Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkrfc #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
En flot 4-1-sejr over FC Midtjylland blev fulgt op af et 3-0-nederlag til Brøndby IF sidste weekend.
Sådan kan det gå i fodbold. Højt at flyve, dybt at falde. Det skal dog nævnes, at Brøndbys to sidste scoringer faldt i kampens slutfase, da Lyngby var ti mand på banen på grund af Kolbeinn Finnssons tåbelige udvisning i starten af anden halvleg.
Det skal dog nævnes, at Lyngby var klart næstbedst i opgøret, og særligt første halvleg var en sløj fornøjelse. Derfor skal klubben slå igen, og her må en hjemmekamp mod Randers virkelig være en, de ser frem til.
Lyngby skal finde en løsning på Finnssons venstre wingback, og løsningen kan meget vel være at rykke Willy Kumado derover.
Kampen mod Brøndby var ligeledes første gang, at Lyngby skulle i aktion efter salget af Lucas Hey. Her blev trioen Bjelland, Hamalainen og Gregor foretrukket, og mon ikke de alle får genvalg.
Til gengæld kommer der udskiftning i Lyngby-offensiven. Fredag solgte klubben angrebsstjernen Alfred Finnbogasson til Eupen i Belgien, og han er blevet afløst af Andri Gudjohnsen. Om den nytilkomne spids allerede er i spil til en startplads er dog tvivlsomt. Derfor er buddet herfra, at Jonathan Amon får en startplads.
Randers FC:
KRISE.
Krisen kradser hos Randers FC, der ligner et slagent mandskab i øjeblikket. Bedst som man troede, at det ikke kunne gå værre end forrige weekends 0-4-nederlag til FC København, tabte man 0-5 til FC Nordsjælland – endda på eget græs.
Det er to røvfulde i træk, og den normalt så stærke og solide Randers-organisation er i stykker.
Mod FC Nordsjælland var man klart næstbedst, men man kollapsede først efter en times spil, hvor man indkasserede fire mål på 24 minutter. Det vidner om et hold uden selvtillid, og man er nu gået hele ti Superligakampe uden at vinde under Rasmus Bertelsen.
Han er på en hård prøve, for han skal genfinde Randers-robustheden.
Svenske John Björkengren fik debut mod FC Nordsjælland uden at gøre det store væsen af sig udover at score selvmål, og det bliver spændende at se, om Lasse Berg Johnsens afløser hæver niveauet denne gang.
Alexander Nybo, Mikkel Kallesøe, Frederik Lauenborg, Oskar Snorre og Alhaji Kamara sidder alle ude med skader.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Kolbeinn Finnsson
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (5-3-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hamalainen – Storm, Chukwuani, Rømer, Magnusson, Kumado – Amon, Gytkjær
Randers FC (4-3-3): Carlgren – Olsen, Andersson, Dammers, Kopplin – Enggård, Björkengren, Albæk – Bundgaard, Odey, Babayan
Dom:
Lyngby skal primært hente deres point hjemme på Lyngby Stadion, og det her er utvivlsomt en kamp, som Freyr Alexandersson har sat et stort kryds over. Begge hold kommer til kampen med en røvfuld i bagagen, men Lyngby har noget mere selvtillid end Randers.
Det sorte hul, Randers befinder sig i, bliver blot større. Lyngby vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Brøndby afvist
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
FCM-helt fremhæver Duncan
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Conrad Harder assisterer i nederlag
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Køb billet til FC København i Champions League
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER