Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 6’eren
Holdnyt:
FC København:
FCK er fortsat uden sejr i mesterskabsspillet, men de andre guldbejlere har ikke slået kapital af københavnernes ringe pointhøst, og håbet om endnu et dansk mesterskab lever dermed endnu.
Det holdt hårdt på Heden i sidste weekend, men på en straffescoring af Kevin Diks dybt inde i tillægstiden, lykkedes det lige akkurat FCK at undgå det nederlag, som ville have ageret dødsstød til gulddrømmene.
Kampen på MCH Arena var fremragende reklame for Superligaen med en chancespækket, intens og underholdende affære, hvor københavnerne på ingen måde var FC Midtjylland underlegne. Til gengæld manglede der igen effektivitet foran mål, og når det samtidig bliver til mål imod i hver kamp, er det svært at vinde fodboldkampe.
De næste to kampe byder på mesterskabsspillets to ‘nemmeste’ kampe hjemme i Parken mod Silkeborg og AGF, så Brøndby og FC Midtjyllands forspring på seks point kunne meget vel være skrumpet betydeligt ind om to uger, hvis ellers FCK indfrier forventningerne.
David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Khouma Babacar, Magnus Mattsson og Rasmus Falk er fortsat ude med skader. Birger Meling og Victor Froholdt er tilbage i truppen og kan komme i aktion, efter de missede kampen i Herning.
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper er uden sejr i de seneste 13 ligakampe, og der er reelt set ikke mere at spille for i Superligaen i denne sæson, hvorfor alle øjne efterhånden må være rettet mod pokalfinalen om tre ugers tid.
Det betyder dog ikke, at Silkeborg har lagt sig fladt ned i mesterskabspillet. I forhold til efterårets sidste kampe, og de første i foråret, har ‘’Klubben fra Søhøjlandet’’ fået hanket op i dem selv, og fundet tilbage til et stabilt niveau, som gør dem til et svært mandskab at besejre for alle de øvrige hold i Superligaens øverste halvdel.
I mesterskabsspillets første to kampe blev det til uafgjort mod AGF og Brøndby, og Silkeborg burde også have fået point ud af anstrengelserne mod FC Nordsjælland senest, hvor de blev straffet af manglende skarphed og et forsvarskiks.
Gæsterne har ikke alverden at spille for, men har nu vist i de seneste tre kampe, at de kan agere sten i skoen for de øvrige hold i toppen. Fantastisk for spændingen i toppen af Superligaen.
Alexander Lind er tilbage fra karantæne, men Alexander Busch, Andreas Poulsen og Fredrik Carlsen på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Sørensen – Elyounoussi, Clem, Lerager – Bardghji, Claesson, Achouri
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Musonda – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen
Dom:
Det er ‘must-win’ for FCK, når de søndag tager imod Silkeborg i jagten på et comeback i guldkampen.
Københavnerne spillede en flot kamp i Herning, hvor de dog igen måtte gå fra banen uden tre point, men den forløsende sejr må simpelthen komme her.
Silkeborg har dog vundet begge sæsonens indbyrdes opgør i Parken, og har set forbedrede ud i de seneste uger.
Sammenholdt med et væld af skader og en gavmild defensiv hos hjemmeholdet, vil jeg ikke afvise at midtjyderne kan bide fra sig, men point bliver det næppe til.
3-1 til FCK.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Viborg FF – AGF
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER