Fakta om #fcmob
– For første gang siden sæsonstarten går FC Midtjylland ind til en kamp uden at ligge nummer et i Superligaen. Midtjyderne har ét point op til AaB på førstepladsen.
– OB er ubesejret i de seneste fire kampe, hvor det dog kun er blevet til en sejr over Brøndby. Senest spillede fynboerne 2-2 mod Viborg på udebane.
– FC Midtjylland har tabt sine to seneste hjemmekampe i Superligaen. Taber holdet igen, er det første gang i fem år, at midtjyderne taber tre hjemmekampe i træk.
– OB har lukket mål ind i klubbens seneste 12 kampe. Det er den længste periode uden clean sheets siden efteråret 2010.
– FC Midtjylland har ikke spillet uafgjort i Superligaen siden den 19. oktober. Holdet er nu oppe på 13 kampe i træk uden at spille uafgjort.
Citatet: Glen Riddersholm til tipsbladet.dk efter nederlaget til AaB i sidste runde:
– Jeg synes egentlig, at vi leverer en fin indsats, men AaB er et sindssygt godt hold offensivt. Der er otte kampe endnu i Superligaen, og vi må se, om ikke vi kan slå tilbage.
På tv: Lørdag klokken 17.00 på TV3 Sport
Skader: FC Midtjylland må undvære Erik Sviatchenko og Izunna Uzochukwu i resten af sæsonen, mens Femi Alijore næppe heller kommer i kamp og Morten ‘Duncan’ Rasmussen definitivt er ude, men så kan Tim Janssen muligvis komme i kamp. Gæsterne fra OB har alle mand klar på nær den langtidsskadede reserve Dusan Djuric.
Karantæner: Kristian Bak og Sylvester Igboun (FC Midtjylland)
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-5-1): Lössl – Afriyie, Banggaard, Dickoh, Juelsgård – Hassan, Larsen, Poulsen, Andersson, Sisto – Janssen
OB (4-4-2): Toppel – Ruud, Møller Christensen, K. Larsen, Skulason – Falk, Spelmann, Busuladzic, E. Larsen – Abdellaoue, Skoubo
Dom: OB har ikke vundet i Herning siden december 2005, men FC Midtjylland har ikke været skræmmende på hjemmebane i dette forår. Alligevel bør midtjyderne have kvaliteterne til at presse OB’s sårbare defensiv og tage sejren. Vi byder på en 2-1-sejr til hjemmeholdet.
En 2-1-sejr til FC Midjtylland giver odds 9,20 hos Danske Spil – spil på kampen her.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Harry Maguire i chok
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
