Andreas Cornelius har været ude af en håndfuld kampe, og at andre offensivspillere såsom angriberne Mamoudou Karamoko og Khouma Babacar samt midtbaneprofil Rasmus Falk også er ude. Til gengæld er Babacer tilbage i truppen mod FC Midtjylland.
Siden sidste spillerunde er Nicolai Boilesen blevet meldt færdig for efteråret, og det efterlader FC København med kun to skadesfri stoppere i David Khocholava og Valdemar Lund. Så spørgsmålet er, om Jacob Neestrup vil gå over til en firebackkæde igen, eller om man vil bruge Kevin Diks fra start og holde fast i en trebackkæde.
Zeca og Akinkunmi Amoo er skadede.
FC Midtjylland
FC Midtjylland har efter en vaklende start på sæsonen for alvor fundet fodfæste under Albert Capellas, og i Superligaen har Ulvene ikke tabt deres seneste fem kampe, som har budt på tre sejre og to uafgjorte.
I midtugen sikrede man sig også en ganske overbevisende 6-0-sejr i pokalen mod FA 2000, hvor blandt andre Sory Kaba, Evander og Edward Chilufya kom på tavlen.
Især Sory Kaba kan også være i spil til en startplads mod FC København. I hvert fald har han et godt snit mod netop københavnerne med seks mål i otte ligakampe mod FCK. Til sammenligning har han ikke scoret mere end tre mål mod noget andet hold i Superligaen. Dog vil en startplads til den stærke angriber betyde, at enten Anders Dreyer, Pione Sisto eller Gustav Isaksen skal bænkes, så der er hovedbrud for Capellas forud for kampen.
Henrik Dalsgaard er tilbage efter en kort skadespause, men FC Midtjylland må undvære Joel Andersson og Oliver Sørensen.
Karantæne
FC København: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Khocholava, Lund, Kristiansen – Stamenic, Lerager, Johannesson – Bardghji, Claesson, Daramy
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Dalsgaard, Sviatchenko, Paulinho – Olsson, Martinez, Evander – Dreyer, Kaba, Isaksen
Dom:
FC København er hårdt plaget af skader og kommer til kampen med lidt svingende præstationer i bagagen, mens FC Midtjylland omvendt kommer ovenpå et par succesoplevelser. Derfor tror vi også på, at det bliver gæsterne fra det midtjyske, som tager tre point. Det slutter 1-2 i Parken.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Tullberg tror på overraskelsen
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Store spillersalg sikrer AaB overskud
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER