Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnach #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Flemming Pedersen og FC Nordsjælland kom fra Århus med tre point, da holdet vandt med 1-0 ude over AGF. Det var første sejr over århusianerne i et stykke tid, og så var det i øvrigt også første sejr på udebane i denne sæson.
Sejren giver mandskabet luft til de to nederste hold i Superligaen, og nu venter så en kamp mod et af de to hold, når AC Horsens gæster Farum.
Flemming Pedersen er uden Jonathan Amon og Mohammed Diomande, der er langtidsskadede. Ude er også Kian Hansen og ohan Djourou.Til gengæld er Ibrahim Sadiq klar til at spille, selv om han måtte udgå i kampen mod AGF, da han blev stemplet af Bubacarr Sanneh.
AC Horsens:
De har skudt med løst krudt til at indlede foråret, men østjyderne AC Horsens fik hul på bylden mod AaB onsdag aften. Først scorede Lirim Qamili til 1-0, inden Mathias Ross Jensen udlignede til sidst. Men i de døende sekunder var der for alvor kommet hul på bylden, da store Nicolai Brock-Madsen scorede til 2-1.
Dermed fik Jens Berthel Askou sin første sejr som AC Horsens-træner, klubben fik lavet de første mål i foråret, og man udbyggede stimen af kampe uden nederlag til tre.
AC Horsens har fortsat 10 point op til nedrykningsstregen og Vejle, der ligger nummer 10, så det er vigtigt, at klubben får fortsat de gode præstationer og bliver ved med at hente point.
Til opgøret mod FCN får Jens Berthel Askou Bjarke Jacobsen tilbage – midtbanemanden sad ude med karantæne senest – og så ventes Magnus Jensen fortsat at sidde ude.
Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
AC Horsens: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-5-2): Vindahl Jensen – Thychosen, Woledzi, Yttergård Jenssen – Villadsen, Steen Christensen, Chukwuani, Kofod, Svensson – Atanga, Sulemana
AC Horsens (3-5-2): Delac – Kiilerich, Ludwig, Reese – Buus, Gemmer, Hansson, Jacobsen, Dyhr – Prip, Qamili
Profilen:
Mads Døhr Thychosen er røget ind i det centrale forsvar for FC Nordsjælland, mens klubben er ramt af skader, og det er altså en ny form for omskoling. Den “første” omskoling fik han faktisk sådan for alvor, da han som FC Midtjylland-spiller blev udlejet til AC Horsens, hvor han røg ned som højre back. Og i øvrigt gjorde det glimrende. Hold øje med Døhr Thychosen, der er en god og vigtig spiller for Nordsjælland.
Vidste du, at..:
Kun i fire af 32 tidligere møder i Superligaen mellem de to mandskaber har AC Horsens besejret FCN. Så det bliver op ad bakke for AC Horsens.
Dom:
Det bliver en interessant kamp for begge mandskaber, der kommer fra sejre i midtugen. Hjemmeholdet får nu fordelen af det kendte kunstgræs-underlag, mens udeholdet skal forsøge at sætte sig på opgøret ved at bruge fysik mod FCN.
Vi tror dog til syvende og sidst, at FCN er et bedre hold, selv om Horsens har nogle kvaliteter. 2-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Vil med til VM
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
