Optakt: OB – AaB

29. spillerunde i Superligaen indledes i Odense, hvor OB får besøg af AaB.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #obaab #sldk

Holdnyt:
OB:
Det så på et tidspunkt en smule faretruende ud for OB, men en afgørende sejr over Lyngby har bragt fynboerne meget tæt på overlevelse. Det er værd at glæde sig over, men derudover er der ikke så forfærdelig meget at juble over i Ådalen.

Det har været en trist sæson for OB, og den blev ikke mere festlig i seneste runde, hvor holdet tabte til SønderjyskE. Det ligner en sæson, hvor de stribede bliver enten nummer ni eller ti, og det er selvsagt ikke imponerende af et hold, der havde som mål at komme med i top seks.

Cheftræner Michael Hemmingsen var mod SønderjyskE hæmmet af, at Ryan Johnson Laursen var skadet, og at Oliver Lund havde karantæne. Det medførte, at den unge angriber Max Fenger måtte indtage en position som højre wingback.

Oliver Lund er tilbage fra karantæne fredag aften, og han afløses i straffeboksen af Alexander Juel Andersen. Det er uvist, om Ryan Johnson Laursen er blevet klar, og det samme gælder Troels Kløve. Målmand Oliver Christensen er tilbage på træningsbanen, men han bliver ikke klar til fredag aften. Aron Elis Thrandarson er til gengæld med igen.

De mange skader og tvivlsomme spillere kan medføre, at 18-årige Jonathan Khemdee får sin debut i fynboernes centrale forsvar. 

AaB:
AaB er et svært mandskab at blive klog på. Lige så dårlige de kan være mod det ene bundhold, lige så fremragende kan de være mod det andet.

Det så man senest, hvor blamagen mod AC Horsens i 27. runde blev fulgt op af en solid 4-0-sejr over Lyngby Boldklub i seneste runde. Sejren cementerede samtidig AaB’s syvendeplads i slutspillet.

Mod Lyngby kunne Marti Cifuentes stille med trioen Lucas Andersen, Kasper Kusk og Tom van Weert fra start, og det var tydeligt, at de formåede at løfte nordjydernes offensiv. Nu skal de forsøge at vise de samme takter mod en noget bedre defensiv.

Mathias Ross og Jakob Ahlmann er ude med karantæne, mens Pedro Ferreira er på skadeslisten. Midtbaneprofilen Oscar Hiljemark er til gengæld med igen. 

OB: Alexander Juel Andersen
AaB: Mathias Ross og Jakob Ahlmann

Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2): Sayouba – Østrøm, Lund, Tverskov, Skjelvik – Sabbi, Okosun, Thomasen, Kløve – Kadrii, Jebali

AaB (3-4-1-2): Rinne – Pallesen, Thelander, Granli – Børsting, Fossum, Christensen, Hannesbo – Andersen – Kusk, van Weert

Profilen:
Kristoffer Pallesen har flere gange i denne sæson vikarieret som stopper, og det kan meget vel tænkes, at han også skal det mod OB. Mathias Ross er ude med karantæne, så hvis Marti Cifuentes vil fastholde en bagkæde med tre mand, må Pallesen formentlig glide ned ved siden af Thelander og Granli. 

Vidste du, at..:
AaB har scoret et enkelt mål direkte på frispark i denne sæson – OB er ikke noteret for et eneste frisparksmål.

Dom:
Hvis man kigger på præstationerne i seneste runde, bør AaB vinde sikkert over OB. Derfor vil det være typisk for Superligaen, hvis OB tager de tre point. De to hold plejer at spille tætte kampe, som oftest bliver afgjort med et enkelt mål. Denne gang tror vi på pointdeling – 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Ingen kontakt med AGF

Målmand på boligjagt i København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Medie: FC København nægter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Kontant transfermelding fra FCK

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

– Et kanon sted for ham

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League