Optakt: FC Midtjylland – Randers FC

Midtjyderne må nok nøjes med sølv i Superligaen, og derfor handler det nu om at vinde pokalturneringen, selv om man nok også gerne slutter godt af i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmrfc #sldk

Holdnyt:
FC Midtylland:
De fik kun sølv i fjor, og nu tyder alt på, at man igen må nøjes med sølv.

FC Midtjylland har en teoretisk chance for at blive dansk mester, men det kræver en sejr hjemme over Randers FC, mens FC København skal tabe til AaB hjemme. Samtidig skal FCM hente ni mål ind på FCK i sidste runde. For eksempel ved at man selv vinder 5-0 over Randers, og at AaB vinder 4-0 i Parken.

Det fremstår ganske enkelt urealistisk, men man skal jo forsøge at vinde. Samtidig skal man holde sig for øje, at der er en ny mulighed for at vinde en titel, når man torsdag den 26. maj møder OB i pokalfinalen.

Til opgøret er der flere problemer for Bo Henriksen, idet  Erik Sviatchenko, Paulinho, Nikolas Dyhr, Junior Brumado og Elias Olafsson alle optræder på skadeslisten.

Randers FC:
De ligger i øjeblikket nummer seks i Superligaen og kan faktisk gå helt op på fjerdepladsen. Det kræver en sejr over FC Midtjylland, en Silkeborg-sejr i Brøndby samt et AaB-nederlag i Parken.

Thomas Thomasbergs tropper kommer med et 0-2 nederlag til FCK i bagagen, men man gik fra opgøret med oprejst pande, da man faktisk spillede en udmærket kamp, skabte store muligheder i første halvleg ved stillingen 0-0 og i øvrigt misbrugte et straffespark, da man var bagud 0-1.

Selv var Thomasberg ikke med til opgøret, da han var til konfirmation, men han er nu tilbage.

Tilbage efter overstået karantæne er stopper Simon Graves, men Randers FC er fortsat uden Alhaji Kamara og Marvin Egho. Mikkel Kallesøe, Joel Kabongo og Mattias Andersson er heller ikke kampklar. 

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Hugo Andersson

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Thychosen – Isaksen, Dreyer, Chilufya

Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, O. Bundgaard – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Hammershøy-Mistrati – Odey

Profilen:
Vito Hammershøy-Mistrati har været denne sæsons nok bedste Randers-spiller, og inden sæsonens sidste kamp står den offensive midtbanespiller noteret for 44 kampe, 10 mål og fire assists i alle turneringer, der også har talt et tocifret antal euroæiske kampe.

Vidste du, at…
Randers har ikke slået FC Midtjylland i de seneste 25 Superliga-kampe. Ikke siden 7. oktober 2012 har FCM tabt til klubben fra Kronjylland. Blot fire af de 25 kampe er i øvrigt endt uafgjort.

Dom:
FC Midtjylland har kun den teoretiske mulighed tilbage at spille for, mens Randers FC spiller for at komme i top fire eller fem, der kan give adgang til en plads i Europa i den kommende sæson.

Med tanke på statistikken må FC Midtjylland være storfavoritter til at vinde, og det forventer vi også, at klubben gør i sæsonens næstsidste kamp for FCM, der nok også har tankerne rettet mod pokalfinalen.

2-1 til FCM.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Oprykker henter FCK-emne




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Deler godt Brøndby-nyt

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Storklub jagter Jacob Neestrup

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Victor Froholdt bliver matchvinder

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

‘Schmedes er under pres’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Han afløser Sune Smith lige nu

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig