Optakt: FC Midtjylland – Brøndby IF

FC Midtjylland har tabt én kamp i sæsonen, og Brøndby har ikke tabt i otte kampe på stribe. Stikker FC Midtjylland af, eller minimerer Brøndby hullet?



Status:
FC Midtjylland har efter en stime med uafgjorte kampe, efterfulgt af sæsonens første nederlag, fundet melodien igen med to sejre i træk. Men mod Brøndby må de undvære topscorer Morten “Duncan” Rasmussen, der døjer med den forstrækning, der også holdte ham ude af landskampen mod Norge. Ydermere må Glen Riddersholm se bort fra de tre karantæneramte profiler Petter Andersson, Patrick Banggaard og Jesper Juelsgård.

Det bliver derfor et reservespækket FCM-hold, der stiller til start, men måske de fra start kan gøre bruge Rilwan Hassan, der har været ude det meste af sæsonen med en skade, men nu har fået fem indhop og banker på til en startplads. Jeppe Curth kan også blive flyttet ind på en kant eller en offensiv midtbaneplads, hvis Riddersholm vurderer, at han vil have ham med fra start efter et flot indhop mod Viborg, der førte til to scoringer af lejesvenden.

Gæsterne fra Brøndby har kun én spiller i karantæne – angriberen Kenneth Zohore. Spørgsmålet er så, om Simon Makienok er blevet sin lårskade så meget kvit, at han kan starte inde, eller om Thomas Frank må forsøge sig med Quincy Antipas fremme eller eventuelt én af de to reserver Martin Bernburg og Oke Akpoveta. Under alle omsætndigheder kommer han til at sætte sit hold anderledes op, hvis Makienok ikke bliver klar, for så vil det være en anden type, holdkammeraterne har at spille op på.

Derudover bliver det spændende at se, hvordan Brøndby-træneren blander kortene. Lebogang Phiri har imponeret i et par rutinerede spilleres fravær, og skal han sendes ud på bænken igen, hvis Martin Ørnskov og/eller Thomas Kahlenberg bliver klar? Det vil ikke være retfærdigt, men dog sandsynligt, da både Ørnskov og Kahlenberg selvfølgelig også kan gøre en forskel for Brøndby.

Læg i øvrigt mærke til Lukas Hradecky i Brøndby-målet. Efter en shaky start har han nu holdt buret rent i fire kampe på stribe.

Form i Superligaen:
FC Midtjylland: U-U-T-V-V
Brøndby IF: U-U-U-V-V

Dom:
FC Midtjylland bankede Brøndby 5-2 i Herning midt i august. En kamp der førte til, at Brøndby følte sig nødsaget til at gå på markedet for at finde en række forstærkninger til et ungt hold, der slet ikke fungerede under den nye træner Thomas Frank. Siden har Brøndby i den grad fundet melodien, og de kan meget vel trække det længste strå her, idet det afbudsramte FC Midtjylland-hold kan få vanskeligheder med Brøndbys fodboldmaskine, der før landskampspausen var særdeles velsmurt i 3-0 sejren over AGF. Brøndby vinder 2-0.

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her.

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Bak Nielsen, Afriyie, Sviatchenko, Møller – Izunna, Olsen – Igboun, Larsen, Curth – Kristensen

Skader: Hedinsson, Madsen, Janssen, Duncan
Karantæner: Andersson, Banggaard, Juelsgård

Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Almebäck, Boulahrouz, Albrechtsen, Durmisi – Phiri, Ørnskov – Hasani, Thygesen, Szymanowski – Antipas

Skader: Stenderup, Kahlenberg, Nørgaard, Ørnskov (tvivlsom), Makienok (tvivlsom)
Karantæner: Zohore

På tv: Søndag klokken 19.15 på TV3+

Hashtag: #fcmbif

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Langer ud efter Peter Sørensen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Hugo Ekitike misser VM

Legende stopper som cheftræner for Messi

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Retssag om Maradonas død begynder forfra

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Bayern München – Real Madrid

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Heldige danske damer slår Sverige

Har ondt af Steve Cooper

Blæst fuldstændig omkuld

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

I transfermøde med Superliga-klub

AZ slagter Shakhtar

Arsenal – Sporting CP

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

22 millioner kroner!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub