Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Sandi Putros
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsif
Holdnyt:
OB:
Fynboerne har længe bevæget sig rundt med bagdelen i vandskorpen, og nu er det kommet så vidt, at det er uigenkaldeligt sidste chance for OB, hvis klubben skal bevare et håb om snige sig med i top seks.
Senest måtte OB nøjes med 0-0 i Randers FC, og dermed er Jakob Michelsens mandskab oppe på syv kampe i træk uden en sejr, og i de seneste fire kampe har holdet blot formået at score et enkelt mål.
Krisesignaler er der med andre ord nok af set med fynske briller.
De svigtende resultater har bragt OB på en foreløbig niendeplads i Superligaen med seks point op til AaB på sjettepladsen. Det ligner et efterår med OB i nedrykningsspillet, men man skal som bekendt ikke give op, før det endegyldigt er for sent.
OB har fortsat Oliver Lund i karantæne, og derudover er Jens Jakob Thomasen ude med en skade.
Silkeborg IF:
Det ligner en sæson med nedrykning for Silkeborg IF, men Kent Nielsen tropper sendte et flot signal i seneste runde, hvor det blev 1-1 på hjemmebane mod FC København. Et meget overraskende resultat, som dog på ingen måde kunne betegnes som tyveri.
Den triste vinkel for Silkeborg IF er, at de ikke kunne bruge det ene point til ret meget.
Aktuelt er der fem point op til Esbjerg fB og seks point op til Hobro IK, og Silkeborg IF skal overhale én af de to klubber, hvis ikke nedrykningen nærmest skal være givet på forhånd, når slutspillet går i gang.
Kent Nielsen kan fra sin position på trænerbænken se sit mandskab gøre det ganske glimrende i spillet mellem de to felter. Det er inde i boksen, hvor kampene afgøres, at det har haltet for oprykkerne. Det var ikke markant anderledes mod FCK, hvor holdet misbrugte flere store chancer og desuden blev reddet af målmand Rafael Romo et par gange.
Silkeborg IF har angriberen Junior Brumado i karantæne mod OB, mens Mark Brink er blevet skadet i ugens løb, og derudover er Magnus, Mattsson, Gustav Dahl, Shkodran Maholli, Sebastian Jørgensen, Alexander Lind og Milan Massop ligeledes ikke kampdygtige til opgøret, selvom Maholli og Jørgensen er tilbage på træningsbanen igen.
Karantæner:
OB: Oliver Lund
Silkeborg IF: Junior Brumado
Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Larsen, Tverskov, Juel Andersen – Laursen, Kløve, Drachmann, Frøkjær, Barrett – Svendsen, Jebali
Silkeborg IF (4-1-4-1): Romo – Crone, Luijckx, Ibsen, Møller – Lesniak – Vallys, Madsen, Moberg, Okkels – Holten
Profilen:
OB skal bruge nogle mål, og dem kan blandt andre Issam Jebali levere. I forårets første to kampe har angriberen dog også vist, at han ligeledes er leveringsdygtig i små og store svinestreger på en fodboldbane, og derfor er han nu kun et gult kort fra karantæne. Det skal blive spændende at se, om Jebali bokser videre mod Silkeborg, eller om han får skruet ned for det hårde spil.
Vidste du, at..:
Det ene point, Silkeborg IF kunne sætte på kontoen mod FCK, kom i høj grad i hus takket være en formidabel løbeindsats. Det var således tre SIF-spillere, der løb mest af alle i Superligaen i 22. runde. Filip Lesniak, Nicolai Vallys og Mads Emil Madsen rundede alle 13 kilometer mod FC København, så man kan i hvert fald aldrig beskylde Superligaens bundprop for, at spillerne ikke giver alt i kampene.
Dom:
Det er to af Superligaens mest formsvage mandskaber, der tørner sammen, og begge hold øjner helt sikkert en mulighed for tre point. Silkeborg IF er i stand til at presse OB, og der kan lure en lille overraskelse på Fyn søndag eftermiddag. Det er i hvert fald buddet herfra. Opgøret ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Her er Kamil Wilczek i dag
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
AGF tilbage på førstepladsen
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Lyngby går alene i front
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
Thomas Frank taler inden derby
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE
