Optakt: Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub

Endnu en af de meget vigtige kampe for hjemmeholdet, der hidtil har haft det meget svært i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #lbkvb #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De har bare tre point efter 12 kampe i Superligaen, og nu er det sidste chance for at få en sejr i efteråret. Klubben ligger sidst, tre point efter AC Horsens, og så er der hele 11 point op til Vejle Boldklub, der er nummer 10 i rækken.

Så opgøret mod netop Vejle er af enorm betydning for Lyngby, og Vejle kommer også til opgøret i ringe form, hvorfor der altså er en mulighed for Lyngby og den midlertidige træner Carit Falch.

André Riel skal være gået på en tidlig vinterferie, så han er ikke med i opgøret mod Vejle. Frederik Gytkjær var ikke med i midtugens pokalnederlag til SønderjyskE, men han er udtaget til opgøret mod Vejle og kan altså komme i spil igen.

Vejle Boldklub:
De startede Superligaen så godt og lå på et tidspunkt nummer et, men oprykkerne har ramt muren i dansk fodbolds bedste række.

De sidste seks Superliga-kampe har bare kastet et enkelt point af sig, og man har tabt fire i streg, så der er i den grad noget at rette op på, når holdet gæster Lyngby.

Constantin Galcas tropper vandt i midtugen med 3-2 ude over Hvidovre og tankede altså både selvtillid og spillede sig videre i den danske pokalturnering.

Læs også:Helt oppe i det røde felt: Riddersholm uddelte sviner i pausen

Nu skifter fokus så igen til Superligaen, hvor det vil være vitalt med tre point i Lyngby. Vigtigst er det dog, at man ikke taber, så hjemmeholdet får tanket noget selvtillid til forårssæsonen i Superligaen.

Mads Greve måtte stå over mod Hvidovre og gør det igen mod Lyngby, og ude var også både Kevin Yamga og Tobias Mølgaard. Sidstnævnte er dog blevet klar til at spille igen.

Karantæne:
Lyngby Boldklub: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Fosgaard, Tshiembe, Winther, Hamalainen – Hebo, Rømer, Torp – Gammelby, Nielsen, “Greko” Jakobsen

Vejle Boldklub (4-3-3): Groothuizen – Mølgaard, Ojala, Milosevic, Amundsen – Gundelund, Ezatolahi, Schoop – Sousa, Faghir, Mucolli

Profilen:
Spiller Wahid Faghir sin sidste kamp som Vejle-spiller søndag? Stortalentet, 17 år, er blevet bedre og bedre, som efteråret er skredet frem, og han har scoret tre gange og lagt op til to mål i de 12 kampe, han har spillet. Der er interesse fra udenlandske adresser.

Vidste du, at..:
Sidst de to klubber i Lyngby i Superligaen, gik det målamok. Dengang vandt Vejle Boldklub med 5-2 ude over Lyngby, efter mål af Jan Sønksen, Calle Facius, Tommy Schram og to gange Ulrik Balling. Der var bare 615 tilskuere til det underholdende opgør, der blev spillet den 3. marts 2002.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – Randers FC

Dom:
Der venter et spændende opgør mellem to klubber, der har brug for point. Ingen tvivl om, at det er hjemmeholdet, der har mest behov for tre, mens udeholdet godt kan leve med et enkelt.

Lyngby har stadig sæsonens første sejr til gode, men får gode muligheder i opgøret mod et Vejle-hold i dårlig form.

Vi tror dog, at de to hold i sidste ende spiller 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Carit Falch savner fundementale ting: Det er vi nødt til at tage alvorligt
Læs også:Brøndby passer på Fremad Amager: Husker hvem de slog ud sidste år
Læs også:Så giftig er han: Se Kabas superstatistik mod FCK




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Det er helt galt, Brøndby!

Storklub jagter Jacob Neestrup

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Flere ændringer på vej i FC København  

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager