Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obaab #sldk
Holdnyt:
OB:
Det så på et tidspunkt en smule faretruende ud for OB, men en afgørende sejr over Lyngby har bragt fynboerne meget tæt på overlevelse. Det er værd at glæde sig over, men derudover er der ikke så forfærdelig meget at juble over i Ådalen.
Det har været en trist sæson for OB, og den blev ikke mere festlig i seneste runde, hvor holdet tabte til SønderjyskE. Det ligner en sæson, hvor de stribede bliver enten nummer ni eller ti, og det er selvsagt ikke imponerende af et hold, der havde som mål at komme med i top seks.
Cheftræner Michael Hemmingsen var mod SønderjyskE hæmmet af, at Ryan Johnson Laursen var skadet, og at Oliver Lund havde karantæne. Det medførte, at den unge angriber Max Fenger måtte indtage en position som højre wingback.
Oliver Lund er tilbage fra karantæne fredag aften, og han afløses i straffeboksen af Alexander Juel Andersen. Det er uvist, om Ryan Johnson Laursen er blevet klar, og det samme gælder Troels Kløve. Målmand Oliver Christensen er tilbage på træningsbanen, men han bliver ikke klar til fredag aften. Aron Elis Thrandarson er til gengæld med igen.
De mange skader og tvivlsomme spillere kan medføre, at 18-årige Jonathan Khemdee får sin debut i fynboernes centrale forsvar.
AaB:
AaB er et svært mandskab at blive klog på. Lige så dårlige de kan være mod det ene bundhold, lige så fremragende kan de være mod det andet.
Det så man senest, hvor blamagen mod AC Horsens i 27. runde blev fulgt op af en solid 4-0-sejr over Lyngby Boldklub i seneste runde. Sejren cementerede samtidig AaB’s syvendeplads i slutspillet.
Mod Lyngby kunne Marti Cifuentes stille med trioen Lucas Andersen, Kasper Kusk og Tom van Weert fra start, og det var tydeligt, at de formåede at løfte nordjydernes offensiv. Nu skal de forsøge at vise de samme takter mod en noget bedre defensiv.
Mathias Ross og Jakob Ahlmann er ude med karantæne, mens Pedro Ferreira er på skadeslisten. Midtbaneprofilen Oscar Hiljemark er til gengæld med igen.
OB: Alexander Juel Andersen
AaB: Mathias Ross og Jakob Ahlmann
Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2): Sayouba – Østrøm, Lund, Tverskov, Skjelvik – Sabbi, Okosun, Thomasen, Kløve – Kadrii, Jebali
AaB (3-4-1-2): Rinne – Pallesen, Thelander, Granli – Børsting, Fossum, Christensen, Hannesbo – Andersen – Kusk, van Weert
Profilen:
Kristoffer Pallesen har flere gange i denne sæson vikarieret som stopper, og det kan meget vel tænkes, at han også skal det mod OB. Mathias Ross er ude med karantæne, så hvis Marti Cifuentes vil fastholde en bagkæde med tre mand, må Pallesen formentlig glide ned ved siden af Thelander og Granli.
Vidste du, at..:
AaB har scoret et enkelt mål direkte på frispark i denne sæson – OB er ikke noteret for et eneste frisparksmål.
Dom:
Hvis man kigger på præstationerne i seneste runde, bør AaB vinde sikkert over OB. Derfor vil det være typisk for Superligaen, hvis OB tager de tre point. De to hold plejer at spille tætte kampe, som oftest bliver afgjort med et enkelt mål. Denne gang tror vi på pointdeling – 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
