Optakt: FC Midtjylland – Brøndby IF

Superligaens nummer et og to mødes i et topbrag i Herning søndag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre fra FC Midtjylland ligger på andenpladsen i Superligaen, men vinder man søndag over toprivalerne fra Brøndby, overtager man også førstepladsen fra netop BIF.

Brian Priskes tropper indledte foråret med et overraskende og skuffende nederlag på 1-2 hjemme mod SønderjyskE, men siden har man hevet tre sejre i træk, uden man dog for alvor har sprudlet offensivt.

Sory Kaba var tilbage i startopstillingen senest – og det tilmed med mål – og dermed er tyske Luca Pfeiffer tilbage på bænken bag det klare førstevalg i FCM-angrebet.

Midtjylland kommer til opgøret uden angriber Junior Brumado, men Gustav Isaksen er tilbage i truppen. 

Brøndby IF:
Superligaens tophold har indledt foråret med 10 point i fire kampe, og dermed har klubben bare fortsat de imponerende takter fra efteråret.

Klubben fører Superligaen og kan nøjes med uafgjort i Herning, hvis man skal holde førstepladsen i Superligaen.

Senest blev det til 2-1 hjemme mod Vejle Boldklub, og kampen viste meget godt nogle af de ting, Brøndby kan under Niels Frederiksen. I stedet for at stædigt at holde fast, ændrer man gerne i tingene, hvis noget ikke fungerer. Mod Vejle valgte man at spille lange bolde til sidst, fordi man med korte afleveringer kom til at sætte kuglen lidt for meget på spil.

Brøndby har bare spillet en enkelt kamp uafgjort i denne sæson, og det er også en del af forklaringen på, at man ligger øverst i tabellen.

BIF er uden Blas Riveros, der er langtidsskadet, mens både Rezan Corlu og Andrija Pavlovic er ude med nogle skavanker.

Michael Lumb er tilbage i truppen, efter at han var ude i sidste uge.  

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Cools, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre

Profilen:
Morten Frendrup spiller sin Superliga-kamp nummer 50, når Brøndby gæster Herning. Og den 19-årige midtbanespiller har efterhånden udviklet sig til en profil i maskinerummet hos de blå-gule. Hold øje med Frendrup, der med sikkerhed får nogle kampe og slag på midtbanen, hvor han står over for Cajuste, Onyeka og Evander.

Vidste du, at..:
Både Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm har noteret sig for ni mål i denne sæsons Superliga, og dermed er de delt på førstepladsen på topscorerlisten. Brøndby har totalt set sat 34 scoringer ind, og det er flest af alle hold. Uhre og Lindstrøm har stået for over 50 procent af de scoringer, så FC Midtjylland går nok klogt i at holde øje med de to offensive Brøndby-profiler.

Dom:
Det er en vaskeægte topkamp, der venter i Herning, og det bliver interessant at se, om de danske mestre kan tromle Brøndby, eller om udeholdet kan snyde Midtjylland. FCM er favorit til opgøret qua hjemmebanen, rutinen og status som forsvarende dansk mester, men Brøndby har et snu hold, der har vist sig langtidsholdbar og med god kvalitet i begge ender.

I en spændende kamp, vi tror kommer til at bølge frem og tilbage, forventer vi dog, at FC Midtjylland til sidst har en tand mere kvalitet end Brøndby. 2-1 til FCM i topkampen fra Herning.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemer svarer på Tøftings kritik

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Steve Coopers højre hånd afviser

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Han tog mig på røven!

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Hylder ny United-spiller

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Forventer friske danskere efter fiasko

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

– Jeg var mega ked af det

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Ny kæmpeklub er interesseret

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Pione Sisto på vej væk?

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’