Status:
Det bliver næppe kedeligt. Så meget kan man i hvert fald notere sig, inden FC Københavns møde med OB i Parken søndag. De to hold har leveret nogle stærkt underholdende kampe i denne sæson, og kigger man lidt længere tilbage, har fem af de seneste otte opgør mellem FCK og OB budt på minumum fire mål i hver kamp. Den seneste 0-0-kamp ligger tilbage i oktober 2008.
Så der er forhåbentligt noget at glæde sig til søndag, hvor FC København skal forsøge at rette op på påskens fattige pointhøst, hvor Midtjylland var tæt på at vinde og Silkeborg gjorde det. FCK har i det hele taget haft mest bøvl med ligaens bundhold i denne sæson, mens det kun er blevet til pointtab i en af de 11 kampe mod top seks-hold, man har spillet indtil videre. Det var til gengæld OB, der sikrede sig 2-2 tilbage i september.
Til kampen mod OB må FCK undvære karantæneramte Nicolai Jørgensen, men selvom han er en stor profil, har Ariël Jacobs gode folk at vælge mellem som erstatning, så tabet bør ikke være stort. Og så er Johan Wiland formentlig tilbage i FCK-målet, hvilket også kan være med til at stabilisere forsvaret, der endnu ikke har holdt et clean sheet i foråret.
FC Københavns få problemer er dog alt sammen i kategorien for velfærdsproblemer, for mesterskabet synes i hus med et forspring på hele 12 point og kun otte kampe tilbage. I OB er man anderledes presset, for det er efterhånden kun fjerdepladsen, der er inden for rækkevidde for fynboerne, der mægtig gerne vil spille europæisk fodbold næste sæson.
De seneste to Superliga-kampe har vist en opadgående formkurve, og det har været velgørende for Troels Bechs mandskab, at Bashkim Kadrii er blevet rykket op på venstrekanten, hvor han med sin fart, farlighed og arbejdsiver gør mere ondt på modstanderen end fra positionen som back.
OB har fået point mod FCK i ti af de seneste 15 indbyrdes opgør, men sejrene i Parken er ikke hverdagskost. En overraskelse i Parken vil til gengæld give fynboerne et selvtillidsboost af dimensioner.
Profil:
Det er oplagt at pege på de to holds målmænd. FC København tabte i mandags uden Johan Wiland på mål, men nu er svenskeren tilbage efter en vellykket familieforøgelse. Begge FCK’s nederlag i Superligaen i denne sæson har været uden Wiland, så det må være betryggende at have svenskeren tilbage – også selvom han præsterede to brølere i seneste kamp mod OB. I OB-målet bliver det en speciel aften for Jesper Christiansen, der for første gang er tilbage i Parken, siden han forlod klubben i sommeren 2010. På sin tidligere hjemmebane, hvor han har fejret mange triumfer, skal han forsøge at holde sin gode stime kørende. Han har præsteret to clean sheats i træk, hvilket er tredjeflest i Superligaen i dette forår.
Dom:
Det ville ligne FC København dårligt at spille tre kampe i træk uden at vinde, og med en hjemmebanestatistik der tæller ni sejre i træk, er der meget, der tyder på en hjemmesejr. I Superliga-sammenhæng har OB ikke vundet i Parken, siden 2003 – det kommer de heller ikke til denne gang, hvor det meget vel kan blive 2-1 til FCK.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Gislason, Kristensen, Jensen, Delaney – Santin, Cornelius
Skader: Bolaños (tvivlsom)
Karantæner: Jørgensen
OB (4-4-2): Christiansen – Ruud, Christensen, Høegh, K. Larsen – E. Larsen, Vadocz, Silberbauer, Kadrii – Bodul, Pedersen
Skader: Skoub (tvivlsom), Toppel, Falk, Vemmelund
Karantæner: Ingen
På tv: Søndag klokken 19.00 på TV3+
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
