Optakt: FC Midtjylland – Silkeborg IF

FCM har indledt sæsonen med to gange 1-1, mens SIF åbnede Superligaen med 2-2 i Lyngby.



Bemærk: Fremadrettet laver Tipsbladet kun optakt til to af rundens kampe.

Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmsif #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De åbnede med 1-1 hjemme mod Randers FC i fredags i en skuffelse, og tirsdag endte det også 1-1, da man havde besøg af AEK Larnaca fra Cypern. Med andre ord er FCM kommet sløjt fra land i denne sæson. Klubben fra Ikast og Herning skabte sådan set fint med chancer i opgøret mod det cypriotiske mandskab, men skarpheden var der ikke – ligesom den i øvrigt heller ikke var der mod Randers.

FCM har haft svært ved at kontrollere kampene, selv om man i forhold til power og fysik har domineret, og det skyldes blandt andet, at man holdet fast i en trebackkæde og dermed er en mand mindre på den centrale midtbane. Derfor er der også blevet høvlet lange bolde frem lidt for ofte – noget, Anders Dreyer luftede en utilfredshed med efter opgøret mod Larnaca. Hvis man vil gå den vej, gør man nok klogt i at benytte Sory Kaba fra start – og netop den del af spillet ville nok kunne gøre ondt på et teknisk stærkt SIF-hold.

Mod Silkeborg IF er man uden stjernen Evander, der måtte udgå med en skade af opgøret mod AEK Larnaca, og så er spillere som Junior Brumado, Nicolas Madsen, Jonas Lössl og Pione Sisto heller ikke med – sidstnævnte er i unåde i FCM.

Derudover er Erik Sviatchenko ikke klar til fredagens møde, da kaptajnen ikke er fuldt kampdygtig efter kampen mod AEK Larnaca.

Det kan tænkes, at Bo Henriksen vil skifte lidt i startopstillingen, da man onsdag skal møde AEK Larnaca i returkampen i Cypern. Et avancement fra CL-runden er af vital betydning for FCM, da man i så fald vil være sikret en plads i Europa League-gruppespillet. 

Silkeborg IF:
Sidste sæsons bronzevindere fra Silkeborg IF var i store problemer mod oprykkerne fra Lyngby Boldklub senest, men så scorede Nicklas Helenius to gange, så midtjyderne kom retur med et enkelt point. Et godt resultat med tanke på, at man var bagud 0-2 med 35 minutter igen af opgøret.

SIF var i det opgør uden den dygtige offensivspiller Nicolai Vallys, der døjer med en lille skade i den ene balle. Det til trods er han med i bruttotruppen. Dermed kan det ende med, at man igen vælger at bruge Stefan Thordarson som en mere fremskudt midtbanespiller, mens Anders Klynge tager plads ved siden af Mark Brink og Robert Gojani. Alternativt kan man skubbe Klynge frem, da han er en stærk presspiller, og så rykke Thordarson ned i banen eller bruge pasningsstærke Andreas Oggesen eller Mads Kaalund.

Vallys, der er budt på fra FCK, kan være på bænken fra starten af kampen. Han er i hvert fald udtaget til gæsternes bruttotrup.

Kent Nielsen er også uden en skadet Gustav Dahl og André Calisir. Lukas Klitten fik spilletid for reserveholdet mandag, men er ikke en del af truppen mod FCM.

Angriber Alexander Lind er ukampdygtig i en længere periode.

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Gartenmann, Døhr Thychosen – Andersson, Charles, Onyedika, Paulinho – Dreyer, Kaba, Isaksen

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Engel – Gojani, Brink, Klynge – Jørgensen, Thordarson – Helenius

Profilen:
Elias Olafsson blev skadet mod Silkeborg IF, da han i foråret var i aktion på Jysk Park. Nu er han tilbage, og den store islænding kan godt få lidt at se til mod en stærk SIF-offensiv, anført af Nicklas Helenius.

Vidste du, at..:
Bare et af de seneste 13 opgør mellem de to klubber i Superligaen er blevet vundet af Silkeborg IF. Omvendt har FCM vundet 12 af de seneste 13 kampe. Det er med andre ord en voldsom dominans, klubben fra Ikast og Herning har, når SIF er modstanderen.

Dom:
Både FCM og SIF måtte nøjes med uafgjort i sæsonens første kamp, og dermed er der lidt pres på begge for at få et resultat. Størst er presset naturligvis på FC Midtjylland, der skal vinde titler i år.

FCM har et godt tag på SIF normalt, og forventningen er også, at det store powerpres, der vil komme fra FCM i fredagens Superliga-kamp, kommer til at gøre ondt på klubben fra Søhøjlandet.

2-0 til FC Midtjylland.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

– Overdrevet og unuanceret

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Brendan Rodgers i chokskifte

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Aldrig set før

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Målmand håber på Brøndby-transfer

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark