Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmrfc #sldk
Holdnyt:
FC Midtylland:
De fik kun sølv i fjor, og nu tyder alt på, at man igen må nøjes med sølv.
FC Midtjylland har en teoretisk chance for at blive dansk mester, men det kræver en sejr hjemme over Randers FC, mens FC København skal tabe til AaB hjemme. Samtidig skal FCM hente ni mål ind på FCK i sidste runde. For eksempel ved at man selv vinder 5-0 over Randers, og at AaB vinder 4-0 i Parken.
Det fremstår ganske enkelt urealistisk, men man skal jo forsøge at vinde. Samtidig skal man holde sig for øje, at der er en ny mulighed for at vinde en titel, når man torsdag den 26. maj møder OB i pokalfinalen.
Til opgøret er der flere problemer for Bo Henriksen, idet Erik Sviatchenko, Paulinho, Nikolas Dyhr, Junior Brumado og Elias Olafsson alle optræder på skadeslisten.
Randers FC:
De ligger i øjeblikket nummer seks i Superligaen og kan faktisk gå helt op på fjerdepladsen. Det kræver en sejr over FC Midtjylland, en Silkeborg-sejr i Brøndby samt et AaB-nederlag i Parken.
Thomas Thomasbergs tropper kommer med et 0-2 nederlag til FCK i bagagen, men man gik fra opgøret med oprejst pande, da man faktisk spillede en udmærket kamp, skabte store muligheder i første halvleg ved stillingen 0-0 og i øvrigt misbrugte et straffespark, da man var bagud 0-1.
Selv var Thomasberg ikke med til opgøret, da han var til konfirmation, men han er nu tilbage.
Tilbage efter overstået karantæne er stopper Simon Graves, men Randers FC er fortsat uden Alhaji Kamara og Marvin Egho. Mikkel Kallesøe, Joel Kabongo og Mattias Andersson er heller ikke kampklar.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Hugo Andersson
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Thychosen – Isaksen, Dreyer, Chilufya
Randers FC (4-4-1-1): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, O. Bundgaard – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Hammershøy-Mistrati – Odey
Profilen:
Vito Hammershøy-Mistrati har været denne sæsons nok bedste Randers-spiller, og inden sæsonens sidste kamp står den offensive midtbanespiller noteret for 44 kampe, 10 mål og fire assists i alle turneringer, der også har talt et tocifret antal euroæiske kampe.
Vidste du, at…
Randers har ikke slået FC Midtjylland i de seneste 25 Superliga-kampe. Ikke siden 7. oktober 2012 har FCM tabt til klubben fra Kronjylland. Blot fire af de 25 kampe er i øvrigt endt uafgjort.
Dom:
FC Midtjylland har kun den teoretiske mulighed tilbage at spille for, mens Randers FC spiller for at komme i top fire eller fem, der kan give adgang til en plads i Europa i den kommende sæson.
Med tanke på statistikken må FC Midtjylland være storfavoritter til at vinde, og det forventer vi også, at klubben gør i sæsonens næstsidste kamp for FCM, der nok også har tankerne rettet mod pokalfinalen.
2-1 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
I svime over Oscar Schwartau
Barcelona rykker fra
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS
Intet aftryk!
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
