Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fckrfc #sldk
Holdnyt:
FC København:
Efter 4-0-snitteren mod FC Midtjylland er der ingen tvivl om, at FC København-spillerne har glædet sig til at komme i kamp igen, og det gælder ikke mindst cheftræner Jess Thorup, der fik en skrækkelig Superliga-debut.
FC København kunne med en sejr over FC Midtjylland have bragt sig tilbage i den sjove ende af tabellen, men nu roder holdet fortsat rundt i bundregionen. Før niende runde er vicemestrene nummer ni.
FC Københavns helt store problem har været de mange mål, man har indkasseret. Jess Thorups mandskab er det hold, der har lukket næstflest mål ind, og det er i sig selv vanvittigt med tanke på, at defensiven udelukkende består af nuværende eller tidligere landsholdsspillere.
Jess Thorup stillede op i en 3-4-3-formation mod FC Midtjylland, og selv om FCK fik tæsk, er der meget, der tyder på, at der blæser helt nye taktiske vinde over den danske hovedstad.
Hjemmeholdet har både Carlos Zeca og Viktor Fischer i fodboldkarantæne, mens Jens Stage er i coronakarantæne. Skadeslisten tæller Andreas Bjelland og Nicolaj Thomsen.
Randers FC:
Randers FC har scoret flere mål, end de har indkasseret, men alligevel har kronjyderne tabt fem ud af de første otte kamp. Det rækker til en ikke-prangende placering som nummer 10.
Nu står FC København for døren, og det er i sig selv bekymrende for Thomas Thomasberg og Randers FC. Det er efterhånden velbeskrevet, at kronjyderne aldrig slår de helt store hold i dansk fodbold. Den seneste sejr over lige præcis FCK daterer sig tilbage til 2015. Den seneste sejr i Parken til 2013.
Læs også:Nu taler Ståle Solbakken: Stort interview på søndag
Hvor FC Københavns defensiv har været kritisabel, er der ikke mange fingre at sætte på Randers FC’s. “Hestene” har indkasseret ni mål i de første otte kampe, hvilket er ret usædvanligt for et hold, der er tredjesidst.
Det er i den modsatte ende, Marvin Egho og holdkammeraterne er udfordret. Randers FC har skabt næstflest chancer af alle hold i denne sæson, men scoringsprocenten er næstdårligst.
Randers FC har været dygtige til at fastholde bolden, og faktisk er kronjyderne det hold, der har haft næstmest boldbesiddelse. Kun FC Midtjylland overgår Randers FC.
Karantæner:
FC København: Carlos Zeca og Viktor Fischer
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (3-4-3): Johnsson – Zanka, Nelsson, Boilesen – Ankersen, Mudražija, Falk, Bengtsson – Biel, Wind, Daramy
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Rømer, Greve – Egho, Kamara
Profilen:
Randers FC savner mål, men André Rømer gør, hvad han kan. Midtbanespilleren har scoret i sine seneste to kampe, og kan han score mod FC København, vil det være første gang nogensinde, han finder vej til netmaskerne i tre kampe i træk. André Rømer har i øvrigt også fået gult kort i de seneste to kampe. At få advarsler i tre kampe i træk har han dog prøvet tidligere.
Vidste du, at..:
En del af forklaringen på Randers FC’s få scoringer er manglende skarphed, men en del er også, at marginalerne har været savnet. Med fire afslutninger på stolpen er Randers FC det mandskab, der har ramt træværket flest gange.
Læs også:Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner
Dom:
Forskellem på FC København og Randers FC har ikke været stor i denne sæson, men det må sidde i baghovederne på gæsterne, at de meget sjældent får noget med fra de store kampe. Omvendt skulle man mene, at chancen er større end længe mandag aften.
Vi tror, det bliver en tæt kamp, og det vil man også kunne aflæse på måltavlen. Jess Thorups første Superliga-kamp med FCK i Parken ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:– Jeg troede ikke, de kunne fyre Ståle Solbakken
Læs også:Jess Thorup forlod Genk: Én ting fortryder han stadig
Læs også:– Det er det job, alle danske trænere drømmer om
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
OPTAKT
