Optakt: FC København – Randers FC

FC København inviterer til guldfest i sæsonens sidste kamp som er mod Randers FC i Parken.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Jonas Hansen
På TV: 3+
Hashtag: #fckrfc #sldk

Holdnyt:
FC København: 
Efter nogle hæsblæsende, højdramatiske og nervepirrende uger kan FC Københavns spillere og trænere sænke skuldrene og puste ud. Mesterskabet er hjemme, og søndag skal der guldfestes i Parken.

Anden pinsedag kom FC Københavns 15. mesterskab i hus, da Jacob Neestrups tropper besejrede Viborg FF, og FC Nordsjælland tabte til Brøndby IF, og dermed har alle i den danske hovedstadsklub kunnet nyde ugen op til Randers-kampen.

Mon ikke, de alle bare glæder sig til en festlig søndag med masser af øl, sang og dans?

Skadeslisten tæller David Khocholava, Nicolai Boilesen, Akinkunmi Amoo, Lukas Lerager og Mamoudou Karamoko, så de kommer ikke i aktion i sæsonens sidste kamp. Til gengæld er Carlos Zeca højst overraskende blevet udtaget, og grækeren kan dermed få comeback i sin afskedskamp. 

FC Københavns startopstilling kan godt være svær at spå om, for vil Jacob Neestrup satse på den stamme, han plejer, eller benytter han lejligheden til at give nogle af de ydre mandater i truppen som Isak Bergmann Johannesson og Karl-Johan Johnsson lidt spilletid? 

Randers FC:
For Randers FC er det en succes at deltage i mesterskabsspillet, og det flueben blev sat for længe siden. Derefter handler det om at samle på succesoplevelser mod de bedste hold i Danmark.

Dem har der også været nogle stykker af i slutspillet, men alt tyder på, at det ender med en forventet sjetteplads til kronjyderne, der senest tabte til rivalerne fra AGF.

Randers FC har tabt fem kampe i træk, så det vil uden tvivl lune med en sejr i sæsonens sidste opgør, så mon ikke, at søndagens udehold krydser fingre for lidt tømmermænd i FCK-lejren? 

Randers-truppen er uden Jakob Tosin Kehinde, Frederik Lauenborg, Daniel Høegh og Mikkel Kallesøe. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Lund, Sørensen – Johannesson, Clem, Claesson – Goncalves, Larsson, Daramy

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Kudsk, Andersson, Kaastrup – Klysner, Enggård, Johnsen, Babayan – Bundgaard, Odey

Dom:
FC København skal løfte pokalen, der vil blive kastet badedyr på banen, og man kan i det hele taget nok forvente en lidt løssluppen stemning i Parken. Den sportslige nerve vil være til at overse, men de to hold er naturligvis professionelle, og derfor går alt ikke op i hat og briller på fodboldbanen. Buddet herfra er, at FC København sparker guldfesten i gang med en 2-0-sejr over Randers FC.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

I dialog om Albert Grønbæk