Bemærk: Fremadrettet laver Tipsbladet kun optakt til to af rundens kampe.
Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmsif #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De åbnede med 1-1 hjemme mod Randers FC i fredags i en skuffelse, og tirsdag endte det også 1-1, da man havde besøg af AEK Larnaca fra Cypern. Med andre ord er FCM kommet sløjt fra land i denne sæson. Klubben fra Ikast og Herning skabte sådan set fint med chancer i opgøret mod det cypriotiske mandskab, men skarpheden var der ikke – ligesom den i øvrigt heller ikke var der mod Randers.
FCM har haft svært ved at kontrollere kampene, selv om man i forhold til power og fysik har domineret, og det skyldes blandt andet, at man holdet fast i en trebackkæde og dermed er en mand mindre på den centrale midtbane. Derfor er der også blevet høvlet lange bolde frem lidt for ofte – noget, Anders Dreyer luftede en utilfredshed med efter opgøret mod Larnaca. Hvis man vil gå den vej, gør man nok klogt i at benytte Sory Kaba fra start – og netop den del af spillet ville nok kunne gøre ondt på et teknisk stærkt SIF-hold.
Mod Silkeborg IF er man uden stjernen Evander, der måtte udgå med en skade af opgøret mod AEK Larnaca, og så er spillere som Junior Brumado, Nicolas Madsen, Jonas Lössl og Pione Sisto heller ikke med – sidstnævnte er i unåde i FCM.
Derudover er Erik Sviatchenko ikke klar til fredagens møde, da kaptajnen ikke er fuldt kampdygtig efter kampen mod AEK Larnaca.
Det kan tænkes, at Bo Henriksen vil skifte lidt i startopstillingen, da man onsdag skal møde AEK Larnaca i returkampen i Cypern. Et avancement fra CL-runden er af vital betydning for FCM, da man i så fald vil være sikret en plads i Europa League-gruppespillet.
Silkeborg IF:
Sidste sæsons bronzevindere fra Silkeborg IF var i store problemer mod oprykkerne fra Lyngby Boldklub senest, men så scorede Nicklas Helenius to gange, så midtjyderne kom retur med et enkelt point. Et godt resultat med tanke på, at man var bagud 0-2 med 35 minutter igen af opgøret.
SIF var i det opgør uden den dygtige offensivspiller Nicolai Vallys, der døjer med en lille skade i den ene balle. Det til trods er han med i bruttotruppen. Dermed kan det ende med, at man igen vælger at bruge Stefan Thordarson som en mere fremskudt midtbanespiller, mens Anders Klynge tager plads ved siden af Mark Brink og Robert Gojani. Alternativt kan man skubbe Klynge frem, da han er en stærk presspiller, og så rykke Thordarson ned i banen eller bruge pasningsstærke Andreas Oggesen eller Mads Kaalund.
Vallys, der er budt på fra FCK, kan være på bænken fra starten af kampen. Han er i hvert fald udtaget til gæsternes bruttotrup.
Kent Nielsen er også uden en skadet Gustav Dahl og André Calisir. Lukas Klitten fik spilletid for reserveholdet mandag, men er ikke en del af truppen mod FCM.
Angriber Alexander Lind er ukampdygtig i en længere periode.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Gartenmann, Døhr Thychosen – Andersson, Charles, Onyedika, Paulinho – Dreyer, Kaba, Isaksen
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Engel – Gojani, Brink, Klynge – Jørgensen, Thordarson – Helenius
Profilen:
Elias Olafsson blev skadet mod Silkeborg IF, da han i foråret var i aktion på Jysk Park. Nu er han tilbage, og den store islænding kan godt få lidt at se til mod en stærk SIF-offensiv, anført af Nicklas Helenius.
Vidste du, at..:
Bare et af de seneste 13 opgør mellem de to klubber i Superligaen er blevet vundet af Silkeborg IF. Omvendt har FCM vundet 12 af de seneste 13 kampe. Det er med andre ord en voldsom dominans, klubben fra Ikast og Herning har, når SIF er modstanderen.
Dom:
Både FCM og SIF måtte nøjes med uafgjort i sæsonens første kamp, og dermed er der lidt pres på begge for at få et resultat. Størst er presset naturligvis på FC Midtjylland, der skal vinde titler i år.
FCM har et godt tag på SIF normalt, og forventningen er også, at det store powerpres, der vil komme fra FCM i fredagens Superliga-kamp, kommer til at gøre ondt på klubben fra Søhøjlandet.
2-0 til FC Midtjylland.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
– Det er lort!
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
