Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre fra FC Midtjylland ligger på andenpladsen i Superligaen, men vinder man søndag over toprivalerne fra Brøndby, overtager man også førstepladsen fra netop BIF.
Brian Priskes tropper indledte foråret med et overraskende og skuffende nederlag på 1-2 hjemme mod SønderjyskE, men siden har man hevet tre sejre i træk, uden man dog for alvor har sprudlet offensivt.
Sory Kaba var tilbage i startopstillingen senest – og det tilmed med mål – og dermed er tyske Luca Pfeiffer tilbage på bænken bag det klare førstevalg i FCM-angrebet.
Midtjylland kommer til opgøret uden angriber Junior Brumado, men Gustav Isaksen er tilbage i truppen.
Brøndby IF:
Superligaens tophold har indledt foråret med 10 point i fire kampe, og dermed har klubben bare fortsat de imponerende takter fra efteråret.
Klubben fører Superligaen og kan nøjes med uafgjort i Herning, hvis man skal holde førstepladsen i Superligaen.
Senest blev det til 2-1 hjemme mod Vejle Boldklub, og kampen viste meget godt nogle af de ting, Brøndby kan under Niels Frederiksen. I stedet for at stædigt at holde fast, ændrer man gerne i tingene, hvis noget ikke fungerer. Mod Vejle valgte man at spille lange bolde til sidst, fordi man med korte afleveringer kom til at sætte kuglen lidt for meget på spil.
Brøndby har bare spillet en enkelt kamp uafgjort i denne sæson, og det er også en del af forklaringen på, at man ligger øverst i tabellen.
BIF er uden Blas Riveros, der er langtidsskadet, mens både Rezan Corlu og Andrija Pavlovic er ude med nogle skavanker.
Michael Lumb er tilbage i truppen, efter at han var ude i sidste uge.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Cools, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre
Profilen:
Morten Frendrup spiller sin Superliga-kamp nummer 50, når Brøndby gæster Herning. Og den 19-årige midtbanespiller har efterhånden udviklet sig til en profil i maskinerummet hos de blå-gule. Hold øje med Frendrup, der med sikkerhed får nogle kampe og slag på midtbanen, hvor han står over for Cajuste, Onyeka og Evander.
Vidste du, at..:
Både Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm har noteret sig for ni mål i denne sæsons Superliga, og dermed er de delt på førstepladsen på topscorerlisten. Brøndby har totalt set sat 34 scoringer ind, og det er flest af alle hold. Uhre og Lindstrøm har stået for over 50 procent af de scoringer, så FC Midtjylland går nok klogt i at holde øje med de to offensive Brøndby-profiler.
Dom:
Det er en vaskeægte topkamp, der venter i Herning, og det bliver interessant at se, om de danske mestre kan tromle Brøndby, eller om udeholdet kan snyde Midtjylland. FCM er favorit til opgøret qua hjemmebanen, rutinen og status som forsvarende dansk mester, men Brøndby har et snu hold, der har vist sig langtidsholdbar og med god kvalitet i begge ender.
I en spændende kamp, vi tror kommer til at bølge frem og tilbage, forventer vi dog, at FC Midtjylland til sidst har en tand mere kvalitet end Brøndby. 2-1 til FCM i topkampen fra Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Mathias Zanka går viralt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
Færdig i Manchester City
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Højlund stjæler overskrifter
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
