Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?

Tipsbladet.dk zoomer ind på den kommende runde i Superligaen.



Landskampspausen er forbi, og bolden ruller igen i Superligaen.

Niende spillerunde står for døren, og runden sparkes i gang i Lyngby fredag aften og slutter mandag aften i Parken, hvor FC København skal spille noget så usædvanligt som en mandagskamp.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig inden den kommende runde. 

Hvem er dårligst i Superligaen?

Superligaen har haft to dårlige hold i denne sæson. Nu kan vi få et fingerpeg om, hvem der er dårligst lige nu.

Hverken Lyngby Boldklub eller AC Horsens har vundet i de første otte kampe, men begge øjner muligheden for triumf fredag aften, når de tørner sammen i Lyngby. Og der er hårdt brug for tre point i begge lejre.

Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens

To klubber rykker ud af Superligaen i denne sæson, og alle pile peger lige nu på Lyngby og AC Horsens. Der er stadig mange kampe tilbage, men særligt en eventuel taber af fredagens bundopgør må være nervøs ved udsigterne. 

Har AGF stadig krammet på FC Midtjylland?

Næsten alt lykkedes for FC Midtjylland i Superligaen i sidste sæson. Undtagen når AGF stod på den modsatte halvdel. Så kom mestrene til kort.

FC Midtjylland lagde godt nok fra land med at slå AGF tidligt på sæsonen, men så fulgte tre nederlag i træk, og dermed tilførte AGF FC Midtjylland halvdelen af de nederlag, holdet led i sidste sæson. 

Søndag møder de hinanden for første gang i indeværende sæson, og så er spørgsmålet, om AGF stadig har FC Midtjylland nede i sækken? Som et ekstra krydderi er der tale om en vaskeægte topkamp mellem nummer to og tre. 

Der er garanti for underholdning i Aarhus.

Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Brøndby IF

Hattrick for AaB-vikar?

Mens AaB er på jagt efter en ny cheftræner, har Peter Feher leveret et indtil videre pletfrit stykke vikararbejde. 

Peter Feher har vundet sine første to Superliga-kampe som cheftræner for AaB, og søndag er der mulighed for sejrshattrick, når nordjyderne får besøg af FC Nordsjælland. Det er én af de kampe, der kan vise sig at blive meget afgørende i top seks-ræset. 

Superligaen er uhyre tæt, og det er sjældent, at særligt midterholdene brillerer med lange sejrsstimer, så hvis AaB og Feher kan komme op på tre i træk, er der al mulig grund til at løfte på hatten for holdet og for det, der lige nu ligner vikaren fra himlen. 

Peter Feher har i princippet allerede lavet hattrick i sejre. I landskampspausen vandt AaB nemlig 2-1 over AB i pokalturneringen. Nordjyderne har pudsigt nok vundet med 2-1 i alle Fehers kampe. 

Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Læs også:Bundgys i Superligaen: Det er ikke synd for nogen af holdene


AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

De vil hente Andreas Maxsø

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

FCM-stjerne færdig for i år

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Her kan du se Villarreal mod FC København

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat