Optakt: Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub

Endnu en af de meget vigtige kampe for hjemmeholdet, der hidtil har haft det meget svært i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #lbkvb #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De har bare tre point efter 12 kampe i Superligaen, og nu er det sidste chance for at få en sejr i efteråret. Klubben ligger sidst, tre point efter AC Horsens, og så er der hele 11 point op til Vejle Boldklub, der er nummer 10 i rækken.

Så opgøret mod netop Vejle er af enorm betydning for Lyngby, og Vejle kommer også til opgøret i ringe form, hvorfor der altså er en mulighed for Lyngby og den midlertidige træner Carit Falch.

André Riel skal være gået på en tidlig vinterferie, så han er ikke med i opgøret mod Vejle. Frederik Gytkjær var ikke med i midtugens pokalnederlag til SønderjyskE, men han er udtaget til opgøret mod Vejle og kan altså komme i spil igen.

Vejle Boldklub:
De startede Superligaen så godt og lå på et tidspunkt nummer et, men oprykkerne har ramt muren i dansk fodbolds bedste række.

De sidste seks Superliga-kampe har bare kastet et enkelt point af sig, og man har tabt fire i streg, så der er i den grad noget at rette op på, når holdet gæster Lyngby.

Constantin Galcas tropper vandt i midtugen med 3-2 ude over Hvidovre og tankede altså både selvtillid og spillede sig videre i den danske pokalturnering.

Læs også:Helt oppe i det røde felt: Riddersholm uddelte sviner i pausen

Nu skifter fokus så igen til Superligaen, hvor det vil være vitalt med tre point i Lyngby. Vigtigst er det dog, at man ikke taber, så hjemmeholdet får tanket noget selvtillid til forårssæsonen i Superligaen.

Mads Greve måtte stå over mod Hvidovre og gør det igen mod Lyngby, og ude var også både Kevin Yamga og Tobias Mølgaard. Sidstnævnte er dog blevet klar til at spille igen.

Karantæne:
Lyngby Boldklub: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Fosgaard, Tshiembe, Winther, Hamalainen – Hebo, Rømer, Torp – Gammelby, Nielsen, “Greko” Jakobsen

Vejle Boldklub (4-3-3): Groothuizen – Mølgaard, Ojala, Milosevic, Amundsen – Gundelund, Ezatolahi, Schoop – Sousa, Faghir, Mucolli

Profilen:
Spiller Wahid Faghir sin sidste kamp som Vejle-spiller søndag? Stortalentet, 17 år, er blevet bedre og bedre, som efteråret er skredet frem, og han har scoret tre gange og lagt op til to mål i de 12 kampe, han har spillet. Der er interesse fra udenlandske adresser.

Vidste du, at..:
Sidst de to klubber i Lyngby i Superligaen, gik det målamok. Dengang vandt Vejle Boldklub med 5-2 ude over Lyngby, efter mål af Jan Sønksen, Calle Facius, Tommy Schram og to gange Ulrik Balling. Der var bare 615 tilskuere til det underholdende opgør, der blev spillet den 3. marts 2002.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – Randers FC

Dom:
Der venter et spændende opgør mellem to klubber, der har brug for point. Ingen tvivl om, at det er hjemmeholdet, der har mest behov for tre, mens udeholdet godt kan leve med et enkelt.

Lyngby har stadig sæsonens første sejr til gode, men får gode muligheder i opgøret mod et Vejle-hold i dårlig form.

Vi tror dog, at de to hold i sidste ende spiller 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Carit Falch savner fundementale ting: Det er vi nødt til at tage alvorligt
Læs også:Brøndby passer på Fremad Amager: Husker hvem de slog ud sidste år
Læs også:Så giftig er han: Se Kabas superstatistik mod FCK


Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Danske klubber efter Thomas Delaney

Forhandler med Pione Sisto

Vildt skifte i Superligaen?

Napoli jagter Superliga-profil

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Brøndby afvist

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

OB-boss med spændende transferbesked

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Sergio Ramos i chokskifte?

Snupper niende pris som årets danske spiller

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Zorniger kommer med klar besked