Optakt: HB Køge – FC København

HB Køge har som ventet fået det svært i Superligaen, og det ligner endnu et nederlag, når FC København kommer forbi



Status:
HB Køge er spillemæssigt gået frisk til sagen i Superligaen, men ganske som ventet har oprykkerne fået det svært fra start. Nul point i tre kampe på trods af et stort mod i kampene, hvor der på ingen måde er forsøgt med en ultra-defensiv.

Intet hold har i Superliga-historien ligget nummer sjok fra første til sidste spillerunnde, men HB Køge kan blive det første, hvis endnu et nederlag bliver resultatet søndag.

FC København lider stadig tydeligt – og ventet – af den store udskiftning på holdet siden foråret. Spillet flyder på ingen måde endnu, og der er masser at arbejde med for Roland Nilsson. FCK’erne gik som ventet videre i Europa League-kampen mod Shamrock, og selv om der blev brugt kræfter i det irske, bør FCK’erne stadig have nok i benene til endnu en rolle som storfavorit.

Profilen:

Selvfølgelig vil Dame N’Doye blive en mundfuld for HB Køge-forsvaret, men måske er søndagens kamp her, hvor Pape Pate Diouf får chancen for at vise noget af det, der gjorde, at FC København sendte en del millioner til Norge tidligere på sommeren. Hans målfarlighed har endnu ikke vist sig, lige som positionen som kant endnu ikke har været en succes. Papa Diouf kan dog blive værd at holde øje med i denne kamp.

Dommen:

Hb Køge-træner Auri Skarbalius har på forhånd erkendt, at søndagens opgør handler om at give den en skalle og ellers håbe på overraskelsen. Ingen tvivl om at HB Køge-spillerne kan gå ind til kampen uden det store forventningspres, og de vil sikkert atter prøve at spille godt til frem ad banen. Det nytter bare ikke i længden, da FCK trods spillemæssige usikkerheder er for stor en mundfuld. FCK vinder sikkert – og gør det 3-0.

Bud på startopstillinger:
HB Køge (4-4-2):

Jensen – Richter, Rusin, Guldborg, Sørensen – Rochester, Madsen, Rømer, Storm – Christoffersen, Runsewe

Skader:
Fabinho, Christensen
Karantæne: Hansen

FC København (4-4-2)
Wiland – Sigurdsson, Ottesen, Jørgensen, Bengtsson – Bolanos, Claudemir, Kristensen, Pate Diouf – Nordstrand, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Manchester United afbryder forhandlingerne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Medie: FC København jagter Michael Parker

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De 10 største stjerner, der misser VM

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-træner tilknytter agent

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?