Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Lyngby Stadion
Pulje: Pulje 1
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbksje #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
2019 var eventyrligt for Lyngby Boldklub, men det har 2020 bestemt ikke været, og der er ingen garanti for, at det ender lykkeligt for de kongeblå.
Christian Nielsens mandskab skal ud i to gyserkampe mod Hobro IK om overlevelse i Superligaen, og her er Lyngby tvunget til at vinde i hvert fald den ene kamp. Og hidtil er det kun blevet til én sejr i hele foråret.
I sidste runde af grundspillet var Lyngby få sekunder fra at spille sig i pulje 2, der med al sandsynlighed havde betydet overlevelse, men Simon Jakobsen udlignede for Hobro i tillægstiden, og det blev starten på en hård skæbne for de kongeblå.
Nu er Lyngby det eneste hold i Superligaen, der slet ikke har vundet i slutspillet.
Det er det heller ikke sikkert, at holdet gør onsdag mod SønderjyskE, og det kan de leve med. Der står ikke alverden på spil for hjemmeholdet i den kamp, og det vil på mange måder være vigtigere, at holdet ikke får nogen dumme skader og karantæner, end det vil være at få tre point.
Lyngby har Kevin Tshiembe i karantæne.
SønderjyskE:
SønderjyskE har været under pres i det meste af sæsonen, men holdet har på imponerende vis redet stormen af, og nu er det hele endt i stor triumf for Glen Riddersholms mandskab.
Onsdag spiller holdet den sidste kamp i sæsonen, og det kan være ren parade, hvis sønderjyderne vil det.
Læs også:Brøndby-angriber med uvis fremtid: Vil have hurtig afklaring
SønderjyskE ender på andenpladsen i puljen, og det ville normalt kaste to playoff-kampe af sig med en Europa-finale som det ultimative mål. Men da SønderjyskE allerede er kvalificeret til Europa i næste sæson via sejren i pokalturneringen, trækkes de ud af ræset, da man som bekendt ikke kan kvalificere sig til Europa League to gange. Derfor slutter sæsonen, når der fløjtes af i Lyngby onsdag aften.
Og man må bare sige, at det til syvende og sidst endte med at blive rigtig godt for Glen Riddersholm og co.
Sæsonen er allerede forbi for Victor Ekani, der afsoner karantæne, og det samme gælder Marc Pedersen, Mads Hansen, Artem Dovbyk og Jeppe Simonsen, der er skadede.
Det er næppe utænkeligt, at Riddersholm giver et par af de ydre mandater i truppen en chance i den sidste kamp – fire spillere fra akademiet er udtaget til kampen.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Kevin Tshiembe
SønderjyskE: Victor Ekani
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-1-2): Mikkelsen – Gregor, Geertsen, Winther – Jørgensen, Hebo, Enghardt, Da Silva – Corlu – Gytkjær, Nielsen
SønderjyskE (3-5-1-1): Mielitz – Jonsson, Kanstrup, Gartenmann – Bah, Frederiksen, Albæk, Vinderslev, Absalonsen – “Greko” – Jacobsen
Profilen:
Spiller Johan Absalonsen karrierens sidste fodboldkamp? SønderjyskE-anføreren har kontraktudløb efter denne sæson, og han går i øjeblikekt og grubler over, hvorvidt han skal tage en tørn mere eller ej. 34-årige Absalonsen spiller mod Lyngby sin Superliga-kamp nummer 358.
Vidste du, at..:
Rilwan Hassan er tilbage efter sin skadespause, og det er på mange måder en vigtig mand for Glen Riddersholm. Nigerianeren er den spiller, der har skabt flest chancer i SønderjyskE i denne sæson – 35 stk.
Læs også:Peter Møller vinder Årets Guld Harald: Donerer pengebeløb til barndomsklub
Dom:
Ingen af de to hold har alverden på spil, og forhåbentlig betyder det, at de giver los og slipper alle tøjler. Det kan SønderjyskE i hvert fald lige så godt gøre i sæsonens sidste kamp. Mentalt vil en sejr betyde mere for Lyngby end SønderjyskE, og det kan måske være den lille motivation, der er til forskel, men det bliver formentlig en jævnbyrdig kamp, og det vil afspejle sig på måltavlen. Buddet herfra er 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Fodboldchef i AaB: FC Nordsjælland er mere faste i, hvad de vil
Læs også:Randers’ rekorddebutant: Jeg skal ikke stille mig tilfreds
Læs også:FC Midtjylland har tre målfarlige spillere på vej
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
DAGENS SPILFORSLAG
Målkarrigt i Cairo
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
