Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obsje #sldk
Holdnyt:
OB:
Landskampspausen har uden tvivl været lang på Fyn efter 1-3 nederlaget i Brøndby for snart to uger siden. OB mødte op til kampen med to friske sejre i bagagen, men kunne ikke fastholde momentum, og Jakob Michelsens mandskab har generelt været svingende i denne sæson, som startede med et brag af en kamp mod FC København.
Derfor er fynboerne også en lidt lunken nummer otte før den kommende runde.
OB har gode erfaringer mod SønderjyskE, som holdet ikke har tabt til i de seneste seks indbyrdes møder. Vi skal helt tilbage til 2017 for at finde det seneste nederlag på hjemmebane.
Både Moses Opondo og Mart Lieder har begge været tvivlsomme til opgøret, og kun førstnævnte er blevet klar til at spille.
SønderjyskE:
Glen Riddersholms mandskab vandt senest 3-0 over AC Horsens og forsvarede dermed førstepladsen i Superligaen. At Haderslev-klubben skulle indtage pladsen som dukse efter otte runder, var der næppe mange, der havde set komme.
At SønderjyskE er nummer et i Superligaen er på mange måder en langefinger til diverse statistikker. Smag lige på dem her om topholdet:
– SønderjyskE er det hold i Superligaen, der har haft mindst boldbesiddelse.
– SønderjyskE er det hold i ligaen med næstfærrest afslutninger.
Læs også:Jess Thorup forlod Genk: Én ting fortryder han stadig
– SønderjyskE har færrest hovedstød på mål.
– SønderjyskE er det hold i Superligaen med færrest succesfulde afleveringer.
– SønderjyskE er det hold i ligaen, der har færrest succesfulde afleveringer på modstandernes halvdel.
Så hvad er det, SønderjyskE kan? Glen Riddersholms mandskab kan først og fremmest bryste sig af den højeste scoringsprocent, og derudover udmærker holdet sig med en no bullshit-tilgang i defensiven.
Og så har de Haji Wright. Superligaens topscorer, der i øvrigt lige har forlænget sin kontrakt, misser dog opgøret mod OB med en skade. Det samme gør midtbaneprofilen Mads Albæk samt Ogenyi Onazi.
Karantæner:
OB: Ingen
SønderjyskE: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (3-4-3): Christensen – Larsen, Tverskov, M. Lund – Laursen, Okosun, Thomasen, Skjelvik – Sabbi, Jebali, Kløve
SønderjyskE (3-5-2): Thomas – Banggaard, Gartenmann, Kanstrup – Bah, Simonsen, Ekani, Eskesen, Dal Hende – Jacobsen, Frederiksen
Profilen:
SønderjyskE kan bryste sig af klubbens første danske A-landsholdsspiller i form af Alexander Bah, der debuterede for Danmark i venskabskampen mod Sverige – og kom på måltavlen. En uforglemmelig oplevelse for wingbacken, men nu er hverdagen tilbage, og søndag skal han følge op med en god præstation mod OB. Han står han blandt andre over for sin landsholdskollega Oliver Christensen.
Læs også:To Brøndby-talenter træner med førsteholdet resten af efteråret
Vidste du, at..:
OB er den klub, Glen Riddersholm har mødt næstflest gange som cheftræner i Superligaen. 24 gange har den tidligere guldtræner stået over for fynboerne. Det er blevet til syv sejre, syv nederlag og otte pointdelinger.
Dom:
Det kunne sagtens være på Fyn, at stimen bliver brudt for SønderjyskE. OB har traditionelt et godt tag på sønderjyderne, de er på hjemmebane, og på et tidspunkt må det vel stoppe for Riddersholms himmelstormere.
Det er i hvert fald mavefornemmelsen herfra. OB vinder 2-1 over SønderjyskE.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Succesfuld AaB-vikar: Dette er det sværeste ved træner-rollen
Læs også:David Nielsen: Tingene kan blive afgjort i denne periode
Læs også:OB-kreatør om landskampspause: Fint at få tankerne væk fra fodbolden
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
