Optakt: FC Nordsjælland – FC København

FCN og FCK mødes i en sand bundgyser i Farum.



Status:
Der er lagt op til et højdramatisk opgør i bunden, hvor de to seneste års bedste hold i Superligaen overraskende roder rundt.

Begge mandskaber har gevaldigt svært ved at score mål og på samme tid er forsvaret alt for nemt at overmande. Der har ikke været nogen nåde fra modstandernes side, og taberen af kampen er sikker på at få skreget KRISE ud over klubben i mindst den kommende uge.

FC Nordsjælland lider ikke bare i ligaen – også på den europæiske scene, hvor Zenit viste sig alt for stærke i kampen om at komme i Champions League. FC Nordsjælland har ikke fået styr på forsvaret efter salget af Jores Okore, og det kvikke spil langs jorden har modstanderne i Superligaen efterhånden lært at dæmme op for.

Ud over det er træner Kasper Hjulmand i gang med at få de nye spillere implementeret på holdet, hvilket ikke har været problemfrit.

I FC København er billedet ikke ret meget anderledes. Det centrale forsvar med den nye styrmand Olof Mellberg har indtil videre ikke fungeret noget nær optimalt, da både personlige fejl og den manglende interne forståelse har resulteret i både scoringer og farlige situationer til modstanderne.

På den centrale midtbane er der ikke den kreativitet, man kan forvente at et mesterhold, der skal være spilstyrende. I for mange situationer har FCK virket lammede omkring at finde nøgle til modstandernes forsvar, og når så angriberne ikke har formået at omsætte de skabte chancer til mål – ja så bliver det svært at vinde.

FC København har i for mange tilfælde valgt løsninger med høje indlæg til den Andreas Cornelius, der altså ikke længere er i klubben. Og helt på toppen har Marvin Pourie og Igor Vetokele ikke fundet hinanden endnu og har i flere tilfælde endt med at søge de samme bolde.

Facit er, at det er to klubber, der begge leder efter den rette rytme for at få taktstokken til at svinge på den helt rigtige måde. Og for begges vedkommende er der ikke råd til endnu et nederlag.

Form:
FC Nordsjælland: T-U-T

FC København: T-T-T

Dom:
FC Nordsjælland fik alvorlige prygl af Zenit og fandt dermed på ingen måde oprejsning efter liga-nederlaget til AGF i weekenden. FC København har haft en hel uge til at komme sig over ydmygelsen i Parken, hvor Randers egentlig var puttet i sækken i 1. halvleg,men alligevel tog hjem med en 3-1-sejr. FC København har formentlig atter Nicolai Jørgensen med, hvilket kan være med til at lukke op for mere kreativitet og pres på modstandernes forsvar. Han skal dog formentlig nurses i gang igen og er formentligblot tiltænkt en jokerrolle.

FC København kommer til at være mest på bolden og vil forsøge at kontrollere sig til en føring, mens FC Nordsjælland i højere grad kommer til at satse på omstillingerne. Den seneste uge i skærsilden har fået alvoren til at gå op for FCK, der bringer sig i front og også løber med sejren. FC København vinder 2-0 og sætter krisesnakken på standby.  

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-5-1): M. Hansen – Ticinovic, Runje, Gregor, Jakobsen – Stryger, Christiansen, Vingaard, Stokholm, Aabech – Nordstrand

Skader: Thychosen, Mtiliga, Sise, Bech, Petry
Karantæner: Ingen

FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Stadsgaard, Bengtsson – Bolanos, Claudemir, Kristensen, Delaney – Pourie, Vetokele

Skader: Ingen
Karantæne: Ingen

På tv: Søndag klokken 19.00 på TV3+





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!