Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmrfc #sldk
Holdnyt:
FC Midtylland:
De fik kun sølv i fjor, og nu tyder alt på, at man igen må nøjes med sølv.
FC Midtjylland har en teoretisk chance for at blive dansk mester, men det kræver en sejr hjemme over Randers FC, mens FC København skal tabe til AaB hjemme. Samtidig skal FCM hente ni mål ind på FCK i sidste runde. For eksempel ved at man selv vinder 5-0 over Randers, og at AaB vinder 4-0 i Parken.
Det fremstår ganske enkelt urealistisk, men man skal jo forsøge at vinde. Samtidig skal man holde sig for øje, at der er en ny mulighed for at vinde en titel, når man torsdag den 26. maj møder OB i pokalfinalen.
Til opgøret er der flere problemer for Bo Henriksen, idet Erik Sviatchenko, Paulinho, Nikolas Dyhr, Junior Brumado og Elias Olafsson alle optræder på skadeslisten.
Randers FC:
De ligger i øjeblikket nummer seks i Superligaen og kan faktisk gå helt op på fjerdepladsen. Det kræver en sejr over FC Midtjylland, en Silkeborg-sejr i Brøndby samt et AaB-nederlag i Parken.
Thomas Thomasbergs tropper kommer med et 0-2 nederlag til FCK i bagagen, men man gik fra opgøret med oprejst pande, da man faktisk spillede en udmærket kamp, skabte store muligheder i første halvleg ved stillingen 0-0 og i øvrigt misbrugte et straffespark, da man var bagud 0-1.
Selv var Thomasberg ikke med til opgøret, da han var til konfirmation, men han er nu tilbage.
Tilbage efter overstået karantæne er stopper Simon Graves, men Randers FC er fortsat uden Alhaji Kamara og Marvin Egho. Mikkel Kallesøe, Joel Kabongo og Mattias Andersson er heller ikke kampklar.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Hugo Andersson
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Thychosen – Isaksen, Dreyer, Chilufya
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, O. Bundgaard – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Hammershøy-Mistrati – Odey
Profilen:
Vito Hammershøy-Mistrati har været denne sæsons nok bedste Randers-spiller, og inden sæsonens sidste kamp står den offensive midtbanespiller noteret for 44 kampe, 10 mål og fire assists i alle turneringer, der også har talt et tocifret antal euroæiske kampe.
Vidste du, at…
Randers har ikke slået FC Midtjylland i de seneste 25 Superliga-kampe. Ikke siden 7. oktober 2012 har FCM tabt til klubben fra Kronjylland. Blot fire af de 25 kampe er i øvrigt endt uafgjort.
Dom:
FC Midtjylland har kun den teoretiske mulighed tilbage at spille for, mens Randers FC spiller for at komme i top fire eller fem, der kan give adgang til en plads i Europa i den kommende sæson.
Med tanke på statistikken må FC Midtjylland være storfavoritter til at vinde, og det forventer vi også, at klubben gør i sæsonens næstsidste kamp for FCM, der nok også har tankerne rettet mod pokalfinalen.
2-1 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Langer ud efter trænerlegende
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
Køber engelsk klub
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
I chok over Manchester United
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Arne Slot dybt frustreret
Kritik preller af på Arteta
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
