Optakt: FC København – Silkeborg IF

Mesterskabet skal afgøres, men FC København har tre mand i karantæne og er afhængig af, at FC Nordsjælland snubler. Hvordan skal det gå?



Status:
Silkeborg kan blive nummer seks, mens FC København kan blive nummer ét. Sidste Superliga-runde er over os, og der bør være en verden til forskel på de to holds motivation. Men der er flere tegn i sol, måne og stjerner på, at det ikke bliver nogen nem opgave for FC københavn at vinde mesterskabet.

For det første fordi FC Nordsjælland samtidig skal snuble hjemme mod Horsens, for det andet fordi trioen Ragnar Sigurdsson, Sölvi Ottesen og Thomas Kristensen har karantæne, og for det tredje fordi FCK har spillet dårligt, uinspireret og famlende i de seneste fire Superliga-runder.

Derfor er det i lige så høj grad FCK, der skal overvinde sig selv for at vinde i Parken. Normalt vil de slå Silkeborg i Parken uden nærmest at blinke, som de gjorde det, da de vandt 2-1 over dem tilbage i august, hvor Roland Nilsson stadig var træner og var i gang at skabe et stort forspring i toppen af Superligaen.

I søndags tabte FC København i Herning til FC Midtjylland og overlod førstepladsen og matchbolden til FC Nordsjælland. Spørgsmålet er så, om det spiller nervøsiteten til Farum, der alt andet lige har en lidt sværere kamp end FCK, idet deres modstander Horsens kæmper for at slutte på tredjepladsen.

Silkeborg kommer med fire point fra de sidste to kampe og har selvtilliden i orden forud for mødet med Carsten V. Jensens folk, der undervejs kan blive tvunget frem på banen for at skabe det resultat, der kan gøre dem til danske mestre. Det vil blive en underholdende og seværdig kamp, hvor der er mål i vente, og hvor Mathias “Zanka” Jørgensen i én og samme kamp tager afsked og spiller midterforsvar med Kris Stadsgaard for første gang.

Profil:
FC København har overordentlig svært ved at score mål her mod slutningen af sæsonen. Og i de kampe de får lavet mål, kan de ikke finde ud af at lukke af bagude. Dame N’Doye har kun scoret to mål i de seneste syv runder, men han skal præstere onsdag aften, hvis FCK skal have sejren. Fungerer det for ham, skal FCK nok få de mål, de skal bruge. Spørgsmålet er så, om holdkammeraterne kan lukke af bagude?

Dom:
Motivationsfaktoren bliver afgørende. FC København vinder 2-0.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Jacobsen, Zanka, Stadsgaard, Oviedo – Bolaños, Grindheim, Claudemir, Vingaard – N’Doye, Santin

Skader:
Larsson, Delaney
Karantæner: Kristensen, Sigurdsson, Ottesen

Silkeborg IF (4-4-2):
Heinze – Pedersen, Jakobsen, Mikkelsen, Poulsen – Flinta, Hansen, Risgård, Holst – Bech, Pourie

Skader:
Holst Rasmussen
Karantæner: Ingen

På tv:
Kampen vises på TV3+ kl. 20.00






FCK-emne præsenteret i ny klub



LIVE

TransferLIVE: OB kigger efter flere forstærkninger


Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Forstår intet af stor dansk transfer

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Er han Viborgs næste cheftræner?


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Diogo Jota død i trafikulykke

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Lover transfers

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Aflyser sommerferien

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Tæt på Randers-exit

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk



OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Av! Taber stort på dansker


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Afslører – i dialog med danske klubber

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Forhandler om Yussuf Poulsen

Står i kø for at hylde Diogo Jota



Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Iberisk derby med få mål

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’



Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!