Optakt: FC København – PSV

FC København og PSV leverede topunderholdning i det første opgør i Eindhoven. Kan de gøre det igen i Parken torsdag aften?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: Parken, København
Dommer: William Collum, Skotland
På TV: TV 2 Sport X
Hashtag: #fckpsv #uecl

Holdnyt:
FC København: 
Det er ikke helt værst at holde med FC København for tiden. I sidste uge sikrede løverne sig et flot 4-4-resultat på udebane mod PSV, og søndag vandt Jess Thorups mandskab topkampen i Superligaen mod FC Midtjylland med 1-0. 

Især det uafgjorte resultat i Eindhoven må man løfte på hatten for al den stund, at FC København manglede det meste af offensiven. Paul Mukairu, Mamoudou Karamoko, Nicolai Jørgensen, Akinkunmi Amoo og Khouma Babacar var alle fraværende, og det er de såmænd også torsdag i Parken.

De fire første er slet ikke registrerede til at spille i Conference League, mens Khouma Babacar afsoner den sidste af de to karantænedage, han havde med sig til FC København. 

Jess Thorup løste de offensive udfordringer i det første opgør ved at gå over til en 4-5-1-formation med Pep Biel alene på top, og mon ikke, at det bliver noget lignende, vi ser i returkampen?

Carlos Zeca, Valdemar Lund, Hákan Arnar Haraldsson, Luther Singh, Bryan Oviedo og Victor Kristiansen er på skadeslisten.

David Khocholava er med i truppen igen. 

PSV:
Den hollandske storklub fik sig en slem forskrækkelse i første halvleg mod FC København, men kunne glæde sig over, at billedet ændrede sig markant efter pausen, og PSV kunne sagtens være løbet med sejren. 

Det gjorde de ikke, og derfor kan holdet ikke putte sig i Parken. Nu er PSV som bekendt fra Holland, så det var der nok ikke nogen fare for under alle omstændigheder. 

PSV var i aktion i Æresdivisionen søndag, og her varmede klubben op til FCK-braget med en 1-0-sejr over FC Utrecht. Matchvinder blev Erhan Zahavi, der også scorede mod FC København. 

Storklubben er på andenpladsen i ligaen med to point op til AFC Ajax. PSV har vundet fem ligakampe i træk. 

Hollænderne har Philipp Mwene, Ryan Thomas og André Ramalho på skadeslisten. 

Karantæner:
FC København: Khouma Babacar
PSV: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-5-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Boilesen, Diks – Johannesson, Lerager, Falk, Stage, Bøving – Biel

PSV (4-3-3): Drommel – Junior, Teze, Obispo, Max – Sangaré, Götze, Veerman – Doan, Zahavi, Gakpo

Profilen:
Cody Gakpo gjorde ondt på FC København med sine to scoringer i det første opgør, og det kunne være blevet til et hattrick, hvis det ikke havde været for Kamil Grabaras redning på straffespark. Gakbo er ét af de helt store talenter i hollandsk fodbold, og han kan blive en ordentlig mundfuld for FCK i torsdagens opgør. Med 37 mål og 33 assists i 124 kampe for PSV har Gakbo vist, at han både har blik for målet og sine medspillere. 

Vidste du, at..:
Jess Thorup har stået i spidsen for FC København i 62 kampe, og det har kastet et pointsnit på 2,02 af sig. Til sammenligning har Roger Schmidt et snit på 2,15 for 92 kampe som PSV-træner.

Dom:
Hvis det bare bliver halvt så underholdende som i det første opgør, venter der et festfyrværkeri i Parken. PSV vil hellere angribe end at forsvare sig, og FCK er dygtige til at udnytte de huller, det efterlader. Der er grund til at tro, at det også bliver fornøjeligt torsdag aften, og vi tror, at festen bliver ekstra lang, fordi der må forlænget spilletid til for at finde en kvartfinalist. Her trækker PSV det længste strå og vinder 2-1.





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Holland – Japan

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’