Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre fra FC Midtjylland ligger på andenpladsen i Superligaen, men vinder man søndag over toprivalerne fra Brøndby, overtager man også førstepladsen fra netop BIF.
Brian Priskes tropper indledte foråret med et overraskende og skuffende nederlag på 1-2 hjemme mod SønderjyskE, men siden har man hevet tre sejre i træk, uden man dog for alvor har sprudlet offensivt.
Sory Kaba var tilbage i startopstillingen senest – og det tilmed med mål – og dermed er tyske Luca Pfeiffer tilbage på bænken bag det klare førstevalg i FCM-angrebet.
Midtjylland kommer til opgøret uden angriber Junior Brumado, men Gustav Isaksen er tilbage i truppen.
Brøndby IF:
Superligaens tophold har indledt foråret med 10 point i fire kampe, og dermed har klubben bare fortsat de imponerende takter fra efteråret.
Klubben fører Superligaen og kan nøjes med uafgjort i Herning, hvis man skal holde førstepladsen i Superligaen.
Senest blev det til 2-1 hjemme mod Vejle Boldklub, og kampen viste meget godt nogle af de ting, Brøndby kan under Niels Frederiksen. I stedet for at stædigt at holde fast, ændrer man gerne i tingene, hvis noget ikke fungerer. Mod Vejle valgte man at spille lange bolde til sidst, fordi man med korte afleveringer kom til at sætte kuglen lidt for meget på spil.
Brøndby har bare spillet en enkelt kamp uafgjort i denne sæson, og det er også en del af forklaringen på, at man ligger øverst i tabellen.
BIF er uden Blas Riveros, der er langtidsskadet, mens både Rezan Corlu og Andrija Pavlovic er ude med nogle skavanker.
Michael Lumb er tilbage i truppen, efter at han var ude i sidste uge.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Cools, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre
Profilen:
Morten Frendrup spiller sin Superliga-kamp nummer 50, når Brøndby gæster Herning. Og den 19-årige midtbanespiller har efterhånden udviklet sig til en profil i maskinerummet hos de blå-gule. Hold øje med Frendrup, der med sikkerhed får nogle kampe og slag på midtbanen, hvor han står over for Cajuste, Onyeka og Evander.
Vidste du, at..:
Både Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm har noteret sig for ni mål i denne sæsons Superliga, og dermed er de delt på førstepladsen på topscorerlisten. Brøndby har totalt set sat 34 scoringer ind, og det er flest af alle hold. Uhre og Lindstrøm har stået for over 50 procent af de scoringer, så FC Midtjylland går nok klogt i at holde øje med de to offensive Brøndby-profiler.
Dom:
Det er en vaskeægte topkamp, der venter i Herning, og det bliver interessant at se, om de danske mestre kan tromle Brøndby, eller om udeholdet kan snyde Midtjylland. FCM er favorit til opgøret qua hjemmebanen, rutinen og status som forsvarende dansk mester, men Brøndby har et snu hold, der har vist sig langtidsholdbar og med god kvalitet i begge ender.
I en spændende kamp, vi tror kommer til at bølge frem og tilbage, forventer vi dog, at FC Midtjylland til sidst har en tand mere kvalitet end Brøndby. 2-1 til FCM i topkampen fra Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Ramt af pointstraf
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
