Optakt: Lyngby Boldklub – Randers FC

Begge hold tabte stort sidste weekend - hvem reagerer bedst på det? Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder 
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkrfc #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub: 
En flot 4-1-sejr over FC Midtjylland blev fulgt op af et 3-0-nederlag til Brøndby IF sidste weekend. 

Sådan kan det gå i fodbold. Højt at flyve, dybt at falde. Det skal dog nævnes, at Brøndbys to sidste scoringer faldt i kampens slutfase, da Lyngby var ti mand på banen på grund af Kolbeinn Finnssons tåbelige udvisning i starten af anden halvleg.

Det skal dog nævnes, at Lyngby var klart næstbedst i opgøret, og særligt første halvleg var en sløj fornøjelse. Derfor skal klubben slå igen, og her må en hjemmekamp mod Randers virkelig være en, de ser frem til.

Lyngby skal finde en løsning på Finnssons venstre wingback, og løsningen kan meget vel være at rykke Willy Kumado derover.

Kampen mod Brøndby var ligeledes første gang, at Lyngby skulle i aktion efter salget af Lucas Hey. Her blev trioen Bjelland, Hamalainen og Gregor foretrukket, og mon ikke de alle får genvalg.

Til gengæld kommer der udskiftning i Lyngby-offensiven. Fredag solgte klubben angrebsstjernen Alfred Finnbogasson til Eupen i Belgien, og han er blevet afløst af Andri Gudjohnsen. Om den nytilkomne spids allerede er i spil til en startplads er dog tvivlsomt. Derfor er buddet herfra, at Jonathan Amon får en startplads.

Randers FC:
KRISE. 

Krisen kradser hos Randers FC, der ligner et slagent mandskab i øjeblikket. Bedst som man troede, at det ikke kunne gå værre end forrige weekends 0-4-nederlag til FC København, tabte man 0-5 til FC Nordsjælland – endda på eget græs. 

Det er to røvfulde i træk, og den normalt så stærke og solide Randers-organisation er i stykker.

Mod FC Nordsjælland var man klart næstbedst, men man kollapsede først efter en times spil, hvor man indkasserede fire mål på 24 minutter. Det vidner om et hold uden selvtillid, og man er nu gået hele ti Superligakampe uden at vinde under Rasmus Bertelsen. 

Han er på en hård prøve, for han skal genfinde Randers-robustheden. 

Svenske John Björkengren fik debut mod FC Nordsjælland uden at gøre det store væsen af sig udover at score selvmål, og det bliver spændende at se, om Lasse Berg Johnsens afløser hæver niveauet denne gang.

Alexander Nybo, Mikkel Kallesøe, Frederik Lauenborg, Oskar Snorre og Alhaji Kamara sidder alle ude med skader.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Kolbeinn Finnsson
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Kumado – Amon, Gytkjær

Randers FC (4-3-3): Carlgren – Olsen, Andersson, Dammers, Kopplin –  Enggård, Björkengren, Albæk – Bundgaard, Odey, Babayan

Dom:
Lyngby skal primært hente deres point hjemme på Lyngby Stadion, og det her er utvivlsomt en kamp, som Freyr Alexandersson har sat et stort kryds over. Begge hold kommer til kampen med en røvfuld i bagagen, men Lyngby har noget mere selvtillid end Randers. 

Det sorte hul, Randers befinder sig i, bliver blot større. Lyngby vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





United overvejer disse fem managers




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Markant transfermelding om Højlund

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Liverpool – Tottenham

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

OB – FC København



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Farzam: En gave for FC København

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Supercomputer spår FCM-nedtur

AaB-krisen fortsætter

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Peter Kjær: Her er min bekymring

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens