Optakt: FC Midtjylland – Brøndby IF

FC Midtjylland har tabt én kamp i sæsonen, og Brøndby har ikke tabt i otte kampe på stribe. Stikker FC Midtjylland af, eller minimerer Brøndby hullet?



Status:
FC Midtjylland har efter en stime med uafgjorte kampe, efterfulgt af sæsonens første nederlag, fundet melodien igen med to sejre i træk. Men mod Brøndby må de undvære topscorer Morten “Duncan” Rasmussen, der døjer med den forstrækning, der også holdte ham ude af landskampen mod Norge. Ydermere må Glen Riddersholm se bort fra de tre karantæneramte profiler Petter Andersson, Patrick Banggaard og Jesper Juelsgård.

Det bliver derfor et reservespækket FCM-hold, der stiller til start, men måske de fra start kan gøre bruge Rilwan Hassan, der har været ude det meste af sæsonen med en skade, men nu har fået fem indhop og banker på til en startplads. Jeppe Curth kan også blive flyttet ind på en kant eller en offensiv midtbaneplads, hvis Riddersholm vurderer, at han vil have ham med fra start efter et flot indhop mod Viborg, der førte til to scoringer af lejesvenden.

Gæsterne fra Brøndby har kun én spiller i karantæne – angriberen Kenneth Zohore. Spørgsmålet er så, om Simon Makienok er blevet sin lårskade så meget kvit, at han kan starte inde, eller om Thomas Frank må forsøge sig med Quincy Antipas fremme eller eventuelt én af de to reserver Martin Bernburg og Oke Akpoveta. Under alle omsætndigheder kommer han til at sætte sit hold anderledes op, hvis Makienok ikke bliver klar, for så vil det være en anden type, holdkammeraterne har at spille op på.

Derudover bliver det spændende at se, hvordan Brøndby-træneren blander kortene. Lebogang Phiri har imponeret i et par rutinerede spilleres fravær, og skal han sendes ud på bænken igen, hvis Martin Ørnskov og/eller Thomas Kahlenberg bliver klar? Det vil ikke være retfærdigt, men dog sandsynligt, da både Ørnskov og Kahlenberg selvfølgelig også kan gøre en forskel for Brøndby.

Læg i øvrigt mærke til Lukas Hradecky i Brøndby-målet. Efter en shaky start har han nu holdt buret rent i fire kampe på stribe.

Form i Superligaen:
FC Midtjylland: U-U-T-V-V
Brøndby IF: U-U-U-V-V

Dom:
FC Midtjylland bankede Brøndby 5-2 i Herning midt i august. En kamp der førte til, at Brøndby følte sig nødsaget til at gå på markedet for at finde en række forstærkninger til et ungt hold, der slet ikke fungerede under den nye træner Thomas Frank. Siden har Brøndby i den grad fundet melodien, og de kan meget vel trække det længste strå her, idet det afbudsramte FC Midtjylland-hold kan få vanskeligheder med Brøndbys fodboldmaskine, der før landskampspausen var særdeles velsmurt i 3-0 sejren over AGF. Brøndby vinder 2-0.

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her.

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Bak Nielsen, Afriyie, Sviatchenko, Møller – Izunna, Olsen – Igboun, Larsen, Curth – Kristensen

Skader: Hedinsson, Madsen, Janssen, Duncan
Karantæner: Andersson, Banggaard, Juelsgård

Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Almebäck, Boulahrouz, Albrechtsen, Durmisi – Phiri, Ørnskov – Hasani, Thygesen, Szymanowski – Antipas

Skader: Stenderup, Kahlenberg, Nørgaard, Ørnskov (tvivlsom), Makienok (tvivlsom)
Karantæner: Zohore

På tv: Søndag klokken 19.15 på TV3+

Hashtag: #fcmbif

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her.





Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?


Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Dame N’Doye bliver cheftræner

Frank sammenlignet med legende

FC Fredericia – FC Midtjylland

Randers FC – Sønderjyske

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Brøndby kan blive ramt af forbud

FC København – Viborg FF

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Godt nyt for FCK

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

FC København-transfer går hele verden rundt

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Mikkel Beckmann storroser Harry Kane

Tadej Pogacar får superhjælper

Afløser skadede landsholdsstjerner

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Flere positive nyheder fra FC København

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Bizar De Bruyne-sekvens

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse

Aalborgs stjerner slider sig til sejr

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv