Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
På TV: TV3 Sport
Dommer: Morten Krogh
Hashtag: #lbkagf #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De er fortsat på jagt efter sæsonens første Superliga-sejr i Lyngby BK, hvor de hidtil kun har skrabet to point sammen efter syv spillerunder, og senest tabte de 4-2 til FC København i Parken i en kamp, hvor de ellers spillede godt til og fik vendt 2-0 til 2-2.
Sammen med AC Horsens er de mere eller mindre isoleret i bunden med hele fem point op til Randers FC, som er nummer ti, efter blot syv runder, og der skal altså snart point på kontoen.
Næste opgave er imidlertid en svær en af slagsen, når sidste sæsons bronzevindere, AGF, kommer på besøg.
På den positive side er det lysnet lidt i truppen i Lyngby, hvor Christian “Greko” Jakobsen, Marcel Rømer og Frederik Winther alle var tilbage og startede inde mod FC København senest, og de forventes at være med igen mod århusianerne.
I angrebet er De Kongeblå dog stadig ramt af flere afbud. Andre Riel er fortsat ude med karantæne, mens Frederik Gytkjær også sad over mod FC København senest og gør det igen søndag.
I timerne op til kampstart er der også kommet et afbud fra cheftræner Christian Nielsen. Han fik et bold i hovedet fra kort afstand under træningen fredag, og man frygter i klubben måde en hjernerystelse og et brud på kæben. Det bliver derfor Nielsens assistenter, der er på sidelinjen søndag.
AGF:
AGF havde chancen for at bringe sig på førstepladsen i Superligaen i den seneste spillerunde, men et remis i Haderslev betyder, at århusianerne må tage til takke med en fjerdeplads i rækken.
Det er til gengæld stadig meget tæt i toppen af rækken, og hvis resultaterne flasker sig i den kommende spillerunde, kan AGF altså overhale holdene foran og lægge sig i front med en sejr i Lyngby.
Mod SønderjyskE måtte David Nielsen undvære Casper Højer Nielsen, der trak sig fra opvarmningen med en hævet fod, og i stedet spillede Kevin Diks på venstrebacken. Casper Højer Nielsen er formentlig klar igen til kampen mod sin tidligere klub.
Også Nicolai Poulsen er tilbage, efter at han i seneste spillerunde sad over med karantæne.
Niklas Backman, Alex Gersbach, Mustafa Amini og langtidsskadede Zach Duncan har alle været fraværende på det seneste, og de er heller ikke tager med til Lyngby. Søren Tengstedt sidder ligeledes over med skadesproblemer, mens også William Eskelinen er udeladt af truppen.
Karantæne:
Lyngby Boldklub: Andre Riel
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3: Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Winther, Hamalainen – Hebo, Torp, Rømer – Fosgaard, Nielsen, Warming
AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Tingager, Højer – Blume, Poulsen, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Patrick Mortensen er delt topscorer i Superligaen, men den 31-årige angriber har ikke scoret i sine to seneste kampe. Mod sin tidligere klub, Lyngby BK, får han dog gode chancer for at komme på måltavlen igen. De Kongeblå har i hvert fald indkasseret flest mål af alle i Superligaen i denne sæson med 17 af slagsen – eller knap 2,4 i gennemsnit per kamp.
Vidste du, at..:
AGF fortsat har deres første udebanesejr til gode i denne sæson. Århusianerne har spillet tre udebanekampe i denne sæson mod henholdsvis Randers FC, AaB og SønderjyskE, og alle tre er endt 1-1.
Dom:
Ingen af holdene kommer til kampen med vind i sejlene, og ingen af dem har vundet i de seneste to runder.
Lyngby Boldklub har generelt haft meget svært ved at skrabe point til sig i denne sæson, hvor det som nævnt kun er blevet til to af slagsen, og de får det formentlig også svært mod århusianerne.
AGF får også en god chance for at straffe Lyngby BK’s offensive spillestil og tage deres første sejr på udebane i denne sæson. Det slutter 3-1 til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Fyrer landstræner to måneder før VM
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Her spiller Lasse Schöne i dag
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
