Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmrfc #sldk
Holdnyt:
FC Midtylland:
De fik kun sølv i fjor, og nu tyder alt på, at man igen må nøjes med sølv.
FC Midtjylland har en teoretisk chance for at blive dansk mester, men det kræver en sejr hjemme over Randers FC, mens FC København skal tabe til AaB hjemme. Samtidig skal FCM hente ni mål ind på FCK i sidste runde. For eksempel ved at man selv vinder 5-0 over Randers, og at AaB vinder 4-0 i Parken.
Det fremstår ganske enkelt urealistisk, men man skal jo forsøge at vinde. Samtidig skal man holde sig for øje, at der er en ny mulighed for at vinde en titel, når man torsdag den 26. maj møder OB i pokalfinalen.
Til opgøret er der flere problemer for Bo Henriksen, idet Erik Sviatchenko, Paulinho, Nikolas Dyhr, Junior Brumado og Elias Olafsson alle optræder på skadeslisten.
Randers FC:
De ligger i øjeblikket nummer seks i Superligaen og kan faktisk gå helt op på fjerdepladsen. Det kræver en sejr over FC Midtjylland, en Silkeborg-sejr i Brøndby samt et AaB-nederlag i Parken.
Thomas Thomasbergs tropper kommer med et 0-2 nederlag til FCK i bagagen, men man gik fra opgøret med oprejst pande, da man faktisk spillede en udmærket kamp, skabte store muligheder i første halvleg ved stillingen 0-0 og i øvrigt misbrugte et straffespark, da man var bagud 0-1.
Selv var Thomasberg ikke med til opgøret, da han var til konfirmation, men han er nu tilbage.
Tilbage efter overstået karantæne er stopper Simon Graves, men Randers FC er fortsat uden Alhaji Kamara og Marvin Egho. Mikkel Kallesøe, Joel Kabongo og Mattias Andersson er heller ikke kampklar.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Hugo Andersson
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Thychosen – Isaksen, Dreyer, Chilufya
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, O. Bundgaard – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Hammershøy-Mistrati – Odey
Profilen:
Vito Hammershøy-Mistrati har været denne sæsons nok bedste Randers-spiller, og inden sæsonens sidste kamp står den offensive midtbanespiller noteret for 44 kampe, 10 mål og fire assists i alle turneringer, der også har talt et tocifret antal euroæiske kampe.
Vidste du, at…
Randers har ikke slået FC Midtjylland i de seneste 25 Superliga-kampe. Ikke siden 7. oktober 2012 har FCM tabt til klubben fra Kronjylland. Blot fire af de 25 kampe er i øvrigt endt uafgjort.
Dom:
FC Midtjylland har kun den teoretiske mulighed tilbage at spille for, mens Randers FC spiller for at komme i top fire eller fem, der kan give adgang til en plads i Europa i den kommende sæson.
Med tanke på statistikken må FC Midtjylland være storfavoritter til at vinde, og det forventer vi også, at klubben gør i sæsonens næstsidste kamp for FCM, der nok også har tankerne rettet mod pokalfinalen.
2-1 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
‘De har problemer med os’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
