Status:
Det bliver næppe kedeligt. Så meget kan man i hvert fald notere sig, inden FC Københavns møde med OB i Parken søndag. De to hold har leveret nogle stærkt underholdende kampe i denne sæson, og kigger man lidt længere tilbage, har fem af de seneste otte opgør mellem FCK og OB budt på minumum fire mål i hver kamp. Den seneste 0-0-kamp ligger tilbage i oktober 2008.
Så der er forhåbentligt noget at glæde sig til søndag, hvor FC København skal forsøge at rette op på påskens fattige pointhøst, hvor Midtjylland var tæt på at vinde og Silkeborg gjorde det. FCK har i det hele taget haft mest bøvl med ligaens bundhold i denne sæson, mens det kun er blevet til pointtab i en af de 11 kampe mod top seks-hold, man har spillet indtil videre. Det var til gengæld OB, der sikrede sig 2-2 tilbage i september.
Til kampen mod OB må FCK undvære karantæneramte Nicolai Jørgensen, men selvom han er en stor profil, har Ariël Jacobs gode folk at vælge mellem som erstatning, så tabet bør ikke være stort. Og så er Johan Wiland formentlig tilbage i FCK-målet, hvilket også kan være med til at stabilisere forsvaret, der endnu ikke har holdt et clean sheet i foråret.
FC Københavns få problemer er dog alt sammen i kategorien for velfærdsproblemer, for mesterskabet synes i hus med et forspring på hele 12 point og kun otte kampe tilbage. I OB er man anderledes presset, for det er efterhånden kun fjerdepladsen, der er inden for rækkevidde for fynboerne, der mægtig gerne vil spille europæisk fodbold næste sæson.
De seneste to Superliga-kampe har vist en opadgående formkurve, og det har været velgørende for Troels Bechs mandskab, at Bashkim Kadrii er blevet rykket op på venstrekanten, hvor han med sin fart, farlighed og arbejdsiver gør mere ondt på modstanderen end fra positionen som back.
OB har fået point mod FCK i ti af de seneste 15 indbyrdes opgør, men sejrene i Parken er ikke hverdagskost. En overraskelse i Parken vil til gengæld give fynboerne et selvtillidsboost af dimensioner.
Profil:
Det er oplagt at pege på de to holds målmænd. FC København tabte i mandags uden Johan Wiland på mål, men nu er svenskeren tilbage efter en vellykket familieforøgelse. Begge FCK’s nederlag i Superligaen i denne sæson har været uden Wiland, så det må være betryggende at have svenskeren tilbage – også selvom han præsterede to brølere i seneste kamp mod OB. I OB-målet bliver det en speciel aften for Jesper Christiansen, der for første gang er tilbage i Parken, siden han forlod klubben i sommeren 2010. På sin tidligere hjemmebane, hvor han har fejret mange triumfer, skal han forsøge at holde sin gode stime kørende. Han har præsteret to clean sheats i træk, hvilket er tredjeflest i Superligaen i dette forår.
Dom:
Det ville ligne FC København dårligt at spille tre kampe i træk uden at vinde, og med en hjemmebanestatistik der tæller ni sejre i træk, er der meget, der tyder på en hjemmesejr. I Superliga-sammenhæng har OB ikke vundet i Parken, siden 2003 – det kommer de heller ikke til denne gang, hvor det meget vel kan blive 2-1 til FCK.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Gislason, Kristensen, Jensen, Delaney – Santin, Cornelius
Skader: Bolaños (tvivlsom)
Karantæner: Jørgensen
OB (4-4-2): Christiansen – Ruud, Christensen, Høegh, K. Larsen – E. Larsen, Vadocz, Silberbauer, Kadrii – Bodul, Pedersen
Skader: Skoub (tvivlsom), Toppel, Falk, Vemmelund
Karantæner: Ingen
På tv: Søndag klokken 19.00 på TV3+
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Panama – England
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
