Enig med Ståle: Jonas Wind kan koste mere end 100 millioner

Jonas Winds far og rådgiver tror på, at den brandvarme angriber en dag kan sælges for et trecifret millionbeløb.



Når Jonas Wind på et tidspunkt skal væk fra FC København, kan prisen formentlig over 100 millioner. Sådan lyder det fra den varme angribers far og rådgiver, Per Wind, i et interview med B.T. Sport.

Den 21-årige angriber har gang i en flot sæson, efter at han missede store dele af 2019/20-sæsonen med en skade. Hidtil er det blevet syv mål på 12 kampe for FC København, og samtidig er det også blevet til et gennembrud på landsholdet med to mål på fire kampe.

Læs også:David Nielsen: Vi passer perfekt til at spille mod FCM, FCK og BIF

Det er med til at øge salgsprisen, og på sigt kan prisen overstige 100 millioner kroner. Det vurderede Ståle Solbakken i foråret, mens han var manager i FC København, og Per Wind tror også, at den profeti kan gå i opfyldelse. 

– Ståle ved bedre om nogen med alle de forhandlinger, han har været igennem, hvad beløbet kan være. Men uden at det skal lyde for blæret, så er det jo nok det beløb, man snakker om. Måske endda til trods for coronakrisen, og at klubberne måske ikke har de samme penge. Uden at jeg skal gøre mig klog på det, så forholder jeg mig til det, Ståle sagde, og at han ikke slyngede noget ud, som der ikke er belæg for.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?

– Og det er klart, at jo bedre præstationer Jonas leverer på klub- og landshold, så kan man ikke undgå, at prisen stiger for en angriber som ham. Det er vel meget realistisk, selv om det også lyder som store beløb i mine ører på min søns vegne, siger Per Wind til B.T. Sport

Så sent som torsdag var der rygter om international interesse for Jonas Wind. Nærmere bestemt skulle den tyrkiske storklub Fenerbahce ifølge tyrkiske medier have holdt øje med den unge angriber i Danmarks kamp mod Belgien onsdag, hvor Jonas Wind kom på tavlen. 

Jonas Wind står noteret for i alt 25 mål på 66 kampe for FC København.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:Optakt: OB – SønderjyskE




VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Raser over VM-tiltag

Saudi-Arabien – Uruguay

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Tyskland – Curacao

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Spanien – Kap Verde

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Ny kontrakt før VM-åbner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp