Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
David Nielsens tropper leverede ikke sæsonens dårligste indsats mod Viborg senest, men rigtig godt var det til gengæld heller ikke.
Målt ud fra spil og chancer kunne ingen af de to kamphaner have brokket sig synderligt over en pointdeler, men symptomatisk for Lyngbys aktuelle tilstand, endte det med et 2-1 nederlag i det ellers tætte opgør.
‘’De Kongeblå’’ har blot vundet én af de seneste ni kampe i Superligaen, og ansættelsen af den karismatiske indpisker David Nielsen virker ikke til at have haft meget effekt, i hvert fald har trænerskiftet ikke udmundet sig i hverken spillemæssig eller resultatmæssig forbedring.
Derfor er Lyngby også stadig i overhængende fare for at ende med at trække nitten i den tætte nedrykningsstrid, hvor både Vejle og OB ligeledes kæmper gevaldigt med at vinde fodboldkampe.
Lyngby må formentlig se bort fra flere profiler fredag aften. Magnus Riisgaard Jensen gik skadet fra banen senest og er ude resten af sæsonen. Også målmand David Jensen er ude til aftenens kamp. Anfører Marcel Rømer og Andreas Bjelland er tilbage efter skader senest.
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec' mandskab gør ikke meget for at sikre endnu en sæson i den bedste danske række, men kan indtil videre prise sig lykkelige for, at Lyngby og OB også kæmper så tilpas meget med spil og resultater, at der stadig er håb om overlevelse.
Vejle har flere gange formået at hive brugbare resultater op af hatten, når det har set allermest kritisk ud i forhold til overlevelse. Til gengæld har de endnu ikke været over nedrykningsstregen, og har efterhånden forpasset en del muligheder for at bringe sig oven vande.
Seneste eksempel er fra sidste weekend, hvor Prelec og co. havde alletiders chance for at spille sig over stregen med en sejr over bundproppen Hvidovre.
Men sådan skulle det ikke gå. Vejle leverede en af sæsonens nok dårligste præstationer i en kamp, hvor den ellers stærke defensiv gav et hav af chancer fra sig, og hvor der intet blev skabt offensivt.
Gæsterne slap med et beskedent 2-1 nederlag efter Onugkhas sene reducering, men målt ud fra spil og chancer kunne det have gået meget værre.
N’Gbakoto og Dimitris Emmanouilidis var begge fraværende senest, men sidstnævnte blev i sidste uge meldt i bedring, og kan måske gøre comeback her.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Storch – Gregor, Bjelland, Lissens – Kumado, Rømer, Winther, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Ofori, Francois, Colina – Lind, Onugkha, Juwara
Dom:
Lyngby og Vejle kæmper gevaldigt med resultaterne for tiden, og spillemæssigt går det langt fra den rigtige vej.
Derfor er det også svært at have alt for høje forventninger til fredagens opgør i forhold til smuk fodbold, mål, og generel underholdning.
Der er enormt meget på spil for begge mandskaber, som i øvrigt begge virker bedre til at forsvare end til at angribe, og sæsonens første to indbyrdes opgør har da også været tætte og målfattige.
1-0 til gæsterne fra Vejle, som for første gang i sæsonen spiller sig over nedrykningsstregen.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.67 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion