Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre fra FC Midtjylland ligger på andenpladsen i Superligaen, men vinder man søndag over toprivalerne fra Brøndby, overtager man også førstepladsen fra netop BIF.
Brian Priskes tropper indledte foråret med et overraskende og skuffende nederlag på 1-2 hjemme mod SønderjyskE, men siden har man hevet tre sejre i træk, uden man dog for alvor har sprudlet offensivt.
Sory Kaba var tilbage i startopstillingen senest – og det tilmed med mål – og dermed er tyske Luca Pfeiffer tilbage på bænken bag det klare førstevalg i FCM-angrebet.
Midtjylland kommer til opgøret uden angriber Junior Brumado, men Gustav Isaksen er tilbage i truppen.
Brøndby IF:
Superligaens tophold har indledt foråret med 10 point i fire kampe, og dermed har klubben bare fortsat de imponerende takter fra efteråret.
Klubben fører Superligaen og kan nøjes med uafgjort i Herning, hvis man skal holde førstepladsen i Superligaen.
Senest blev det til 2-1 hjemme mod Vejle Boldklub, og kampen viste meget godt nogle af de ting, Brøndby kan under Niels Frederiksen. I stedet for at stædigt at holde fast, ændrer man gerne i tingene, hvis noget ikke fungerer. Mod Vejle valgte man at spille lange bolde til sidst, fordi man med korte afleveringer kom til at sætte kuglen lidt for meget på spil.
Brøndby har bare spillet en enkelt kamp uafgjort i denne sæson, og det er også en del af forklaringen på, at man ligger øverst i tabellen.
BIF er uden Blas Riveros, der er langtidsskadet, mens både Rezan Corlu og Andrija Pavlovic er ude med nogle skavanker.
Michael Lumb er tilbage i truppen, efter at han var ude i sidste uge.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Cools, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre
Profilen:
Morten Frendrup spiller sin Superliga-kamp nummer 50, når Brøndby gæster Herning. Og den 19-årige midtbanespiller har efterhånden udviklet sig til en profil i maskinerummet hos de blå-gule. Hold øje med Frendrup, der med sikkerhed får nogle kampe og slag på midtbanen, hvor han står over for Cajuste, Onyeka og Evander.
Vidste du, at..:
Både Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm har noteret sig for ni mål i denne sæsons Superliga, og dermed er de delt på førstepladsen på topscorerlisten. Brøndby har totalt set sat 34 scoringer ind, og det er flest af alle hold. Uhre og Lindstrøm har stået for over 50 procent af de scoringer, så FC Midtjylland går nok klogt i at holde øje med de to offensive Brøndby-profiler.
Dom:
Det er en vaskeægte topkamp, der venter i Herning, og det bliver interessant at se, om de danske mestre kan tromle Brøndby, eller om udeholdet kan snyde Midtjylland. FCM er favorit til opgøret qua hjemmebanen, rutinen og status som forsvarende dansk mester, men Brøndby har et snu hold, der har vist sig langtidsholdbar og med god kvalitet i begge ender.
I en spændende kamp, vi tror kommer til at bølge frem og tilbage, forventer vi dog, at FC Midtjylland til sidst har en tand mere kvalitet end Brøndby. 2-1 til FCM i topkampen fra Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Superliga-profil får trænerlicens
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
Superligaboss om FCK: Pas på med det
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
Vil bygge statue af Messi
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæmpestjerne angrer
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
INTERVIEW
