Optakt: FC Midtjylland – Hvidovre IF

Superligaen åbner med et opgør mellem en af mesterskabsfavoritterne i form af FCM, der møder oprykkerne Hvidovre, som er i Superligaen for første gang siden 1997.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmhif #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Det blev en skuffende sæson senest for FC Midtjylland, der ikke kom med i mesterskabsspillet. Men plasteret på såret var, at man formåede at tage syvendepladsen og også en billet til Europa.

Nu har træner Thomas Thomasberg fået en hel opstart med sit hold, og samtidig kan han glæde sig over, at ledelsen har styrket truppen med køb af Sverrir Ingi Ingason til midterforsvaret og Cho Gue-sung til angrebet. Og til midtbanen er der kommet bredde ind i form af norske Iver Fossum og André Rømer.

Det er stadig ventet, at FCM henter mere ind, men noget afhænger nok også af, hvem man mister. Farvel ventes det at blive til Emam Ashour, og så ender det efter alt at dømme også med et salg af angriber Gustav Isaksen. FCM har intet imod at spille med Isaksen, så længe han ikke er snublende nær en ny klub. Derfor er det også ventet, at han spiller fra start mod Hvidovre.

Selv om FCM også har købt André Rømer, er midtbanespilleren ikke klar til at spille for klubben før i august, da han færdiggør måneden i IF Elfsborg.

Testkampene har budt på et nederlag til AaB og en sejr på 4-3 over FC Fredericia, så Thomas Thomasberg har nok nogle panderynker, da det er mange mål at lukke ind mod et hold fra NordicBet Ligaen. Senest fik man dog vendt 0-2 til 3-2 mod AGF.

Joel Andersson er skadet og ude af opgøret. Svenskeren er blevet opereret og misser det meste af efteråret. Ude er også Mark Ugboh, Victor Bak og Junior Bruamdo. Der er lidt tvivl om Paulinho og Stefan Gartenmann, der sad ude af sidste testkamp med mindre skader. Men de er i første omgang med i truppen.

Med i truppen er også Sory Kaba og Marrony, der begge var udlejet fra FCM i sidste sæson.

Hvidovre IF:
Efter mere end 20 år er Hvidovre IF tilbage i landets bedste række, og der venter en yderst svær kamp i første runde, hvor man møder FC Midtjylland.

Hvidovre har mistet et par profiler denne sommer i Andreas Pyndt og Fredrik Carlsen, men man har hentet Mathias Gehrt, Nicolai Geertsen, Mads Kaalund, Adrian Kappenberger og Jeffery Adjei-Broni. Og så har man lejet Marco Ramkilde i AaB.

Senest er Jonas Gemmer blevet købt, og han er derfor i spil til opgøret mod sin tidligere klub. 

Der venter en svær opgave med at holde Hvidovre i ligaen for træner Per Frandsen, hvis mandskab ikke er fuldtidsprofessionelt, og hvor man kun har enkelte profiler i truppen.

Men der er god holdånd, og i NordicBet Ligaen scorede man flest mål af alle hold. Den positive fodbold og troen på, at det kan lade sig gøre, tager Hvidovre IF med ind til Superligaen.

Testkampene har budt på sejre over Hillerød, Eichede og Næstved, mens man har tabt til Lyngby, Vejle og Nykøbing.

Samtidig har Hvidovre nogle skadesudfordringer til opgøret i Herning. Marcus Lindberg har siddet ude med en hjernerystelse, men ventes at træne i denne uge. Marco Ramkilde er også tilbage efter lidt lyskeproblemer, mens Magnus Fredslund har haft lidt udfordringer med en tå. 

Nicolai Clausen og Tobias Thomsen er også ved at være klar, mens nyindkøbet Mathias Gehrt sidder ude med en revne i en knogle.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Hvidovre IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Gartenmann, Paulinho – Gigovic, Martinez, Olsson, Simsir – Isaksen, Gue-sung

Hvidovre IF (4-5-1): Djukic – Iljazovski, Stenderup, Olsen, Nielsen – Jakobsen, Kaalund, Lund Nielsen, Spelmann, Papuga – Lindberg

Dom:
Hjemmeholdet skal forsøge at få en god start på sæsonen, så man kan vise, at sidste sæsons skuffelse var en enlig svale. Man skal vise, at man kan true FCKøbenhavn i toppen af rækken.

Men det kræver tre point mod Hvidovre IF, der kommer med masser af gå-på-mod og glæde, efter man overraskende rykkede op i Superligaen.

Hvidovre har groft sagt ikke noget at tabe, men der venter en rigtig svær kamp mod et stærkt og sultent FCM-hold.

Thomas Thomasbergs mandskab kommer til at have for meget for Hvidovre, er vores forventning. 3-1 til hjemmeholdet. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





‘Vil du være multimillionær?’




LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Dansk klub i salg – lægetjek booket

‘Det er en gave for Danmark’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

– Hele holdet er trygge ved ham



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Spår: Her ender Mohamed Salah

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højbjerg overvejer stor beslutning

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Her begynder næste sæson i Superligaen

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM