Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mikkel Redder
På TV: 6’eren
Hashtag: #fckvff #sldk
Holdnyt:
FC København:
Mod AC Horsens indkasserede FC København et mål, og det er noget nær det eneste negative, der har været at berette om de danske mestre de seneste fire-fem måneder.
FC København er vadet fra triumf til triumf under Jacob Neestrups ledelse, og det betyder, at holdet nu er tilbage i guldkampen for fuld musik. Ja, faktisk kan FCK vinde grundspillet, hvis det bliver til en sejr over Viborg FF, og FC Nordsjælland samtidig ikke slår Brøndby IF.
FC København havde uden tvivl sigtet efter et stort comeback i foråret, men det må næsten være lige før, at de er foran tidsplanen….
Andreas Cornelius er tilbage, og dermed var skadeslisten reduceret til at tælle Carlos Zeca, Nicolai Boilesen, Akinkunmi Amoo og Christian Sørensen. Desværre for FCK har Rasmus Falk meldt sig til listen, og han er ude af opgøret mod VFF. I stedet er det ventet, at William Clem spiller. Isak Bergmann Johannesson er syg, og i hans fravær har Jacob Neestrup udtaget Oscar Højlund, der er lillebror til Rasmus Højlund.
Og opgøret mod AC Horsens? Ja, det vandt FCK 4-1.
Viborg FF:
Jacob Friis’ mandskab gør det stadig blændende, og søndag kan holdet fra domkirkebyen sikre sig andenpladsen i grundspillet – hvilken bedrift det vil være!
Når det er sagt, er gassen gået en lillebitte smule af ballonen i Viborg FF. Foråret har budt på en enkelt sejr i fire Superliga-kampe samt en truende pokal-exit efter nederlag i første kamp til håbløse AaB. Men så leder man selvsagt også efter hår i suppen.
Faktum er, at det går rigtig godt i Viborg, som også nok skal blive et sjovt bekendtskab i mesterskabsspillet.
Viborg manglede svimlende 10 spillere i seneste opgør mod FC Nordsjælland, og det betød blandt andet, at 18-årige Jakob Vester Nielsen debuterede på en uvant plads som højre back. Det slap han vældig godt fra.
Viborg må undvære anfører Jeppe Grønning, der sidder ude med karantæne, og gæsterne er også uden Jan Zamburek, Alassana Jatta, Marokhy Ndione og Mads Lauritsen, der alle er skadede.
Karantæner:
FC København: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Khocholava, Diks – Lerager, Clem, Claesson – Goncalves, Haraldsson, Daramy
Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zalatel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Westergaard, Leemans – Said, Paulinho, Achouri
Dom:
Parken er udsolgt, så der bliver en fantastisk ramme om søndagens opgør, hvor FC København og Viborg FF spiller en vaskeægte topkamp. Hjemmeholdet skal på sin sværeste opgave hidtil i foråret, og vi vil formentlig se et FCK-mandskab være mere under pres, end de har været vant til meget længe. Men Jacob Neestrups mandskab virker så bundsolide, at de også nok skal få skovlen under Viborg. FC København vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
AVIS
