Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 6’eren
Holdnyt:
FC København:
FCK er fortsat uden sejr i mesterskabsspillet, men de andre guldbejlere har ikke slået kapital af københavnernes ringe pointhøst, og håbet om endnu et dansk mesterskab lever dermed endnu.
Det holdt hårdt på Heden i sidste weekend, men på en straffescoring af Kevin Diks dybt inde i tillægstiden, lykkedes det lige akkurat FCK at undgå det nederlag, som ville have ageret dødsstød til gulddrømmene.
Kampen på MCH Arena var fremragende reklame for Superligaen med en chancespækket, intens og underholdende affære, hvor københavnerne på ingen måde var FC Midtjylland underlegne. Til gengæld manglede der igen effektivitet foran mål, og når det samtidig bliver til mål imod i hver kamp, er det svært at vinde fodboldkampe.
De næste to kampe byder på mesterskabsspillets to ‘nemmeste’ kampe hjemme i Parken mod Silkeborg og AGF, så Brøndby og FC Midtjyllands forspring på seks point kunne meget vel være skrumpet betydeligt ind om to uger, hvis ellers FCK indfrier forventningerne.
David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Khouma Babacar, Magnus Mattsson og Rasmus Falk er fortsat ude med skader. Birger Meling og Victor Froholdt er tilbage i truppen og kan komme i aktion, efter de missede kampen i Herning.
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper er uden sejr i de seneste 13 ligakampe, og der er reelt set ikke mere at spille for i Superligaen i denne sæson, hvorfor alle øjne efterhånden må være rettet mod pokalfinalen om tre ugers tid.
Det betyder dog ikke, at Silkeborg har lagt sig fladt ned i mesterskabspillet. I forhold til efterårets sidste kampe, og de første i foråret, har ‘’Klubben fra Søhøjlandet’’ fået hanket op i dem selv, og fundet tilbage til et stabilt niveau, som gør dem til et svært mandskab at besejre for alle de øvrige hold i Superligaens øverste halvdel.
I mesterskabsspillets første to kampe blev det til uafgjort mod AGF og Brøndby, og Silkeborg burde også have fået point ud af anstrengelserne mod FC Nordsjælland senest, hvor de blev straffet af manglende skarphed og et forsvarskiks.
Gæsterne har ikke alverden at spille for, men har nu vist i de seneste tre kampe, at de kan agere sten i skoen for de øvrige hold i toppen. Fantastisk for spændingen i toppen af Superligaen.
Alexander Lind er tilbage fra karantæne, men Alexander Busch, Andreas Poulsen og Fredrik Carlsen på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Sørensen – Elyounoussi, Clem, Lerager – Bardghji, Claesson, Achouri
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Musonda – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen
Dom:
Det er ‘must-win’ for FCK, når de søndag tager imod Silkeborg i jagten på et comeback i guldkampen.
Københavnerne spillede en flot kamp i Herning, hvor de dog igen måtte gå fra banen uden tre point, men den forløsende sejr må simpelthen komme her.
Silkeborg har dog vundet begge sæsonens indbyrdes opgør i Parken, og har set forbedrede ud i de seneste uger.
Sammenholdt med et væld af skader og en gavmild defensiv hos hjemmeholdet, vil jeg ikke afvise at midtjyderne kan bide fra sig, men point bliver det næppe til.
3-1 til FCK.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
INTERVIEW
