Optakt: Lyngby BK – AGF

Lyngby BK jagter deres første sejr i denne Superliga-sæson, mens AGF jagter deres første udebanesejr i sæsonen, når de to mødes i Lyngby søndag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
På TV: TV3 Sport
Dommer: Morten Krogh
Hashtag: #lbkagf #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De er fortsat på jagt efter sæsonens første Superliga-sejr i Lyngby BK, hvor de hidtil kun har skrabet to point sammen efter syv spillerunder, og senest tabte de 4-2 til FC København i Parken i en kamp, hvor de ellers spillede godt til og fik vendt 2-0 til 2-2.

Sammen med AC Horsens er de mere eller mindre isoleret i bunden med hele fem point op til Randers FC, som er nummer ti, efter blot syv runder, og der skal altså snart point på kontoen. 

Næste opgave er imidlertid en svær en af slagsen, når sidste sæsons bronzevindere, AGF, kommer på besøg.

På den positive side er det lysnet lidt i truppen i Lyngby, hvor Christian “Greko” Jakobsen, Marcel Rømer og Frederik Winther alle var tilbage og startede inde mod FC København senest, og de forventes at være med igen mod århusianerne. 

I angrebet er De Kongeblå dog stadig ramt af flere afbud. Andre Riel er fortsat ude med karantæne, mens Frederik Gytkjær også sad over mod FC København senest og gør det igen søndag.

I timerne op til kampstart er der også kommet et afbud fra cheftræner Christian Nielsen. Han fik et bold i hovedet fra kort afstand under træningen fredag, og man frygter i klubben måde en hjernerystelse og et brud på kæben. Det bliver derfor Nielsens assistenter, der er på sidelinjen søndag. 

AGF:
AGF havde chancen for at bringe sig på førstepladsen i Superligaen i den seneste spillerunde, men et remis i Haderslev betyder, at århusianerne må tage til takke med en fjerdeplads i rækken.

Det er til gengæld stadig meget tæt i toppen af rækken, og hvis resultaterne flasker sig i den kommende spillerunde, kan AGF altså overhale holdene foran og lægge sig i front med en sejr i Lyngby.

Mod SønderjyskE måtte David Nielsen undvære Casper Højer Nielsen, der trak sig fra opvarmningen med en hævet fod, og i stedet spillede Kevin Diks på venstrebacken. Casper Højer Nielsen er formentlig klar igen til kampen mod sin tidligere klub.

Også Nicolai Poulsen er tilbage, efter at han i seneste spillerunde sad over med karantæne. 

Niklas Backman, Alex Gersbach, Mustafa Amini og langtidsskadede Zach Duncan har alle været fraværende på det seneste, og de er heller ikke tager med til Lyngby. Søren Tengstedt sidder ligeledes over med skadesproblemer, mens også William Eskelinen er udeladt af truppen.   

Karantæne:
Lyngby Boldklub: Andre Riel
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3: Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Winther, Hamalainen – Hebo, Torp, Rømer – Fosgaard, Nielsen, Warming

AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Tingager, Højer – Blume, Poulsen, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Patrick Mortensen er delt topscorer i Superligaen, men den 31-årige angriber har ikke scoret i sine to seneste kampe. Mod sin tidligere klub, Lyngby BK, får han dog gode chancer for at komme på måltavlen igen. De Kongeblå har i hvert fald indkasseret flest mål af alle i Superligaen i denne sæson med 17 af slagsen – eller knap 2,4 i gennemsnit per kamp. 

Vidste du, at..:
AGF fortsat har deres første udebanesejr til gode i denne sæson. Århusianerne har spillet tre udebanekampe i denne sæson mod henholdsvis Randers FC, AaB og SønderjyskE, og alle tre er endt 1-1. 

Dom:
Ingen af holdene kommer til kampen med vind i sejlene, og ingen af dem har vundet i de seneste to runder.

Lyngby Boldklub har generelt haft meget svært ved at skrabe point til sig i denne sæson, hvor det som nævnt kun er blevet til to af slagsen, og de får det formentlig også svært mod århusianerne.

AGF får også en god chance for at straffe Lyngby BK’s offensive spillestil og tage deres første sejr på udebane i denne sæson. Det slutter 3-1 til AGF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt




LIVE

TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper

West Ham forventer Hermansen-skifte

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Nørgaard kommenterer exitrygte

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kræver fuldstændig vanvittig løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vil væk fra Brøndby

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Medie: FC København nægter

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘FCK er nødt til at lytte’

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Storklub har taget kontakt

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Choktransfer på vej? 

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

AaB-angriber på vej til Serie A

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’