Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner

Jonas Winds far og rådgiver tror på, at den brandvarme angriber en dag kan sælges for et trecifret millionbeløb.



Når Jonas Wind på et tidspunkt skal væk fra FC København, kan prisen formentlig over 100 millioner. Sådan lyder det fra den varme angribers far og rådgiver, Per Wind, i et interview med B.T. Sport.

Den 21-årige angriber har gang i en flot sæson, efter at han missede store dele af 2019/20-sæsonen med en skade. Hidtil er det blevet syv mål på 12 kampe for FC København, og samtidig er det også blevet til et gennembrud på landsholdet med to mål på fire kampe.

Læs også:David Nielsen: Vi passer perfekt til at spille mod FCM, FCK og BIF

Det er med til at øge salgsprisen, og på sigt kan prisen overstige 100 millioner kroner. Det vurderede Ståle Solbakken i foråret, mens han var manager i FC København, og Per Wind tror også, at den profeti kan gå i opfyldelse. 

– Ståle ved bedre om nogen med alle de forhandlinger, han har været igennem, hvad beløbet kan være. Men uden at det skal lyde for blæret, så er det jo nok det beløb, man snakker om. Måske endda til trods for coronakrisen, og at klubberne måske ikke har de samme penge. Uden at jeg skal gøre mig klog på det, så forholder jeg mig til det, Ståle sagde, og at han ikke slyngede noget ud, som der ikke er belæg for.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?

– Og det er klart, at jo bedre præstationer Jonas leverer på klub- og landshold, så kan man ikke undgå, at prisen stiger for en angriber som ham. Det er vel meget realistisk, selv om det også lyder som store beløb i mine ører på min søns vegne, siger Per Wind til B.T. Sport

Så sent som torsdag var der rygter om international interesse for Jonas Wind. Nærmere bestemt skulle den tyrkiske storklub Fenerbahce ifølge tyrkiske medier have holdt øje med den unge angriber i Danmarks kamp mod Belgien onsdag, hvor Jonas Wind kom på tavlen. 

Jonas Wind står noteret for i alt 25 mål på 66 kampe for FC København.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE




‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Leverkusen – Bayern