FC København – Silkeborg IF

Det er ‘must-win’ for FCK, når de søndag eftermiddag tager imod Silkeborg i Parken. Snupper københavnerne deres første sejr i mesterskabsspillet?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 6’eren

Holdnyt:
FC København:
FCK er fortsat uden sejr i mesterskabsspillet, men de andre guldbejlere har ikke slået kapital af københavnernes ringe pointhøst, og håbet om endnu et dansk mesterskab lever dermed endnu.

Det holdt hårdt på Heden i sidste weekend, men på en straffescoring af Kevin Diks dybt inde i tillægstiden, lykkedes det lige akkurat FCK at undgå det nederlag, som ville have ageret dødsstød til gulddrømmene.

Kampen på MCH Arena var fremragende reklame for Superligaen med en chancespækket, intens og underholdende affære, hvor københavnerne på ingen måde var FC Midtjylland underlegne. Til gengæld manglede der igen effektivitet foran mål, og når det samtidig bliver til mål imod i hver kamp, er det svært at vinde fodboldkampe.

De næste to kampe byder på mesterskabsspillets to ‘nemmeste’ kampe hjemme i Parken mod Silkeborg og AGF, så Brøndby og FC Midtjyllands forspring på seks point kunne meget vel være skrumpet betydeligt ind om to uger, hvis ellers FCK indfrier forventningerne.

David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Khouma Babacar, Magnus Mattsson og Rasmus Falk er fortsat ude med skader. Birger Meling og Victor Froholdt er tilbage i truppen og kan komme i aktion, efter de missede kampen i Herning.
 
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper er uden sejr i de seneste 13 ligakampe, og der er reelt set ikke mere at spille for i Superligaen i denne sæson, hvorfor alle øjne efterhånden må være rettet mod pokalfinalen om tre ugers tid.

Det betyder dog ikke, at Silkeborg har lagt sig fladt ned i mesterskabspillet. I forhold til efterårets sidste kampe, og de første i foråret, har ‘’Klubben fra Søhøjlandet’’ fået hanket op i dem selv, og fundet tilbage til et stabilt niveau, som gør dem til et svært mandskab at besejre for alle de øvrige hold i Superligaens øverste halvdel.

I mesterskabsspillets første to kampe blev det til uafgjort mod AGF og Brøndby, og Silkeborg burde også have fået point ud af anstrengelserne mod FC Nordsjælland senest, hvor de blev straffet af manglende skarphed og et forsvarskiks.

Gæsterne har ikke alverden at spille for, men har nu vist i de seneste tre kampe, at de kan agere sten i skoen for de øvrige hold i toppen. Fantastisk for spændingen i toppen af Superligaen.

Alexander Lind er tilbage fra karantæne, men Alexander Busch, Andreas Poulsen og Fredrik Carlsen på skadeslisten. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Sørensen – Elyounoussi, Clem, Lerager – Bardghji, Claesson, Achouri

Silkeborg IF (4-3-2-1):  Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Musonda – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen
 
Dom:
Det er ‘must-win’ for FCK, når de søndag tager imod Silkeborg i jagten på et comeback i guldkampen.

Københavnerne spillede en flot kamp i Herning, hvor de dog igen måtte gå fra banen uden tre point, men den forløsende sejr må simpelthen komme her.

Silkeborg har dog vundet begge sæsonens indbyrdes opgør i Parken, og har set forbedrede ud i de seneste uger.

Sammenholdt med et væld af skader og en gavmild defensiv hos hjemmeholdet, vil jeg ikke afvise at midtjyderne kan bide fra sig, men point bliver det næppe til.

3-1 til FCK.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Flere ændringer på vej i FC København  

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder Mads Hermansen

– Det er lort!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Han afløser Sune Smith lige nu

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Brøndby IF – Sønderjyske

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Viola vinder toscanerderby

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers