Status:
FC Midtjylland har efter en stime med uafgjorte kampe, efterfulgt af sæsonens første nederlag, fundet melodien igen med to sejre i træk. Men mod Brøndby må de undvære topscorer Morten “Duncan” Rasmussen, der døjer med den forstrækning, der også holdte ham ude af landskampen mod Norge. Ydermere må Glen Riddersholm se bort fra de tre karantæneramte profiler Petter Andersson, Patrick Banggaard og Jesper Juelsgård.
Det bliver derfor et reservespækket FCM-hold, der stiller til start, men måske de fra start kan gøre bruge Rilwan Hassan, der har været ude det meste af sæsonen med en skade, men nu har fået fem indhop og banker på til en startplads. Jeppe Curth kan også blive flyttet ind på en kant eller en offensiv midtbaneplads, hvis Riddersholm vurderer, at han vil have ham med fra start efter et flot indhop mod Viborg, der førte til to scoringer af lejesvenden.
Gæsterne fra Brøndby har kun én spiller i karantæne – angriberen Kenneth Zohore. Spørgsmålet er så, om Simon Makienok er blevet sin lårskade så meget kvit, at han kan starte inde, eller om Thomas Frank må forsøge sig med Quincy Antipas fremme eller eventuelt én af de to reserver Martin Bernburg og Oke Akpoveta. Under alle omsætndigheder kommer han til at sætte sit hold anderledes op, hvis Makienok ikke bliver klar, for så vil det være en anden type, holdkammeraterne har at spille op på.
Derudover bliver det spændende at se, hvordan Brøndby-træneren blander kortene. Lebogang Phiri har imponeret i et par rutinerede spilleres fravær, og skal han sendes ud på bænken igen, hvis Martin Ørnskov og/eller Thomas Kahlenberg bliver klar? Det vil ikke være retfærdigt, men dog sandsynligt, da både Ørnskov og Kahlenberg selvfølgelig også kan gøre en forskel for Brøndby.
Læg i øvrigt mærke til Lukas Hradecky i Brøndby-målet. Efter en shaky start har han nu holdt buret rent i fire kampe på stribe.
Form i Superligaen:
FC Midtjylland: U-U-T-V-V
Brøndby IF: U-U-U-V-V
Dom:
FC Midtjylland bankede Brøndby 5-2 i Herning midt i august. En kamp der førte til, at Brøndby følte sig nødsaget til at gå på markedet for at finde en række forstærkninger til et ungt hold, der slet ikke fungerede under den nye træner Thomas Frank. Siden har Brøndby i den grad fundet melodien, og de kan meget vel trække det længste strå her, idet det afbudsramte FC Midtjylland-hold kan få vanskeligheder med Brøndbys fodboldmaskine, der før landskampspausen var særdeles velsmurt i 3-0 sejren over AGF. Brøndby vinder 2-0.
Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her.
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Bak Nielsen, Afriyie, Sviatchenko, Møller – Izunna, Olsen – Igboun, Larsen, Curth – Kristensen
Skader: Hedinsson, Madsen, Janssen, Duncan
Karantæner: Andersson, Banggaard, Juelsgård
Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Almebäck, Boulahrouz, Albrechtsen, Durmisi – Phiri, Ørnskov – Hasani, Thygesen, Szymanowski – Antipas
Skader: Stenderup, Kahlenberg, Nørgaard, Ørnskov (tvivlsom), Makienok (tvivlsom)
Karantæner: Zohore
På tv: Søndag klokken 19.15 på TV3+
Hashtag: #fcmbif
Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Victor Froholdt bliver matchvinder
‘Schmedes er under pres’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
