Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obaab #sldk
Holdnyt:
OB:
Det så på et tidspunkt en smule faretruende ud for OB, men en afgørende sejr over Lyngby har bragt fynboerne meget tæt på overlevelse. Det er værd at glæde sig over, men derudover er der ikke så forfærdelig meget at juble over i Ådalen.
Det har været en trist sæson for OB, og den blev ikke mere festlig i seneste runde, hvor holdet tabte til SønderjyskE. Det ligner en sæson, hvor de stribede bliver enten nummer ni eller ti, og det er selvsagt ikke imponerende af et hold, der havde som mål at komme med i top seks.
Cheftræner Michael Hemmingsen var mod SønderjyskE hæmmet af, at Ryan Johnson Laursen var skadet, og at Oliver Lund havde karantæne. Det medførte, at den unge angriber Max Fenger måtte indtage en position som højre wingback.
Oliver Lund er tilbage fra karantæne fredag aften, og han afløses i straffeboksen af Alexander Juel Andersen. Det er uvist, om Ryan Johnson Laursen er blevet klar, og det samme gælder Troels Kløve. Målmand Oliver Christensen er tilbage på træningsbanen, men han bliver ikke klar til fredag aften. Aron Elis Thrandarson er til gengæld med igen.
De mange skader og tvivlsomme spillere kan medføre, at 18-årige Jonathan Khemdee får sin debut i fynboernes centrale forsvar.
AaB:
AaB er et svært mandskab at blive klog på. Lige så dårlige de kan være mod det ene bundhold, lige så fremragende kan de være mod det andet.
Det så man senest, hvor blamagen mod AC Horsens i 27. runde blev fulgt op af en solid 4-0-sejr over Lyngby Boldklub i seneste runde. Sejren cementerede samtidig AaB’s syvendeplads i slutspillet.
Mod Lyngby kunne Marti Cifuentes stille med trioen Lucas Andersen, Kasper Kusk og Tom van Weert fra start, og det var tydeligt, at de formåede at løfte nordjydernes offensiv. Nu skal de forsøge at vise de samme takter mod en noget bedre defensiv.
Mathias Ross og Jakob Ahlmann er ude med karantæne, mens Pedro Ferreira er på skadeslisten. Midtbaneprofilen Oscar Hiljemark er til gengæld med igen.
OB: Alexander Juel Andersen
AaB: Mathias Ross og Jakob Ahlmann
Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2): Sayouba – Østrøm, Lund, Tverskov, Skjelvik – Sabbi, Okosun, Thomasen, Kløve – Kadrii, Jebali
AaB (3-4-1-2): Rinne – Pallesen, Thelander, Granli – Børsting, Fossum, Christensen, Hannesbo – Andersen – Kusk, van Weert
Profilen:
Kristoffer Pallesen har flere gange i denne sæson vikarieret som stopper, og det kan meget vel tænkes, at han også skal det mod OB. Mathias Ross er ude med karantæne, så hvis Marti Cifuentes vil fastholde en bagkæde med tre mand, må Pallesen formentlig glide ned ved siden af Thelander og Granli.
Vidste du, at..:
AaB har scoret et enkelt mål direkte på frispark i denne sæson – OB er ikke noteret for et eneste frisparksmål.
Dom:
Hvis man kigger på præstationerne i seneste runde, bør AaB vinde sikkert over OB. Derfor vil det være typisk for Superligaen, hvis OB tager de tre point. De to hold plejer at spille tætte kampe, som oftest bliver afgjort med et enkelt mål. Denne gang tror vi på pointdeling – 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
Nu drømmer de stort i AGF
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
