Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
På TV: TV3 Sport
Dommer: Morten Krogh
Hashtag: #lbkagf #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De er fortsat på jagt efter sæsonens første Superliga-sejr i Lyngby BK, hvor de hidtil kun har skrabet to point sammen efter syv spillerunder, og senest tabte de 4-2 til FC København i Parken i en kamp, hvor de ellers spillede godt til og fik vendt 2-0 til 2-2.
Sammen med AC Horsens er de mere eller mindre isoleret i bunden med hele fem point op til Randers FC, som er nummer ti, efter blot syv runder, og der skal altså snart point på kontoen.
Næste opgave er imidlertid en svær en af slagsen, når sidste sæsons bronzevindere, AGF, kommer på besøg.
På den positive side er det lysnet lidt i truppen i Lyngby, hvor Christian “Greko” Jakobsen, Marcel Rømer og Frederik Winther alle var tilbage og startede inde mod FC København senest, og de forventes at være med igen mod århusianerne.
I angrebet er De Kongeblå dog stadig ramt af flere afbud. Andre Riel er fortsat ude med karantæne, mens Frederik Gytkjær også sad over mod FC København senest og gør det igen søndag.
I timerne op til kampstart er der også kommet et afbud fra cheftræner Christian Nielsen. Han fik et bold i hovedet fra kort afstand under træningen fredag, og man frygter i klubben måde en hjernerystelse og et brud på kæben. Det bliver derfor Nielsens assistenter, der er på sidelinjen søndag.
AGF:
AGF havde chancen for at bringe sig på førstepladsen i Superligaen i den seneste spillerunde, men et remis i Haderslev betyder, at århusianerne må tage til takke med en fjerdeplads i rækken.
Det er til gengæld stadig meget tæt i toppen af rækken, og hvis resultaterne flasker sig i den kommende spillerunde, kan AGF altså overhale holdene foran og lægge sig i front med en sejr i Lyngby.
Mod SønderjyskE måtte David Nielsen undvære Casper Højer Nielsen, der trak sig fra opvarmningen med en hævet fod, og i stedet spillede Kevin Diks på venstrebacken. Casper Højer Nielsen er formentlig klar igen til kampen mod sin tidligere klub.
Også Nicolai Poulsen er tilbage, efter at han i seneste spillerunde sad over med karantæne.
Niklas Backman, Alex Gersbach, Mustafa Amini og langtidsskadede Zach Duncan har alle været fraværende på det seneste, og de er heller ikke tager med til Lyngby. Søren Tengstedt sidder ligeledes over med skadesproblemer, mens også William Eskelinen er udeladt af truppen.
Karantæne:
Lyngby Boldklub: Andre Riel
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3: Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Winther, Hamalainen – Hebo, Torp, Rømer – Fosgaard, Nielsen, Warming
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Tingager, Højer – Blume, Poulsen, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Patrick Mortensen er delt topscorer i Superligaen, men den 31-årige angriber har ikke scoret i sine to seneste kampe. Mod sin tidligere klub, Lyngby BK, får han dog gode chancer for at komme på måltavlen igen. De Kongeblå har i hvert fald indkasseret flest mål af alle i Superligaen i denne sæson med 17 af slagsen – eller knap 2,4 i gennemsnit per kamp.
Vidste du, at..:
AGF fortsat har deres første udebanesejr til gode i denne sæson. Århusianerne har spillet tre udebanekampe i denne sæson mod henholdsvis Randers FC, AaB og SønderjyskE, og alle tre er endt 1-1.
Dom:
Ingen af holdene kommer til kampen med vind i sejlene, og ingen af dem har vundet i de seneste to runder.
Lyngby Boldklub har generelt haft meget svært ved at skrabe point til sig i denne sæson, hvor det som nævnt kun er blevet til to af slagsen, og de får det formentlig også svært mod århusianerne.
AGF får også en god chance for at straffe Lyngby BK’s offensive spillestil og tage deres første sejr på udebane i denne sæson. Det slutter 3-1 til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Her kan du se Viborg FF mod FC København
I chok: Har aldrig set lignende
LIVE: Viborg FF – FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Osula slår alle andre
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
Arsenal-stjerne svarer igen
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
