Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #lbkvb #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De har bare tre point efter 12 kampe i Superligaen, og nu er det sidste chance for at få en sejr i efteråret. Klubben ligger sidst, tre point efter AC Horsens, og så er der hele 11 point op til Vejle Boldklub, der er nummer 10 i rækken.
Så opgøret mod netop Vejle er af enorm betydning for Lyngby, og Vejle kommer også til opgøret i ringe form, hvorfor der altså er en mulighed for Lyngby og den midlertidige træner Carit Falch.
André Riel skal være gået på en tidlig vinterferie, så han er ikke med i opgøret mod Vejle. Frederik Gytkjær var ikke med i midtugens pokalnederlag til SønderjyskE, men han er udtaget til opgøret mod Vejle og kan altså komme i spil igen.
Vejle Boldklub:
De startede Superligaen så godt og lå på et tidspunkt nummer et, men oprykkerne har ramt muren i dansk fodbolds bedste række.
De sidste seks Superliga-kampe har bare kastet et enkelt point af sig, og man har tabt fire i streg, så der er i den grad noget at rette op på, når holdet gæster Lyngby.
Constantin Galcas tropper vandt i midtugen med 3-2 ude over Hvidovre og tankede altså både selvtillid og spillede sig videre i den danske pokalturnering.
Læs også:Helt oppe i det røde felt: Riddersholm uddelte sviner i pausen
Nu skifter fokus så igen til Superligaen, hvor det vil være vitalt med tre point i Lyngby. Vigtigst er det dog, at man ikke taber, så hjemmeholdet får tanket noget selvtillid til forårssæsonen i Superligaen.
Mads Greve måtte stå over mod Hvidovre og gør det igen mod Lyngby, og ude var også både Kevin Yamga og Tobias Mølgaard. Sidstnævnte er dog blevet klar til at spille igen.
Karantæne:
Lyngby Boldklub: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Fosgaard, Tshiembe, Winther, Hamalainen – Hebo, Rømer, Torp – Gammelby, Nielsen, “Greko” Jakobsen
Vejle Boldklub (4-3-3): Groothuizen – Mølgaard, Ojala, Milosevic, Amundsen – Gundelund, Ezatolahi, Schoop – Sousa, Faghir, Mucolli
Profilen:
Spiller Wahid Faghir sin sidste kamp som Vejle-spiller søndag? Stortalentet, 17 år, er blevet bedre og bedre, som efteråret er skredet frem, og han har scoret tre gange og lagt op til to mål i de 12 kampe, han har spillet. Der er interesse fra udenlandske adresser.
Vidste du, at..:
Sidst de to klubber i Lyngby i Superligaen, gik det målamok. Dengang vandt Vejle Boldklub med 5-2 ude over Lyngby, efter mål af Jan Sønksen, Calle Facius, Tommy Schram og to gange Ulrik Balling. Der var bare 615 tilskuere til det underholdende opgør, der blev spillet den 3. marts 2002.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Randers FC
Dom:
Der venter et spændende opgør mellem to klubber, der har brug for point. Ingen tvivl om, at det er hjemmeholdet, der har mest behov for tre, mens udeholdet godt kan leve med et enkelt.
Lyngby har stadig sæsonens første sejr til gode, men får gode muligheder i opgøret mod et Vejle-hold i dårlig form.
Vi tror dog, at de to hold i sidste ende spiller 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Carit Falch savner fundementale ting: Det er vi nødt til at tage alvorligt
Læs også:Brøndby passer på Fremad Amager: Husker hvem de slog ud sidste år
Læs også:Så giftig er han: Se Kabas superstatistik mod FCK
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
GOG buldrer forbi bundhold
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
Danske tenniskvinder rykker ned
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
