Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmhif #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Det blev en skuffende sæson senest for FC Midtjylland, der ikke kom med i mesterskabsspillet. Men plasteret på såret var, at man formåede at tage syvendepladsen og også en billet til Europa.
Nu har træner Thomas Thomasberg fået en hel opstart med sit hold, og samtidig kan han glæde sig over, at ledelsen har styrket truppen med køb af Sverrir Ingi Ingason til midterforsvaret og Cho Gue-sung til angrebet. Og til midtbanen er der kommet bredde ind i form af norske Iver Fossum og André Rømer.
Det er stadig ventet, at FCM henter mere ind, men noget afhænger nok også af, hvem man mister. Farvel ventes det at blive til Emam Ashour, og så ender det efter alt at dømme også med et salg af angriber Gustav Isaksen. FCM har intet imod at spille med Isaksen, så længe han ikke er snublende nær en ny klub. Derfor er det også ventet, at han spiller fra start mod Hvidovre.
Selv om FCM også har købt André Rømer, er midtbanespilleren ikke klar til at spille for klubben før i august, da han færdiggør måneden i IF Elfsborg.
Testkampene har budt på et nederlag til AaB og en sejr på 4-3 over FC Fredericia, så Thomas Thomasberg har nok nogle panderynker, da det er mange mål at lukke ind mod et hold fra NordicBet Ligaen. Senest fik man dog vendt 0-2 til 3-2 mod AGF.
Joel Andersson er skadet og ude af opgøret. Svenskeren er blevet opereret og misser det meste af efteråret. Ude er også Mark Ugboh, Victor Bak og Junior Bruamdo. Der er lidt tvivl om Paulinho og Stefan Gartenmann, der sad ude af sidste testkamp med mindre skader. Men de er i første omgang med i truppen.
Med i truppen er også Sory Kaba og Marrony, der begge var udlejet fra FCM i sidste sæson.
Hvidovre IF:
Efter mere end 20 år er Hvidovre IF tilbage i landets bedste række, og der venter en yderst svær kamp i første runde, hvor man møder FC Midtjylland.
Hvidovre har mistet et par profiler denne sommer i Andreas Pyndt og Fredrik Carlsen, men man har hentet Mathias Gehrt, Nicolai Geertsen, Mads Kaalund, Adrian Kappenberger og Jeffery Adjei-Broni. Og så har man lejet Marco Ramkilde i AaB.
Senest er Jonas Gemmer blevet købt, og han er derfor i spil til opgøret mod sin tidligere klub.
Der venter en svær opgave med at holde Hvidovre i ligaen for træner Per Frandsen, hvis mandskab ikke er fuldtidsprofessionelt, og hvor man kun har enkelte profiler i truppen.
Men der er god holdånd, og i NordicBet Ligaen scorede man flest mål af alle hold. Den positive fodbold og troen på, at det kan lade sig gøre, tager Hvidovre IF med ind til Superligaen.
Testkampene har budt på sejre over Hillerød, Eichede og Næstved, mens man har tabt til Lyngby, Vejle og Nykøbing.
Samtidig har Hvidovre nogle skadesudfordringer til opgøret i Herning. Marcus Lindberg har siddet ude med en hjernerystelse, men ventes at træne i denne uge. Marco Ramkilde er også tilbage efter lidt lyskeproblemer, mens Magnus Fredslund har haft lidt udfordringer med en tå.
Nicolai Clausen og Tobias Thomsen er også ved at være klar, mens nyindkøbet Mathias Gehrt sidder ude med en revne i en knogle.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Gartenmann, Paulinho – Gigovic, Martinez, Olsson, Simsir – Isaksen, Gue-sung
Hvidovre IF (4-5-1): Djukic – Iljazovski, Stenderup, Olsen, Nielsen – Jakobsen, Kaalund, Lund Nielsen, Spelmann, Papuga – Lindberg
Dom:
Hjemmeholdet skal forsøge at få en god start på sæsonen, så man kan vise, at sidste sæsons skuffelse var en enlig svale. Man skal vise, at man kan true FCKøbenhavn i toppen af rækken.
Men det kræver tre point mod Hvidovre IF, der kommer med masser af gå-på-mod og glæde, efter man overraskende rykkede op i Superligaen.
Hvidovre har groft sagt ikke noget at tabe, men der venter en rigtig svær kamp mod et stærkt og sultent FCM-hold.
Thomas Thomasbergs mandskab kommer til at have for meget for Hvidovre, er vores forventning. 3-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
OB straffer angriber
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Kærlige beskeder vælter ind
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Sepp Piontek er død
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
HELT VILDT
