Optakt: Lyngby Boldklub – Randers FC

Begge hold tabte stort sidste weekend - hvem reagerer bedst på det? Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder 
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkrfc #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub: 
En flot 4-1-sejr over FC Midtjylland blev fulgt op af et 3-0-nederlag til Brøndby IF sidste weekend. 

Sådan kan det gå i fodbold. Højt at flyve, dybt at falde. Det skal dog nævnes, at Brøndbys to sidste scoringer faldt i kampens slutfase, da Lyngby var ti mand på banen på grund af Kolbeinn Finnssons tåbelige udvisning i starten af anden halvleg.

Det skal dog nævnes, at Lyngby var klart næstbedst i opgøret, og særligt første halvleg var en sløj fornøjelse. Derfor skal klubben slå igen, og her må en hjemmekamp mod Randers virkelig være en, de ser frem til.

Lyngby skal finde en løsning på Finnssons venstre wingback, og løsningen kan meget vel være at rykke Willy Kumado derover.

Kampen mod Brøndby var ligeledes første gang, at Lyngby skulle i aktion efter salget af Lucas Hey. Her blev trioen Bjelland, Hamalainen og Gregor foretrukket, og mon ikke de alle får genvalg.

Til gengæld kommer der udskiftning i Lyngby-offensiven. Fredag solgte klubben angrebsstjernen Alfred Finnbogasson til Eupen i Belgien, og han er blevet afløst af Andri Gudjohnsen. Om den nytilkomne spids allerede er i spil til en startplads er dog tvivlsomt. Derfor er buddet herfra, at Jonathan Amon får en startplads.

Randers FC:
KRISE. 

Krisen kradser hos Randers FC, der ligner et slagent mandskab i øjeblikket. Bedst som man troede, at det ikke kunne gå værre end forrige weekends 0-4-nederlag til FC København, tabte man 0-5 til FC Nordsjælland – endda på eget græs. 

Det er to røvfulde i træk, og den normalt så stærke og solide Randers-organisation er i stykker.

Mod FC Nordsjælland var man klart næstbedst, men man kollapsede først efter en times spil, hvor man indkasserede fire mål på 24 minutter. Det vidner om et hold uden selvtillid, og man er nu gået hele ti Superligakampe uden at vinde under Rasmus Bertelsen. 

Han er på en hård prøve, for han skal genfinde Randers-robustheden. 

Svenske John Björkengren fik debut mod FC Nordsjælland uden at gøre det store væsen af sig udover at score selvmål, og det bliver spændende at se, om Lasse Berg Johnsens afløser hæver niveauet denne gang.

Alexander Nybo, Mikkel Kallesøe, Frederik Lauenborg, Oskar Snorre og Alhaji Kamara sidder alle ude med skader.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Kolbeinn Finnsson
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Kumado – Amon, Gytkjær

Randers FC (4-3-3): Carlgren – Olsen, Andersson, Dammers, Kopplin –  Enggård, Björkengren, Albæk – Bundgaard, Odey, Babayan

Dom:
Lyngby skal primært hente deres point hjemme på Lyngby Stadion, og det her er utvivlsomt en kamp, som Freyr Alexandersson har sat et stort kryds over. Begge hold kommer til kampen med en røvfuld i bagagen, men Lyngby har noget mere selvtillid end Randers. 

Det sorte hul, Randers befinder sig i, bliver blot større. Lyngby vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Deler godt nyt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vejle Boldklub – OB

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Så blev det officielt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Det kommer formentlig til at ske

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Benhård Brian Riemer-melding

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

FC København-talent har truffet stor beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Håber på FC København-exit

Morten Bruun med dyster spådom

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Brighton – Liverpool

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Barcelona – Rayo Vallecano

Jubler over ny Brøndby-chef

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub