Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fckrfc #sldk
Holdnyt:
FC København:
Efter 4-0-snitteren mod FC Midtjylland er der ingen tvivl om, at FC København-spillerne har glædet sig til at komme i kamp igen, og det gælder ikke mindst cheftræner Jess Thorup, der fik en skrækkelig Superliga-debut.
FC København kunne med en sejr over FC Midtjylland have bragt sig tilbage i den sjove ende af tabellen, men nu roder holdet fortsat rundt i bundregionen. Før niende runde er vicemestrene nummer ni.
FC Københavns helt store problem har været de mange mål, man har indkasseret. Jess Thorups mandskab er det hold, der har lukket næstflest mål ind, og det er i sig selv vanvittigt med tanke på, at defensiven udelukkende består af nuværende eller tidligere landsholdsspillere.
Jess Thorup stillede op i en 3-4-3-formation mod FC Midtjylland, og selv om FCK fik tæsk, er der meget, der tyder på, at der blæser helt nye taktiske vinde over den danske hovedstad.
Hjemmeholdet har både Carlos Zeca og Viktor Fischer i fodboldkarantæne, mens Jens Stage er i coronakarantæne. Skadeslisten tæller Andreas Bjelland og Nicolaj Thomsen.
Randers FC:
Randers FC har scoret flere mål, end de har indkasseret, men alligevel har kronjyderne tabt fem ud af de første otte kamp. Det rækker til en ikke-prangende placering som nummer 10.
Nu står FC København for døren, og det er i sig selv bekymrende for Thomas Thomasberg og Randers FC. Det er efterhånden velbeskrevet, at kronjyderne aldrig slår de helt store hold i dansk fodbold. Den seneste sejr over lige præcis FCK daterer sig tilbage til 2015. Den seneste sejr i Parken til 2013.
Læs også:Nu taler Ståle Solbakken: Stort interview på søndag
Hvor FC Københavns defensiv har været kritisabel, er der ikke mange fingre at sætte på Randers FC’s. “Hestene” har indkasseret ni mål i de første otte kampe, hvilket er ret usædvanligt for et hold, der er tredjesidst.
Det er i den modsatte ende, Marvin Egho og holdkammeraterne er udfordret. Randers FC har skabt næstflest chancer af alle hold i denne sæson, men scoringsprocenten er næstdårligst.
Randers FC har været dygtige til at fastholde bolden, og faktisk er kronjyderne det hold, der har haft næstmest boldbesiddelse. Kun FC Midtjylland overgår Randers FC.
Karantæner:
FC København: Carlos Zeca og Viktor Fischer
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (3-4-3): Johnsson – Zanka, Nelsson, Boilesen – Ankersen, Mudražija, Falk, Bengtsson – Biel, Wind, Daramy
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Rømer, Greve – Egho, Kamara
Profilen:
Randers FC savner mål, men André Rømer gør, hvad han kan. Midtbanespilleren har scoret i sine seneste to kampe, og kan han score mod FC København, vil det være første gang nogensinde, han finder vej til netmaskerne i tre kampe i træk. André Rømer har i øvrigt også fået gult kort i de seneste to kampe. At få advarsler i tre kampe i træk har han dog prøvet tidligere.
Vidste du, at..:
En del af forklaringen på Randers FC’s få scoringer er manglende skarphed, men en del er også, at marginalerne har været savnet. Med fire afslutninger på stolpen er Randers FC det mandskab, der har ramt træværket flest gange.
Læs også:Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner
Dom:
Forskellem på FC København og Randers FC har ikke været stor i denne sæson, men det må sidde i baghovederne på gæsterne, at de meget sjældent får noget med fra de store kampe. Omvendt skulle man mene, at chancen er større end længe mandag aften.
Vi tror, det bliver en tæt kamp, og det vil man også kunne aflæse på måltavlen. Jess Thorups første Superliga-kamp med FCK i Parken ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:– Jeg troede ikke, de kunne fyre Ståle Solbakken
Læs også:Jess Thorup forlod Genk: Én ting fortryder han stadig
Læs også:– Det er det job, alle danske trænere drømmer om
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
