Optakt: FCM – FCK

Kan FC Midtjylland hive armene ned på FC København efter københavnernes pokalfinalesejr i topkampen i Herning?



Status:
FC Midtjylland led det første nederlag i ni Superliga-kampe og det kun tredje nederlag i foråret, da de i sidste weekend tabte bronzeduellen mod AC Horsens. Det nederlag ændrer ikke på FCM’s gode form og flotte spil.

FCK fik både sparet spillere og tanket en anelse selvtillid i pokalsejren over Horsens torsdag. Det holdt dog hårdt, og CV’s drenge kan umuligt sprudle af tro på tingene efter en snæver og hårdt tilkæmpet sejr.

Den seneste kamp mellem de to hold var i Parken, hvor FCM havde stor ære af nulløsningen. Sviatchenko og Izunna sørgede for at lukke N’Doye helt ned, FCM sad en del på bolden, og Riddersholm vil uden tvivl bruge samme opskrift denne gang.

FCK har ikke vundet i tre Superliga-kampe i streg, hvilket er sjældent for de forsvarende mestre. Tilmed har hovedstadens drenge ikke imponeret i forhold til rytmen i spillet. Det har virket krampagtigt og stationært for guldaspiranterne, der dog med reserverne i pokalfinalen spillede en god første time. Men det er ikke sikkert at de sparede profiler vil føre det videre i Superligaen.

Profil:
Jakob Poulsen har været en overset profil i Superligaen i dette forår, hvor han weekend efter weekend har styret FCM’s hidsige presspil og ageret spilfordeler. Den tjans tager han også mod FCK, hvor der bliver brug for hans rutine og kølighed.

Dom:
FC København fik en livline af OB i mesterskabskampen, men det ændrer ikke på, at “løverne” har manglet energi og løbevillighed. Den har FCM, der går 100 procent efter bronze og gerne vil agere stopklods for FCK’s gulddrøm. FCM vinder 2-1.

Bud på startopstillinger:
FCM (4-2-3-1): Lössl – Afriyie, Bak, Sviatchenko, Juelsgård – Poulsen, Izunna – Albæk, Olsen, Hassan – Igboun
Skader: Ipsa
Karantæner: Ingen

FCK (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Ottesen, Sigurdsson, Bengtsson – Bolaños, Claudemir, Kristensen, Oviedo – Santin, N’Doye
Skader: Delaney, Larsson
Karantæner: Ingen

På TV: Søndag kl. 16.00 på DR2





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa