Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner

Jonas Winds far og rådgiver tror på, at den brandvarme angriber en dag kan sælges for et trecifret millionbeløb.



Når Jonas Wind på et tidspunkt skal væk fra FC København, kan prisen formentlig over 100 millioner. Sådan lyder det fra den varme angribers far og rådgiver, Per Wind, i et interview med B.T. Sport.

Den 21-årige angriber har gang i en flot sæson, efter at han missede store dele af 2019/20-sæsonen med en skade. Hidtil er det blevet syv mål på 12 kampe for FC København, og samtidig er det også blevet til et gennembrud på landsholdet med to mål på fire kampe.

Læs også:David Nielsen: Vi passer perfekt til at spille mod FCM, FCK og BIF

Det er med til at øge salgsprisen, og på sigt kan prisen overstige 100 millioner kroner. Det vurderede Ståle Solbakken i foråret, mens han var manager i FC København, og Per Wind tror også, at den profeti kan gå i opfyldelse. 

– Ståle ved bedre om nogen med alle de forhandlinger, han har været igennem, hvad beløbet kan være. Men uden at det skal lyde for blæret, så er det jo nok det beløb, man snakker om. Måske endda til trods for coronakrisen, og at klubberne måske ikke har de samme penge. Uden at jeg skal gøre mig klog på det, så forholder jeg mig til det, Ståle sagde, og at han ikke slyngede noget ud, som der ikke er belæg for.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?

– Og det er klart, at jo bedre præstationer Jonas leverer på klub- og landshold, så kan man ikke undgå, at prisen stiger for en angriber som ham. Det er vel meget realistisk, selv om det også lyder som store beløb i mine ører på min søns vegne, siger Per Wind til B.T. Sport

Så sent som torsdag var der rygter om international interesse for Jonas Wind. Nærmere bestemt skulle den tyrkiske storklub Fenerbahce ifølge tyrkiske medier have holdt øje med den unge angriber i Danmarks kamp mod Belgien onsdag, hvor Jonas Wind kom på tavlen. 

Jonas Wind står noteret for i alt 25 mål på 66 kampe for FC København.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE




TransferLIVE: Barcelona i dialog om PL-stjerne




INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Han er årets træner i Premier League

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Klar til at gå shopamok

Crystal Palace – Rayo Vallecano