Optakt: FC Midtjylland – Brøndby IF

FC Midtjylland har tabt én kamp i sæsonen, og Brøndby har ikke tabt i otte kampe på stribe. Stikker FC Midtjylland af, eller minimerer Brøndby hullet?



Status:
FC Midtjylland har efter en stime med uafgjorte kampe, efterfulgt af sæsonens første nederlag, fundet melodien igen med to sejre i træk. Men mod Brøndby må de undvære topscorer Morten “Duncan” Rasmussen, der døjer med den forstrækning, der også holdte ham ude af landskampen mod Norge. Ydermere må Glen Riddersholm se bort fra de tre karantæneramte profiler Petter Andersson, Patrick Banggaard og Jesper Juelsgård.

Det bliver derfor et reservespækket FCM-hold, der stiller til start, men måske de fra start kan gøre bruge Rilwan Hassan, der har været ude det meste af sæsonen med en skade, men nu har fået fem indhop og banker på til en startplads. Jeppe Curth kan også blive flyttet ind på en kant eller en offensiv midtbaneplads, hvis Riddersholm vurderer, at han vil have ham med fra start efter et flot indhop mod Viborg, der førte til to scoringer af lejesvenden.

Gæsterne fra Brøndby har kun én spiller i karantæne – angriberen Kenneth Zohore. Spørgsmålet er så, om Simon Makienok er blevet sin lårskade så meget kvit, at han kan starte inde, eller om Thomas Frank må forsøge sig med Quincy Antipas fremme eller eventuelt én af de to reserver Martin Bernburg og Oke Akpoveta. Under alle omsætndigheder kommer han til at sætte sit hold anderledes op, hvis Makienok ikke bliver klar, for så vil det være en anden type, holdkammeraterne har at spille op på.

Derudover bliver det spændende at se, hvordan Brøndby-træneren blander kortene. Lebogang Phiri har imponeret i et par rutinerede spilleres fravær, og skal han sendes ud på bænken igen, hvis Martin Ørnskov og/eller Thomas Kahlenberg bliver klar? Det vil ikke være retfærdigt, men dog sandsynligt, da både Ørnskov og Kahlenberg selvfølgelig også kan gøre en forskel for Brøndby.

Læg i øvrigt mærke til Lukas Hradecky i Brøndby-målet. Efter en shaky start har han nu holdt buret rent i fire kampe på stribe.

Form i Superligaen:
FC Midtjylland: U-U-T-V-V
Brøndby IF: U-U-U-V-V

Dom:
FC Midtjylland bankede Brøndby 5-2 i Herning midt i august. En kamp der førte til, at Brøndby følte sig nødsaget til at gå på markedet for at finde en række forstærkninger til et ungt hold, der slet ikke fungerede under den nye træner Thomas Frank. Siden har Brøndby i den grad fundet melodien, og de kan meget vel trække det længste strå her, idet det afbudsramte FC Midtjylland-hold kan få vanskeligheder med Brøndbys fodboldmaskine, der før landskampspausen var særdeles velsmurt i 3-0 sejren over AGF. Brøndby vinder 2-0.

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her.

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Bak Nielsen, Afriyie, Sviatchenko, Møller – Izunna, Olsen – Igboun, Larsen, Curth – Kristensen

Skader: Hedinsson, Madsen, Janssen, Duncan
Karantæner: Andersson, Banggaard, Juelsgård

Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Almebäck, Boulahrouz, Albrechtsen, Durmisi – Phiri, Ørnskov – Hasani, Thygesen, Szymanowski – Antipas

Skader: Stenderup, Kahlenberg, Nørgaard, Ørnskov (tvivlsom), Makienok (tvivlsom)
Karantæner: Zohore

På tv: Søndag klokken 19.15 på TV3+

Hashtag: #fcmbif

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Kevin Diks skriver historie

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

LIVE: FC København og AGF må til lommerne

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Han stiller ultimative krav

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Voldsom udmelding om Froholdt

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

United overvejer disse fem managers

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

AGF-fans raser over Superliga-klub

– En gigantisk nedtur!

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland