Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Parken
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 6’eren
Holdnyt:
FC København:
FCK er fortsat uden sejr i mesterskabsspillet, men de andre guldbejlere har ikke slået kapital af københavnernes ringe pointhøst, og håbet om endnu et dansk mesterskab lever dermed endnu.
Det holdt hårdt på Heden i sidste weekend, men på en straffescoring af Kevin Diks dybt inde i tillægstiden, lykkedes det lige akkurat FCK at undgå det nederlag, som ville have ageret dødsstød til gulddrømmene.
Kampen på MCH Arena var fremragende reklame for Superligaen med en chancespækket, intens og underholdende affære, hvor københavnerne på ingen måde var FC Midtjylland underlegne. Til gengæld manglede der igen effektivitet foran mål, og når det samtidig bliver til mål imod i hver kamp, er det svært at vinde fodboldkampe.
De næste to kampe byder på mesterskabsspillets to ‘nemmeste’ kampe hjemme i Parken mod Silkeborg og AGF, så Brøndby og FC Midtjyllands forspring på seks point kunne meget vel være skrumpet betydeligt ind om to uger, hvis ellers FCK indfrier forventningerne.
David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Khouma Babacar, Magnus Mattsson og Rasmus Falk er fortsat ude med skader. Birger Meling og Victor Froholdt er tilbage i truppen og kan komme i aktion, efter de missede kampen i Herning.
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper er uden sejr i de seneste 13 ligakampe, og der er reelt set ikke mere at spille for i Superligaen i denne sæson, hvorfor alle øjne efterhånden må være rettet mod pokalfinalen om tre ugers tid.
Det betyder dog ikke, at Silkeborg har lagt sig fladt ned i mesterskabspillet. I forhold til efterårets sidste kampe, og de første i foråret, har ‘’Klubben fra Søhøjlandet’’ fået hanket op i dem selv, og fundet tilbage til et stabilt niveau, som gør dem til et svært mandskab at besejre for alle de øvrige hold i Superligaens øverste halvdel.
I mesterskabsspillets første to kampe blev det til uafgjort mod AGF og Brøndby, og Silkeborg burde også have fået point ud af anstrengelserne mod FC Nordsjælland senest, hvor de blev straffet af manglende skarphed og et forsvarskiks.
Gæsterne har ikke alverden at spille for, men har nu vist i de seneste tre kampe, at de kan agere sten i skoen for de øvrige hold i toppen. Fantastisk for spændingen i toppen af Superligaen.
Alexander Lind er tilbage fra karantæne, men Alexander Busch, Andreas Poulsen og Fredrik Carlsen på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Sørensen – Elyounoussi, Clem, Lerager – Bardghji, Claesson, Achouri
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Rödin, Felix, Musonda – Klynge, Brink, Mattsson – Thordarson, McCowatt – Adamsen
Dom:
Det er ‘must-win’ for FCK, når de søndag tager imod Silkeborg i jagten på et comeback i guldkampen.
Københavnerne spillede en flot kamp i Herning, hvor de dog igen måtte gå fra banen uden tre point, men den forløsende sejr må simpelthen komme her.
Silkeborg har dog vundet begge sæsonens indbyrdes opgør i Parken, og har set forbedrede ud i de seneste uger.
Sammenholdt med et væld af skader og en gavmild defensiv hos hjemmeholdet, vil jeg ikke afvise at midtjyderne kan bide fra sig, men point bliver det næppe til.
3-1 til FCK.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW