Optakt: FC Midtjylland – Brøndby IF

FC Midtjylland har tabt én kamp i sæsonen, og Brøndby har ikke tabt i otte kampe på stribe. Stikker FC Midtjylland af, eller minimerer Brøndby hullet?



Status:
FC Midtjylland har efter en stime med uafgjorte kampe, efterfulgt af sæsonens første nederlag, fundet melodien igen med to sejre i træk. Men mod Brøndby må de undvære topscorer Morten “Duncan” Rasmussen, der døjer med den forstrækning, der også holdte ham ude af landskampen mod Norge. Ydermere må Glen Riddersholm se bort fra de tre karantæneramte profiler Petter Andersson, Patrick Banggaard og Jesper Juelsgård.

Det bliver derfor et reservespækket FCM-hold, der stiller til start, men måske de fra start kan gøre bruge Rilwan Hassan, der har været ude det meste af sæsonen med en skade, men nu har fået fem indhop og banker på til en startplads. Jeppe Curth kan også blive flyttet ind på en kant eller en offensiv midtbaneplads, hvis Riddersholm vurderer, at han vil have ham med fra start efter et flot indhop mod Viborg, der førte til to scoringer af lejesvenden.

Gæsterne fra Brøndby har kun én spiller i karantæne – angriberen Kenneth Zohore. Spørgsmålet er så, om Simon Makienok er blevet sin lårskade så meget kvit, at han kan starte inde, eller om Thomas Frank må forsøge sig med Quincy Antipas fremme eller eventuelt én af de to reserver Martin Bernburg og Oke Akpoveta. Under alle omsætndigheder kommer han til at sætte sit hold anderledes op, hvis Makienok ikke bliver klar, for så vil det være en anden type, holdkammeraterne har at spille op på.

Derudover bliver det spændende at se, hvordan Brøndby-træneren blander kortene. Lebogang Phiri har imponeret i et par rutinerede spilleres fravær, og skal han sendes ud på bænken igen, hvis Martin Ørnskov og/eller Thomas Kahlenberg bliver klar? Det vil ikke være retfærdigt, men dog sandsynligt, da både Ørnskov og Kahlenberg selvfølgelig også kan gøre en forskel for Brøndby.

Læg i øvrigt mærke til Lukas Hradecky i Brøndby-målet. Efter en shaky start har han nu holdt buret rent i fire kampe på stribe.

Form i Superligaen:
FC Midtjylland: U-U-T-V-V
Brøndby IF: U-U-U-V-V

Dom:
FC Midtjylland bankede Brøndby 5-2 i Herning midt i august. En kamp der førte til, at Brøndby følte sig nødsaget til at gå på markedet for at finde en række forstærkninger til et ungt hold, der slet ikke fungerede under den nye træner Thomas Frank. Siden har Brøndby i den grad fundet melodien, og de kan meget vel trække det længste strå her, idet det afbudsramte FC Midtjylland-hold kan få vanskeligheder med Brøndbys fodboldmaskine, der før landskampspausen var særdeles velsmurt i 3-0 sejren over AGF. Brøndby vinder 2-0.

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her.

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Bak Nielsen, Afriyie, Sviatchenko, Møller – Izunna, Olsen – Igboun, Larsen, Curth – Kristensen

Skader: Hedinsson, Madsen, Janssen, Duncan
Karantæner: Andersson, Banggaard, Juelsgård

Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Almebäck, Boulahrouz, Albrechtsen, Durmisi – Phiri, Ørnskov – Hasani, Thygesen, Szymanowski – Antipas

Skader: Stenderup, Kahlenberg, Nørgaard, Ørnskov (tvivlsom), Makienok (tvivlsom)
Karantæner: Zohore

På tv: Søndag klokken 19.15 på TV3+

Hashtag: #fcmbif

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Kæk Wass: Han filmede!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Varme rygter: Han har været i FC København

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

En historisk katastrofe for Danmark

Chelsea med historiens største PL-underskud

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer