Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mikkel Redder
På TV: 6’eren
Hashtag: #fckvff #sldk
Holdnyt:
FC København:
Mod AC Horsens indkasserede FC København et mål, og det er noget nær det eneste negative, der har været at berette om de danske mestre de seneste fire-fem måneder.
FC København er vadet fra triumf til triumf under Jacob Neestrups ledelse, og det betyder, at holdet nu er tilbage i guldkampen for fuld musik. Ja, faktisk kan FCK vinde grundspillet, hvis det bliver til en sejr over Viborg FF, og FC Nordsjælland samtidig ikke slår Brøndby IF.
FC København havde uden tvivl sigtet efter et stort comeback i foråret, men det må næsten være lige før, at de er foran tidsplanen….
Andreas Cornelius er tilbage, og dermed var skadeslisten reduceret til at tælle Carlos Zeca, Nicolai Boilesen, Akinkunmi Amoo og Christian Sørensen. Desværre for FCK har Rasmus Falk meldt sig til listen, og han er ude af opgøret mod VFF. I stedet er det ventet, at William Clem spiller. Isak Bergmann Johannesson er syg, og i hans fravær har Jacob Neestrup udtaget Oscar Højlund, der er lillebror til Rasmus Højlund.
Og opgøret mod AC Horsens? Ja, det vandt FCK 4-1.
Viborg FF:
Jacob Friis’ mandskab gør det stadig blændende, og søndag kan holdet fra domkirkebyen sikre sig andenpladsen i grundspillet – hvilken bedrift det vil være!
Når det er sagt, er gassen gået en lillebitte smule af ballonen i Viborg FF. Foråret har budt på en enkelt sejr i fire Superliga-kampe samt en truende pokal-exit efter nederlag i første kamp til håbløse AaB. Men så leder man selvsagt også efter hår i suppen.
Faktum er, at det går rigtig godt i Viborg, som også nok skal blive et sjovt bekendtskab i mesterskabsspillet.
Viborg manglede svimlende 10 spillere i seneste opgør mod FC Nordsjælland, og det betød blandt andet, at 18-årige Jakob Vester Nielsen debuterede på en uvant plads som højre back. Det slap han vældig godt fra.
Viborg må undvære anfører Jeppe Grønning, der sidder ude med karantæne, og gæsterne er også uden Jan Zamburek, Alassana Jatta, Marokhy Ndione og Mads Lauritsen, der alle er skadede.
Karantæner:
FC København: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Khocholava, Diks – Lerager, Clem, Claesson – Goncalves, Haraldsson, Daramy
Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zalatel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Westergaard, Leemans – Said, Paulinho, Achouri
Dom:
Parken er udsolgt, så der bliver en fantastisk ramme om søndagens opgør, hvor FC København og Viborg FF spiller en vaskeægte topkamp. Hjemmeholdet skal på sin sværeste opgave hidtil i foråret, og vi vil formentlig se et FCK-mandskab være mere under pres, end de har været vant til meget længe. Men Jacob Neestrups mandskab virker så bundsolide, at de også nok skal få skovlen under Viborg. FC København vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Celtic er mester efter vildt drama
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Superliga-bejlere deler
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
