Optakt: FC Midtjylland – Randers FC

Midtjyderne må nok nøjes med sølv i Superligaen, og derfor handler det nu om at vinde pokalturneringen, selv om man nok også gerne slutter godt af i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmrfc #sldk

Holdnyt:
FC Midtylland:
De fik kun sølv i fjor, og nu tyder alt på, at man igen må nøjes med sølv.

FC Midtjylland har en teoretisk chance for at blive dansk mester, men det kræver en sejr hjemme over Randers FC, mens FC København skal tabe til AaB hjemme. Samtidig skal FCM hente ni mål ind på FCK i sidste runde. For eksempel ved at man selv vinder 5-0 over Randers, og at AaB vinder 4-0 i Parken.

Det fremstår ganske enkelt urealistisk, men man skal jo forsøge at vinde. Samtidig skal man holde sig for øje, at der er en ny mulighed for at vinde en titel, når man torsdag den 26. maj møder OB i pokalfinalen.

Til opgøret er der flere problemer for Bo Henriksen, idet  Erik Sviatchenko, Paulinho, Nikolas Dyhr, Junior Brumado og Elias Olafsson alle optræder på skadeslisten.

Randers FC:
De ligger i øjeblikket nummer seks i Superligaen og kan faktisk gå helt op på fjerdepladsen. Det kræver en sejr over FC Midtjylland, en Silkeborg-sejr i Brøndby samt et AaB-nederlag i Parken.

Thomas Thomasbergs tropper kommer med et 0-2 nederlag til FCK i bagagen, men man gik fra opgøret med oprejst pande, da man faktisk spillede en udmærket kamp, skabte store muligheder i første halvleg ved stillingen 0-0 og i øvrigt misbrugte et straffespark, da man var bagud 0-1.

Selv var Thomasberg ikke med til opgøret, da han var til konfirmation, men han er nu tilbage.

Tilbage efter overstået karantæne er stopper Simon Graves, men Randers FC er fortsat uden Alhaji Kamara og Marvin Egho. Mikkel Kallesøe, Joel Kabongo og Mattias Andersson er heller ikke kampklar. 

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Hugo Andersson

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Thychosen – Isaksen, Dreyer, Chilufya

Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, O. Bundgaard – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Hammershøy-Mistrati – Odey

Profilen:
Vito Hammershøy-Mistrati har været denne sæsons nok bedste Randers-spiller, og inden sæsonens sidste kamp står den offensive midtbanespiller noteret for 44 kampe, 10 mål og fire assists i alle turneringer, der også har talt et tocifret antal euroæiske kampe.

Vidste du, at…
Randers har ikke slået FC Midtjylland i de seneste 25 Superliga-kampe. Ikke siden 7. oktober 2012 har FCM tabt til klubben fra Kronjylland. Blot fire af de 25 kampe er i øvrigt endt uafgjort.

Dom:
FC Midtjylland har kun den teoretiske mulighed tilbage at spille for, mens Randers FC spiller for at komme i top fire eller fem, der kan give adgang til en plads i Europa i den kommende sæson.

Med tanke på statistikken må FC Midtjylland være storfavoritter til at vinde, og det forventer vi også, at klubben gør i sæsonens næstsidste kamp for FCM, der nok også har tankerne rettet mod pokalfinalen.

2-1 til FCM.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





FC Midtjylland – FC København




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby IF – Randers FC

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Mener FC København det fortsat alvorligt?

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Tæt på utrolig kamprekord

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’