Landskampspausen er forbi, og bolden ruller igen i Superligaen.
Niende spillerunde står for døren, og runden sparkes i gang i Lyngby fredag aften og slutter mandag aften i Parken, hvor FC København skal spille noget så usædvanligt som en mandagskamp.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden den kommende runde.
Hvem er dårligst i Superligaen?
Superligaen har haft to dårlige hold i denne sæson. Nu kan vi få et fingerpeg om, hvem der er dårligst lige nu.
Hverken Lyngby Boldklub eller AC Horsens har vundet i de første otte kampe, men begge øjner muligheden for triumf fredag aften, når de tørner sammen i Lyngby. Og der er hårdt brug for tre point i begge lejre.
Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens
To klubber rykker ud af Superligaen i denne sæson, og alle pile peger lige nu på Lyngby og AC Horsens. Der er stadig mange kampe tilbage, men særligt en eventuel taber af fredagens bundopgør må være nervøs ved udsigterne.
Har AGF stadig krammet på FC Midtjylland?
Næsten alt lykkedes for FC Midtjylland i Superligaen i sidste sæson. Undtagen når AGF stod på den modsatte halvdel. Så kom mestrene til kort.
FC Midtjylland lagde godt nok fra land med at slå AGF tidligt på sæsonen, men så fulgte tre nederlag i træk, og dermed tilførte AGF FC Midtjylland halvdelen af de nederlag, holdet led i sidste sæson.
Søndag møder de hinanden for første gang i indeværende sæson, og så er spørgsmålet, om AGF stadig har FC Midtjylland nede i sækken? Som et ekstra krydderi er der tale om en vaskeægte topkamp mellem nummer to og tre.
Der er garanti for underholdning i Aarhus.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Brøndby IF
Hattrick for AaB-vikar?
Mens AaB er på jagt efter en ny cheftræner, har Peter Feher leveret et indtil videre pletfrit stykke vikararbejde.
Peter Feher har vundet sine første to Superliga-kampe som cheftræner for AaB, og søndag er der mulighed for sejrshattrick, når nordjyderne får besøg af FC Nordsjælland. Det er én af de kampe, der kan vise sig at blive meget afgørende i top seks-ræset.
Superligaen er uhyre tæt, og det er sjældent, at særligt midterholdene brillerer med lange sejrsstimer, så hvis AaB og Feher kan komme op på tre i træk, er der al mulig grund til at løfte på hatten for holdet og for det, der lige nu ligner vikaren fra himlen.
Peter Feher har i princippet allerede lavet hattrick i sejre. I landskampspausen vandt AaB nemlig 2-1 over AB i pokalturneringen. Nordjyderne har pudsigt nok vundet med 2-1 i alle Fehers kampe.
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:Bundgys i Superligaen: Det er ikke synd for nogen af holdene
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
