Optakt: OB – AGF

Får OB endelig en succesoplevelse, eller ender det med endnu en skuffelse, når AGF kommer på besøg?



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Nature Energy Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6eren
Hashtag: #obagf #sldk

Holdnyt
OB
Det går ligeud sagt ad h… til for OB i øjeblikket.

Det fynske fodboldflagskib har blot hentet ét point efter tre spillerunder, har indkasseret klart flest mål i Superligaen med ni, har lavet et hav af fejl og blev senest ydmyget af FC Midtjylland på eget græs.

For en klub med ambitioner om top seks er det en katastrofal start på sæsonen, og der skal hurtigst muligt rettes op på den, hvis ikke det skal ende med endnu en skuffende sæson for OB og/eller med en udskiftning på trænerposten.

Derfor skal der gerne point på bordet snart og gerne allerede søndag mod AGF. Her kan OB imidlertid også trøste sig med, at man i Andreas Alms tid i klubben ikke har tabt til AGF, og at sidste sæsons fire møder endte med to sejre og to uafgjorte.

Med til historien om den ringe sæsonstart hører også, at vigtige spillere som Issam Jebali, Mihajlo Ivancevic, Aron Thrandarson, Emmanuel Sabbi og Max Fenger har siddet ude.

Mod AGF er OB fortsat uden flere nøglespillere – Issam Jebali og Emmanuel Sabbi er væk, og det samme er Ayo Simon Okosun og Mads Frøkjær-Jensen. I defensiven venter man også fortsat på Mihajlo Ivancevic.

I ugens løb har OB dog hentet Martin Hansen, der ser ud til at afløse Hans Christian Bernat som førstemålmand, efter at den unge keeper i sæsonstarten har leveret flere målmandsfejl.  

AGF
Det blev godt nok kun til et point mod Randers FC senest, men der var nok at glæde sig over for AGF.

Det var endnu en stærk præstation, og “De Hviie” havde også chancerne til at sikre sig tre point, men skarpheden udeblev. Helt generelt har sæsonstarten under Uwe Rösler været godkendt med fire point på tre kampe og med nyindkøb, der ser meget spændende ud.

Samtidig kunne AGF mod Randers FC fejre klubbens blot andet clean sheet i en Superliga-kamp i år. I 18 af de foregående 19 ligakampe havde AGF nemlig indkasseret, men med det nye tremandsforsvar ser defensiven pludselig mere solid ud i Aarhus.

AGF skal forsøge at fortsætte takterne mod OB, der som bekendt har fået en skrækstart på sæsonen.

Sebastian Hausner er fortsat ude med en skade, mens både Alexander Munksgaard, Zach Duncan og Benjamin Hvidt er tilbage. De to sidstnævnte har været ude med længerevarende skader. 

Karantæne
OB: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Hansen – Mickelson, Larsen, Skjelvik, King – Tverskov, Thrandarson – Svendsen, Frøkjær, Breum – Kadrii

AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Madsen, Poulsen, Anderson, Kahl – Haugen, Mortensen

Profilen:
OB har været plaget af individuelle fejl i sæsonstarten, og efter alt at dømme koster det nu Hans Christian Bernat tjansen i målet. Målmand Martin Hansen er hevet ind fra Hannover 96 og har fået trøjenummer 1, og han ligner det nye førstevalg. Den 32-årige dansker har tilbragt størstedelen af karrieren i udlandet og har begrænset erfaring fra Superligaen med blot 15 kampe for FC Nordsjælland i 2013/14-sæsonen på cv’et. Det bliver spændende at se ham i aktion.

Vidste du, at…:
Andreas Alm har stået i spidsen for OB i 41 kampe, og i kun otte af kampene har fynboerne holdt buret rent. I alt har man indkasseret 59 mål på de 41 kampe, hvilket svarer til et gennemsnit på 1,4 mål imod pr. kamp.

Dom:
I øjeblikket er det svært at se OB få point, og holdets mange skader gør da heller ikke chancerne større. AGF har også gjort det fint i sæsonstarten, og herfra er troen, at “De Hviie” viser mere skarphed end mod Randers FC og tager sejren. Det slutter 1-2 til gæsterne i Odense.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Skidt nyt for Frederik Rønnow?



‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På vej til Superligaen? 

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Uha, FC København: Taber til Hillerød

De henter Christian Gytkjær

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille



Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu