Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub

Superliga-runden lægger fra land med en vaskeægte bundgyser, når Lyngby og Vejle fredag aften kæmper om vigtige point til overlevelseskampen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
David Nielsens tropper leverede ikke sæsonens dårligste indsats mod Viborg senest, men rigtig godt var det til gengæld heller ikke.

Målt ud fra spil og chancer kunne ingen af de to kamphaner have brokket sig synderligt over en pointdeler, men symptomatisk for Lyngbys aktuelle tilstand, endte det med et 2-1 nederlag i det ellers tætte opgør.

‘’De Kongeblå’’ har blot vundet én af de seneste ni kampe i Superligaen, og ansættelsen af den karismatiske indpisker David Nielsen virker ikke til at have haft meget effekt, i hvert fald har trænerskiftet ikke udmundet sig i hverken spillemæssig eller resultatmæssig forbedring.

Derfor er Lyngby også stadig i overhængende fare for at ende med at trække nitten i den tætte nedrykningsstrid, hvor både Vejle og OB ligeledes kæmper gevaldigt med at vinde fodboldkampe.

Lyngby må formentlig se bort fra flere profiler fredag aften. Magnus Riisgaard Jensen gik skadet fra banen senest og er ude resten af sæsonen. Også målmand David Jensen er ude til aftenens kamp. Anfører Marcel Rømer og Andreas Bjelland er tilbage efter skader senest. 

Vejle Boldklub:
Ivan Prelec' mandskab gør ikke meget for at sikre endnu en sæson i den bedste danske række, men kan indtil videre prise sig lykkelige for, at Lyngby og OB også kæmper så tilpas meget med spil og resultater, at der stadig er håb om overlevelse.

Vejle har flere gange formået at hive brugbare resultater op af hatten, når det har set allermest kritisk ud i forhold til overlevelse. Til gengæld har de endnu ikke været over nedrykningsstregen, og har efterhånden forpasset en del muligheder for at bringe sig oven vande.

Seneste eksempel er fra sidste weekend, hvor Prelec og co. havde alletiders chance for at spille sig over stregen med en sejr over bundproppen Hvidovre.

Men sådan skulle det ikke gå. Vejle leverede en af sæsonens nok dårligste præstationer i en kamp, hvor den ellers stærke defensiv gav et hav af chancer fra sig, og hvor der intet blev skabt offensivt.

Gæsterne slap med et beskedent 2-1 nederlag efter Onugkhas sene reducering, men målt ud fra spil og chancer kunne det have gået meget værre.

N’Gbakoto og Dimitris Emmanouilidis var begge fraværende senest, men sidstnævnte blev i sidste uge meldt i bedring, og kan måske gøre comeback her.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Storch – Gregor, Bjelland, Lissens – Kumado, Rømer, Winther, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær

Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Velkov, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Ofori, Francois, Colina – Lind, Onugkha, Juwara 

Dom:
Lyngby og Vejle kæmper gevaldigt med resultaterne for tiden, og spillemæssigt går det langt fra den rigtige vej.

Derfor er det også svært at have alt for høje forventninger til fredagens opgør i forhold til smuk fodbold, mål, og generel underholdning.

Der er enormt meget på spil for begge mandskaber, som i øvrigt begge virker bedre til at forsvare end til at angribe, og sæsonens første to indbyrdes opgør har da også været tætte og målfattige.

1-0 til gæsterne fra Vejle, som for første gang i sæsonen spiller sig over nedrykningsstregen.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.67 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  



FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Brøndby er chanceløse

Frank reddet i døende sekunder

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Storklub meldes interesseret

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Endelig godt nyt

Afvist

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer