Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ewii Park, Odense
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #ocfch #sldk
Holdnyt:
OB:
Nu skal det være for OB. Efter flere års tristesse og en tur i nedrykningsspillet i fjor er fynboerne tæt på den forjættede top 6, kun ét point fra, og det må være forårets succeskriterium at sørge for at leve op til målsætningen.
Væk er profiler som Izunna Uzochukwu og Frederik Tingager, og ind er kommet André Rømer, Troels Kløve, Mohammed Fellah og Marco Lund. Især Tingager bliver formentlig svær at erstatte, og Lund, der kommer fra en reserverolle i 1. divisionsklubben Esbjerg fB, ligner da i første omgang også en gardering for Kenneth Emil Petersen og Jeppe Tverskov.
Joan Simun Edmundsson kom ingen vegne i januar, selv om han blev hjemme fra træningslejren for at finde en ny klub. Cheftræner Kent Nielsen siger, at færingen indgår på lige fod med alle andre, men der skal ikke megen fantasi til at forestille sig, at han kommer til at se bort fra Edmundsson, hvis kontrakt udløber til sommer, og som ikke vil til at forlænge den.
Til gengæld kan Kent Nielsen glæde sig over at have en hel trup til rådighed. Til den sidste testkamp mod IFK Göteborg var der ingen skader, og der er ikke indløbet besked om nogen i ugens løb. Derudover er truppen karantænefri.
FC Helsingør:
Sikke et transfervindue. Farvel til syv marginalspillere, goddag til fire potentielle startere: en svensk Superettan-bomber, to brasilianere og FC Nordsjællands Pascal Gregor.
Især sidstnævnte vakte opsigt, da han i begyndelsen af januar blev præsenteret i oprykkerklubben, og han ligner en markant forstærkning af forsvaret. Han er med sine 115 Superliga-kampe desuden den spiller i truppen, der har spillet andenflest af slagsen (efter Osama Akharraz med 127).
Derudover skal angriberne Melvin Frithzell og Douglas levere nogle af de mål, som holdet manglede i efteråret, Helsingør scorede nemlig færrest i Superligaen med 15 styk. Så det ligner et klart forstærket hold forud for det vigtige forår.
Til OB-kampen er cheftræner Christian Lønstrup dog udfordret på højre wingback, for Ricki Olsen har ikke været med i opstarten, mens Jonas Henriksen og Johannes Ritter er ude med længerevarende skader. Venstrebenede Frederik Bay har spillet positionen i opstarten, så det kunne tyde på, at han også gør det på søndag.
Karantæne:
OB: Ingen
FC Helsingør: Patrick Olsen
Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2): Grytebust – Laursen, Tverskov, Petersen, Barrett – Kløve, Thomasen, Nielsen, Jönsson – Helenius, Jacobsen
FC Helsingør (4-4-2): Vaporakis – Fisch, Henriksen Gregor – Matheus, Basse, Køhler, Bay – Christensen – Mortensen, Douglas
Profilen:
Der hviler et vist ansvar på Jeppe Tverskovs brede skuldre, for han ligner afløseren for Frederik Tingager i midterforsvaret. Tingager gik på rekordtid fra ukendt 2. divisionsspiller til Superliga-profil og nu udlandsprof. Mindre kan nok også gøre det for Tverskov, men OB har brug for en stærk mand ved siden af Kenneth Emil Petersen.
Vidste du, at..:
Der blev sat tilskuerrekord på Helsingør Stadion, da OB var på besøg i begyndelsen af sæsonen, og 3984 mennesker så FC Helsingørs første Superliga-kamp. Siden overgik kampene mod både FC København (5348) og Brøndby IF (5189) det tal.
Dom:
Uanset om man kigger på tabellen eller trupperne, ligner OB det bedste hold. Fynboerne har da også fordel af hjemmebane og må betegnes som favoritter. Den ubekendte er, hvor godt og hurtigt FC Helsingørs tilgange forstærket holdet.
Vi tror dog på, at de top 6-jagtende OB’ere indleder foråret med en sejr og dermed lægger maksimalt pres på AaB, FCK, AC Horsens og Hobro IK. 2-1 til hjemmeholdet lyder buddet herfra.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
