Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmhif #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Det blev en skuffende sæson senest for FC Midtjylland, der ikke kom med i mesterskabsspillet. Men plasteret på såret var, at man formåede at tage syvendepladsen og også en billet til Europa.
Nu har træner Thomas Thomasberg fået en hel opstart med sit hold, og samtidig kan han glæde sig over, at ledelsen har styrket truppen med køb af Sverrir Ingi Ingason til midterforsvaret og Cho Gue-sung til angrebet. Og til midtbanen er der kommet bredde ind i form af norske Iver Fossum og André Rømer.
Det er stadig ventet, at FCM henter mere ind, men noget afhænger nok også af, hvem man mister. Farvel ventes det at blive til Emam Ashour, og så ender det efter alt at dømme også med et salg af angriber Gustav Isaksen. FCM har intet imod at spille med Isaksen, så længe han ikke er snublende nær en ny klub. Derfor er det også ventet, at han spiller fra start mod Hvidovre.
Selv om FCM også har købt André Rømer, er midtbanespilleren ikke klar til at spille for klubben før i august, da han færdiggør måneden i IF Elfsborg.
Testkampene har budt på et nederlag til AaB og en sejr på 4-3 over FC Fredericia, så Thomas Thomasberg har nok nogle panderynker, da det er mange mål at lukke ind mod et hold fra NordicBet Ligaen. Senest fik man dog vendt 0-2 til 3-2 mod AGF.
Joel Andersson er skadet og ude af opgøret. Svenskeren er blevet opereret og misser det meste af efteråret. Ude er også Mark Ugboh, Victor Bak og Junior Bruamdo. Der er lidt tvivl om Paulinho og Stefan Gartenmann, der sad ude af sidste testkamp med mindre skader. Men de er i første omgang med i truppen.
Med i truppen er også Sory Kaba og Marrony, der begge var udlejet fra FCM i sidste sæson.
Hvidovre IF:
Efter mere end 20 år er Hvidovre IF tilbage i landets bedste række, og der venter en yderst svær kamp i første runde, hvor man møder FC Midtjylland.
Hvidovre har mistet et par profiler denne sommer i Andreas Pyndt og Fredrik Carlsen, men man har hentet Mathias Gehrt, Nicolai Geertsen, Mads Kaalund, Adrian Kappenberger og Jeffery Adjei-Broni. Og så har man lejet Marco Ramkilde i AaB.
Senest er Jonas Gemmer blevet købt, og han er derfor i spil til opgøret mod sin tidligere klub.
Der venter en svær opgave med at holde Hvidovre i ligaen for træner Per Frandsen, hvis mandskab ikke er fuldtidsprofessionelt, og hvor man kun har enkelte profiler i truppen.
Men der er god holdånd, og i NordicBet Ligaen scorede man flest mål af alle hold. Den positive fodbold og troen på, at det kan lade sig gøre, tager Hvidovre IF med ind til Superligaen.
Testkampene har budt på sejre over Hillerød, Eichede og Næstved, mens man har tabt til Lyngby, Vejle og Nykøbing.
Samtidig har Hvidovre nogle skadesudfordringer til opgøret i Herning. Marcus Lindberg har siddet ude med en hjernerystelse, men ventes at træne i denne uge. Marco Ramkilde er også tilbage efter lidt lyskeproblemer, mens Magnus Fredslund har haft lidt udfordringer med en tå.
Nicolai Clausen og Tobias Thomsen er også ved at være klar, mens nyindkøbet Mathias Gehrt sidder ude med en revne i en knogle.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Gartenmann, Paulinho – Gigovic, Martinez, Olsson, Simsir – Isaksen, Gue-sung
Hvidovre IF (4-5-1): Djukic – Iljazovski, Stenderup, Olsen, Nielsen – Jakobsen, Kaalund, Lund Nielsen, Spelmann, Papuga – Lindberg
Dom:
Hjemmeholdet skal forsøge at få en god start på sæsonen, så man kan vise, at sidste sæsons skuffelse var en enlig svale. Man skal vise, at man kan true FCKøbenhavn i toppen af rækken.
Men det kræver tre point mod Hvidovre IF, der kommer med masser af gå-på-mod og glæde, efter man overraskende rykkede op i Superligaen.
Hvidovre har groft sagt ikke noget at tabe, men der venter en rigtig svær kamp mod et stærkt og sultent FCM-hold.
Thomas Thomasbergs mandskab kommer til at have for meget for Hvidovre, er vores forventning. 3-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Dårligste statistik i Tottenhams historie
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
