Optakt: OB – Silkeborg IF

Silkeborg har ikke vundet over OB i Odense i dette årtusinde. Sker det onsdag aften?



Kampfakta:
Spillested: Tre-For Park, Odense
Dommer: Peter Kjærsgaard-Andersen
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #fcnefb
 
Holdnyt:
OB:
Det kører for OB i øjeblikket. Holdet har kun tabt én af de seneste seks kampe, der er ét point op til målsætningen om syvendepladsen kan indfries og de to seneste spillerunder har budt på imponerende sejre over denne sæsons og sidste sæsons danske mestre. 
 
Ove Pedersen har fundet et spillesystem og en opstilling, der fungerer godt, og både offensivt og defensivt er OB ved et finde melodien – selvom de seneste fem scoringer altså ‘bare’ er kommet efter dødbolde. Hvornår scorer OB igen efter et opspil? Det er snart en måned siden sidst.
 
Til kampen mod Silkeborg gør  Rasmus Falk comeback efter at have siddet ude i seneste spillerunde med et slag på anklen. Resten af truppen er skadesfri og Hallgrimur Jonasson er tilbage efter karantæne. 
 
Silkeborg IF:
Det er med at nyde det for Silkeborg IF, for der er kun fire kampe tilbage som Superliga-klub. Nedrykningen er sikker, og de sidste par kampe skal i princippet blot overståes, inden man begynder genopbygningen til næste sæson i 1. division.
 
Seneste kamp bød på et klart 0-2-nederlag til Brøndby i en kamp, hvor den unge debutant og kommende Ajax-spiller Kasper Dolberg var et af få lyspunkter på Silkeborg-holdet. Forhåbentlig får vi mere at se til ham. Cheftræner Kim Poulsen må undvære Nicolaj Agger, der er skadet, og også Ari Mohr Jonsson, Daniel A. Pedersen og Nicolaj Køhlert er ude med skader.
 
Silkeborg har i dén grad revanche til gode i Odense. Seneste Silkeborg-sejr på udebane mod OB var i 1999. 
 
Karantæne:
OB: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
  
Superliga-form:
OB: U-V-T-V-V
Silkeborg IF: T-T-U-T-T
 
Bud på startopstillinger:
OB (3-4-3): Toppel – Skogseid, Nielsen, Høegh – Desler, Jonasson, Busuladzic, Skulason – Falk, Spelmann, Larsen 
 
Silkeborg IF (4-4-2): Nørgaard – Flinta, Holst Rasmussen, Jakobsen, Ritter – Skov, Hansen, Gammelby, Runsewe – Illum, Scheel  
 
Vidste du, at…:
Hvis OB vinder kampen mod Silkeborg, er det fynboernes tredje sejr i træk i Superligaen. OB har ikke vundet tre kampe i træk siden august 2012, hvor Troels Bech netop var tiltrådt i klubben. 
 
Dom:
Silkeborg er sikker på at rykke ned, og klubben har ikke længer andet at spille for end de succesoplevelser, som træner Kim Poulsen konstant taler om. OB kan til gengæld jagte en placering i top seks, som kun er ét point væk. Motivationen bør værre større hos fynboerne, der tilmed har hjemmebane og er inde i en god stime. Vi byder på en 3-1-sejr til OB. 
 
Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her


FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC København – Brøndby IF

Andreas Christensen i chokskifte?

FC Midtjylland kan score gode penge

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for AaB

Superliga-legende stråler som 41-årig

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

– Korthuset er væltet

FC Nordsjælland – FC Fredericia

I svime over German Onugkha

Viborg FF – Vejle Boldklub

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Randers FC – OB

Her er Kamil Wilczek i dag

Brøndby-spiller afviser

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Kongesæson – de køber Pep Biel

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

FC København og Brøndby IF brager sammen

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’