Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner

Jonas Winds far og rådgiver tror på, at den brandvarme angriber en dag kan sælges for et trecifret millionbeløb.



Når Jonas Wind på et tidspunkt skal væk fra FC København, kan prisen formentlig over 100 millioner. Sådan lyder det fra den varme angribers far og rådgiver, Per Wind, i et interview med B.T. Sport.

Den 21-årige angriber har gang i en flot sæson, efter at han missede store dele af 2019/20-sæsonen med en skade. Hidtil er det blevet syv mål på 12 kampe for FC København, og samtidig er det også blevet til et gennembrud på landsholdet med to mål på fire kampe.

Læs også:David Nielsen: Vi passer perfekt til at spille mod FCM, FCK og BIF

Det er med til at øge salgsprisen, og på sigt kan prisen overstige 100 millioner kroner. Det vurderede Ståle Solbakken i foråret, mens han var manager i FC København, og Per Wind tror også, at den profeti kan gå i opfyldelse. 

– Ståle ved bedre om nogen med alle de forhandlinger, han har været igennem, hvad beløbet kan være. Men uden at det skal lyde for blæret, så er det jo nok det beløb, man snakker om. Måske endda til trods for coronakrisen, og at klubberne måske ikke har de samme penge. Uden at jeg skal gøre mig klog på det, så forholder jeg mig til det, Ståle sagde, og at han ikke slyngede noget ud, som der ikke er belæg for.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?

– Og det er klart, at jo bedre præstationer Jonas leverer på klub- og landshold, så kan man ikke undgå, at prisen stiger for en angriber som ham. Det er vel meget realistisk, selv om det også lyder som store beløb i mine ører på min søns vegne, siger Per Wind til B.T. Sport

Så sent som torsdag var der rygter om international interesse for Jonas Wind. Nærmere bestemt skulle den tyrkiske storklub Fenerbahce ifølge tyrkiske medier have holdt øje med den unge angriber i Danmarks kamp mod Belgien onsdag, hvor Jonas Wind kom på tavlen. 

Jonas Wind står noteret for i alt 25 mål på 66 kampe for FC København.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE




‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Donald Trump bekræfter

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen