Optakt: OB – FC Helsingør

OB jagter top 6, mens et forstærket FC Helsingør genoptager bundkampen, når begge hold 2018-debuterer søndag eftermiddag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Ewii Park, Odense
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #ocfch #sldk

Holdnyt:
OB:
Nu skal det være for OB. Efter flere års tristesse og en tur i nedrykningsspillet i fjor er fynboerne tæt på den forjættede top 6, kun ét point fra, og det må være forårets succeskriterium at sørge for at leve op til målsætningen.

Væk er profiler som Izunna Uzochukwu og Frederik Tingager, og ind er kommet André Rømer, Troels Kløve, Mohammed Fellah og Marco Lund. Især Tingager bliver formentlig svær at erstatte, og Lund, der kommer fra en reserverolle i 1. divisionsklubben Esbjerg fB, ligner da i første omgang også en gardering for Kenneth Emil Petersen og Jeppe Tverskov.

Joan Simun Edmundsson kom ingen vegne i januar, selv om han blev hjemme fra træningslejren for at finde en ny klub. Cheftræner Kent Nielsen siger, at færingen indgår på lige fod med alle andre, men der skal ikke megen fantasi til at forestille sig, at han kommer til at se bort fra Edmundsson, hvis kontrakt udløber til sommer, og som ikke vil til at forlænge den.

Til gengæld kan Kent Nielsen glæde sig over at have en hel trup til rådighed. Til den sidste testkamp mod IFK Göteborg var der ingen skader, og der er ikke indløbet besked om nogen i ugens løb. Derudover er truppen karantænefri.

FC Helsingør:
Sikke et transfervindue. Farvel til syv marginalspillere, goddag til fire potentielle startere: en svensk Superettan-bomber, to brasilianere og FC Nordsjællands Pascal Gregor.

Især sidstnævnte vakte opsigt, da han i begyndelsen af januar blev præsenteret i oprykkerklubben, og han ligner en markant forstærkning af forsvaret. Han er med sine 115 Superliga-kampe desuden den spiller i truppen, der har spillet andenflest af slagsen (efter Osama Akharraz med 127).

Derudover skal angriberne Melvin Frithzell og Douglas levere nogle af de mål, som holdet manglede i efteråret, Helsingør scorede nemlig færrest i Superligaen med 15 styk. Så det ligner et klart forstærket hold forud for det vigtige forår.

Til OB-kampen er cheftræner Christian Lønstrup dog udfordret på højre wingback, for Ricki Olsen har ikke været med i opstarten, mens Jonas Henriksen og Johannes Ritter er ude med længerevarende skader. Venstrebenede Frederik Bay har spillet positionen i opstarten, så det kunne tyde på, at han også gør det på søndag.

Karantæne:
OB: Ingen
FC Helsingør: Patrick Olsen

Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2): Grytebust – Laursen, Tverskov, Petersen, Barrett – Kløve, Thomasen, Nielsen, Jönsson – Helenius, Jacobsen
FC Helsingør (4-4-2): Vaporakis – Fisch, Henriksen Gregor – Matheus, Basse, Køhler, Bay – Christensen – Mortensen, Douglas

Profilen:
Der hviler et vist ansvar på Jeppe Tverskovs brede skuldre, for han ligner afløseren for Frederik Tingager i midterforsvaret. Tingager gik på rekordtid fra ukendt 2. divisionsspiller til Superliga-profil og nu udlandsprof. Mindre kan nok også gøre det for Tverskov, men OB har brug for en stærk mand ved siden af Kenneth Emil Petersen.

Vidste du, at..:
Der blev sat tilskuerrekord på Helsingør Stadion, da OB var på besøg i begyndelsen af sæsonen, og 3984 mennesker så FC Helsingørs første Superliga-kamp. Siden overgik kampene mod både FC København (5348) og Brøndby IF (5189) det tal.

Dom:
Uanset om man kigger på tabellen eller trupperne, ligner OB det bedste hold. Fynboerne har da også fordel af hjemmebane og må betegnes som favoritter. Den ubekendte er, hvor godt og hurtigt FC Helsingørs tilgange forstærket holdet.

Vi tror dog på, at de top 6-jagtende OB’ere indleder foråret med en sejr og dermed lægger maksimalt pres på AaB, FCK, AC Horsens og Hobro IK. 2-1 til hjemmeholdet lyder buddet herfra.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Gytkjær skal på klubjagt


Aflyser sommerferien

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB henter Rasmus Falk i FC København


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Mads Hermansen til topklub?

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Smadrer transferrekord for Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Av! Taber stort på dansker

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Dansker i stort Premier League-skifte?

Holger Rune-fadæse går verden rundt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

FCK-stjerne i klubskifte?

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Afslører – i dialog med danske klubber

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål



Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Det kan ende helt galt

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

‘En dyr fejl’



På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job



Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr