Optakt: Lyngby Boldklub – Randers FC

Begge hold tabte stort sidste weekend - hvem reagerer bedst på det? Tipsbladet zoomer ind på kampen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder 
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkrfc #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub: 
En flot 4-1-sejr over FC Midtjylland blev fulgt op af et 3-0-nederlag til Brøndby IF sidste weekend. 

Sådan kan det gå i fodbold. Højt at flyve, dybt at falde. Det skal dog nævnes, at Brøndbys to sidste scoringer faldt i kampens slutfase, da Lyngby var ti mand på banen på grund af Kolbeinn Finnssons tåbelige udvisning i starten af anden halvleg.

Det skal dog nævnes, at Lyngby var klart næstbedst i opgøret, og særligt første halvleg var en sløj fornøjelse. Derfor skal klubben slå igen, og her må en hjemmekamp mod Randers virkelig være en, de ser frem til.

Lyngby skal finde en løsning på Finnssons venstre wingback, og løsningen kan meget vel være at rykke Willy Kumado derover.

Kampen mod Brøndby var ligeledes første gang, at Lyngby skulle i aktion efter salget af Lucas Hey. Her blev trioen Bjelland, Hamalainen og Gregor foretrukket, og mon ikke de alle får genvalg.

Til gengæld kommer der udskiftning i Lyngby-offensiven. Fredag solgte klubben angrebsstjernen Alfred Finnbogasson til Eupen i Belgien, og han er blevet afløst af Andri Gudjohnsen. Om den nytilkomne spids allerede er i spil til en startplads er dog tvivlsomt. Derfor er buddet herfra, at Jonathan Amon får en startplads.

Randers FC:
KRISE. 

Krisen kradser hos Randers FC, der ligner et slagent mandskab i øjeblikket. Bedst som man troede, at det ikke kunne gå værre end forrige weekends 0-4-nederlag til FC København, tabte man 0-5 til FC Nordsjælland – endda på eget græs. 

Det er to røvfulde i træk, og den normalt så stærke og solide Randers-organisation er i stykker.

Mod FC Nordsjælland var man klart næstbedst, men man kollapsede først efter en times spil, hvor man indkasserede fire mål på 24 minutter. Det vidner om et hold uden selvtillid, og man er nu gået hele ti Superligakampe uden at vinde under Rasmus Bertelsen. 

Han er på en hård prøve, for han skal genfinde Randers-robustheden. 

Svenske John Björkengren fik debut mod FC Nordsjælland uden at gøre det store væsen af sig udover at score selvmål, og det bliver spændende at se, om Lasse Berg Johnsens afløser hæver niveauet denne gang.

Alexander Nybo, Mikkel Kallesøe, Frederik Lauenborg, Oskar Snorre og Alhaji Kamara sidder alle ude med skader.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Kolbeinn Finnsson
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Kumado – Amon, Gytkjær

Randers FC (4-3-3): Carlgren – Olsen, Andersson, Dammers, Kopplin –  Enggård, Björkengren, Albæk – Bundgaard, Odey, Babayan

Dom:
Lyngby skal primært hente deres point hjemme på Lyngby Stadion, og det her er utvivlsomt en kamp, som Freyr Alexandersson har sat et stort kryds over. Begge hold kommer til kampen med en røvfuld i bagagen, men Lyngby har noget mere selvtillid end Randers. 

Det sorte hul, Randers befinder sig i, bliver blot større. Lyngby vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Meldes på vej mod nyt skifte

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afviser millionbud fra Brøndby

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Mareridt for FC Augsburg

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mohamed Daramy vender tilbage

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK-boss kan snart præsentere noget

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy