• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Optakt: FC Midtjylland - FC København

Foto: Getty Images

FC Midtjylland kan sikre sig klubbens tredje danske mesterskab med blot et enkelt point mod FC København torsdag aften.

Af Ole Hoffskov

Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt 
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #fcmfck #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Brian Priskes tropper har været på førstepladsen i stort set hele sæsonen, og nu kan de endegyldigt sikre sig det mesterskab, der har været så længe undervejs.

Bare et point mod FC København torsdag aften, og champagnepropperne kan springe på MCH Arena.

Hvis det ikke lykkes torsdag aften, lykkes det helt sikkert på et andet tidspunkt, og dermed kan midtjyderne snart sætte klubbens tredje mesterskabspokal ind i trofæskabet. Det er på alle måder et velfortjent mesterskab, der venter forude.

Det er især defensiven, der har bragt FC Midtjylland langt i denne sæson. Holdet har blot indkasseret 19 mål i 31 kampe, og det er generelt meget få chancer, ulvene afgiver. Det så man også i det seneste opgør i Farum mod FC Nordsjælland.

Brian Priske har dog også grund til en smule bekymring. FC Midtjylland må undvære Frank Oneyka, der ragede et dumt rødt kort til sig mod FC Nordsjælland, og de få gange, ulvene har været i problemer i denne sæson, har det været uden Onyeka. Nigerianeren manglede blandt andet de to gange, FCM tabte til AGF.

Evander gør comeback mod FC København, og det samme kan Dion Cools gøre, mens Tim Sparv og Gustav Isaksen er ude med skader. 

FC København:
Hvis de ikke gør det allerede torsdag, taber FC København mesterskabet til FC Midtjylland på et senere tidspunkt, men det er nok ikke det, der bekymrer Ståle Solbakken allermest på nuværende tidspunkt.

Læs også:Interesse for Esbjerg-lejesvend: Superliga-klubber har spurgt ind til ham

AGF nærmer sig med hastige skridt bagfra. 

Hvis FC København taber torsdag aften, og århusianerne vinder over AaB, er der pludselig kun et point imellem de to klubber. Det kan ske, at FCK ikke bliver nummer et, men må løverne nøjes med en tredjeplads, har det været en skrækkelig sæson for de forsvarende mestre.

FC København er begyndt at få en række af de skadede spillere tilbage. I det seneste opgør mod AGF gjorde Dame N'Doye comeback, og mod FC Midtjylland kan Nicolai Boilesen spille sin første kamp i mere end et år. Venstrebacken er med i truppen - det er førnævnte N'Doye til gengæld ikke.

Andreas Bjelland, Michael Santos og Viktor Fischer er på skadeslisten. 

Karantæner:
FC Midtjylland: Frank Onyeka
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen - Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho - Cajuste, Madsen - Mabil, Dreyer, Anderson, Kaba

FC København (4-4-2): Johnsson - Varela, Nelsson, Sigurdsson, Bengtsson - Biel, Falk, Zeca, Stage - Wind, Daramy

Profilen:
To kampe i træk er Jens Stage blevet pillet ud i pausen af Ståle Solbakken, og det er helt sikkert ikke noget, der behager den tidligere AGF-spiller, selv om Solbakken har fastslået, og det blandt andet er sket med tanke på Stages fysik. Midtbanemanden vil være opsat på at levere en stor præstation torsdag aften.

Læs også:Medie: Danske klubber snuser til sydafrikansk talent

Vidste du, at..:
Brian Priske kan torsdag vinde sit første danske mesterskab som cheftræner. Han har prøvet det én gang tidligere som spiller. Det var i sæsonen 1998/1999, hvor han var en del af det AaB-mandskab, der strøg til tops i Superligaen.

Dom:
FC Midtjylland napper guldet torsdag aften med de detroniserede mestre fra hovedstaden som førstehåndsvidner. Der har ikke været tegn på gummiben i FCM-lejren, og vi tror også, at de gør arbejdet færdigt i første forsøg. FC Midtjylland har haft godt styr på FCK i denne sæson, og torsdag vinder ulvene 2-0. Og så kan champagnen findes frem. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler

Læs også:Brøndby-angriber med uvis fremtid: Vil have hurtig afklaring

Læs også:Peter Møller vinder Årets Guld Harald: Donerer pengebeløb til barndomsklub

---------------------------

Se alle de fede Europa League-kampe på Dplay til spotpris for Tipsbladets læsere - SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus