Optakt: FC Midtjylland – Brøndby IF

Superligaens nummer et og to mødes i et topbrag i Herning søndag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre fra FC Midtjylland ligger på andenpladsen i Superligaen, men vinder man søndag over toprivalerne fra Brøndby, overtager man også førstepladsen fra netop BIF.

Brian Priskes tropper indledte foråret med et overraskende og skuffende nederlag på 1-2 hjemme mod SønderjyskE, men siden har man hevet tre sejre i træk, uden man dog for alvor har sprudlet offensivt.

Sory Kaba var tilbage i startopstillingen senest – og det tilmed med mål – og dermed er tyske Luca Pfeiffer tilbage på bænken bag det klare førstevalg i FCM-angrebet.

Midtjylland kommer til opgøret uden angriber Junior Brumado, men Gustav Isaksen er tilbage i truppen. 

Brøndby IF:
Superligaens tophold har indledt foråret med 10 point i fire kampe, og dermed har klubben bare fortsat de imponerende takter fra efteråret.

Klubben fører Superligaen og kan nøjes med uafgjort i Herning, hvis man skal holde førstepladsen i Superligaen.

Senest blev det til 2-1 hjemme mod Vejle Boldklub, og kampen viste meget godt nogle af de ting, Brøndby kan under Niels Frederiksen. I stedet for at stædigt at holde fast, ændrer man gerne i tingene, hvis noget ikke fungerer. Mod Vejle valgte man at spille lange bolde til sidst, fordi man med korte afleveringer kom til at sætte kuglen lidt for meget på spil.

Brøndby har bare spillet en enkelt kamp uafgjort i denne sæson, og det er også en del af forklaringen på, at man ligger øverst i tabellen.

BIF er uden Blas Riveros, der er langtidsskadet, mens både Rezan Corlu og Andrija Pavlovic er ude med nogle skavanker.

Michael Lumb er tilbage i truppen, efter at han var ude i sidste uge.  

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Cools, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Frendrup, Lindstrøm, Radosevic, Bjur – Hedlund, Uhre

Profilen:
Morten Frendrup spiller sin Superliga-kamp nummer 50, når Brøndby gæster Herning. Og den 19-årige midtbanespiller har efterhånden udviklet sig til en profil i maskinerummet hos de blå-gule. Hold øje med Frendrup, der med sikkerhed får nogle kampe og slag på midtbanen, hvor han står over for Cajuste, Onyeka og Evander.

Vidste du, at..:
Både Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm har noteret sig for ni mål i denne sæsons Superliga, og dermed er de delt på førstepladsen på topscorerlisten. Brøndby har totalt set sat 34 scoringer ind, og det er flest af alle hold. Uhre og Lindstrøm har stået for over 50 procent af de scoringer, så FC Midtjylland går nok klogt i at holde øje med de to offensive Brøndby-profiler.

Dom:
Det er en vaskeægte topkamp, der venter i Herning, og det bliver interessant at se, om de danske mestre kan tromle Brøndby, eller om udeholdet kan snyde Midtjylland. FCM er favorit til opgøret qua hjemmebanen, rutinen og status som forsvarende dansk mester, men Brøndby har et snu hold, der har vist sig langtidsholdbar og med god kvalitet i begge ender.

I en spændende kamp, vi tror kommer til at bølge frem og tilbage, forventer vi dog, at FC Midtjylland til sidst har en tand mere kvalitet end Brøndby. 2-1 til FCM i topkampen fra Herning.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: FCK-aftale er ‘done deal’

Viborg præsenterer ny spiller

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Han er på vej væk fra AGF

Officielt: Karim Benzema skifter klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Klart svar om Tonni Adamsen

Forlader AGF – lægetjek booket

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Afviser kæmpebud

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afviser to danske klubber

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Det kan ske mandag i FC København

Superliga-klub tæt på ny angriber

Topscorer kritiserer Silkeborg

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub