Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jonas Hansen
På TV: 3+
Hashtag: #fckrfc #sldk
Holdnyt:
FC København:
Efter nogle hæsblæsende, højdramatiske og nervepirrende uger kan FC Københavns spillere og trænere sænke skuldrene og puste ud. Mesterskabet er hjemme, og søndag skal der guldfestes i Parken.
Anden pinsedag kom FC Københavns 15. mesterskab i hus, da Jacob Neestrups tropper besejrede Viborg FF, og FC Nordsjælland tabte til Brøndby IF, og dermed har alle i den danske hovedstadsklub kunnet nyde ugen op til Randers-kampen.
Mon ikke, de alle bare glæder sig til en festlig søndag med masser af øl, sang og dans?
Skadeslisten tæller David Khocholava, Nicolai Boilesen, Akinkunmi Amoo, Lukas Lerager og Mamoudou Karamoko, så de kommer ikke i aktion i sæsonens sidste kamp. Til gengæld er Carlos Zeca højst overraskende blevet udtaget, og grækeren kan dermed få comeback i sin afskedskamp.
FC Københavns startopstilling kan godt være svær at spå om, for vil Jacob Neestrup satse på den stamme, han plejer, eller benytter han lejligheden til at give nogle af de ydre mandater i truppen som Isak Bergmann Johannesson og Karl-Johan Johnsson lidt spilletid?
Randers FC:
For Randers FC er det en succes at deltage i mesterskabsspillet, og det flueben blev sat for længe siden. Derefter handler det om at samle på succesoplevelser mod de bedste hold i Danmark.
Dem har der også været nogle stykker af i slutspillet, men alt tyder på, at det ender med en forventet sjetteplads til kronjyderne, der senest tabte til rivalerne fra AGF.
Randers FC har tabt fem kampe i træk, så det vil uden tvivl lune med en sejr i sæsonens sidste opgør, så mon ikke, at søndagens udehold krydser fingre for lidt tømmermænd i FCK-lejren?
Randers-truppen er uden Jakob Tosin Kehinde, Frederik Lauenborg, Daniel Høegh og Mikkel Kallesøe.
Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Lund, Sørensen – Johannesson, Clem, Claesson – Goncalves, Larsson, Daramy
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Kudsk, Andersson, Kaastrup – Klysner, Enggård, Johnsen, Babayan – Bundgaard, Odey
Dom:
FC København skal løfte pokalen, der vil blive kastet badedyr på banen, og man kan i det hele taget nok forvente en lidt løssluppen stemning i Parken. Den sportslige nerve vil være til at overse, men de to hold er naturligvis professionelle, og derfor går alt ikke op i hat og briller på fodboldbanen. Buddet herfra er, at FC København sparker guldfesten i gang med en 2-0-sejr over Randers FC.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
MEDIE