Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Sandi Putros
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsif
Holdnyt:
OB:
Fynboerne har længe bevæget sig rundt med bagdelen i vandskorpen, og nu er det kommet så vidt, at det er uigenkaldeligt sidste chance for OB, hvis klubben skal bevare et håb om snige sig med i top seks.
Senest måtte OB nøjes med 0-0 i Randers FC, og dermed er Jakob Michelsens mandskab oppe på syv kampe i træk uden en sejr, og i de seneste fire kampe har holdet blot formået at score et enkelt mål.
Krisesignaler er der med andre ord nok af set med fynske briller.
De svigtende resultater har bragt OB på en foreløbig niendeplads i Superligaen med seks point op til AaB på sjettepladsen. Det ligner et efterår med OB i nedrykningsspillet, men man skal som bekendt ikke give op, før det endegyldigt er for sent.
OB har fortsat Oliver Lund i karantæne, og derudover er Jens Jakob Thomasen ude med en skade.
Silkeborg IF:
Det ligner en sæson med nedrykning for Silkeborg IF, men Kent Nielsen tropper sendte et flot signal i seneste runde, hvor det blev 1-1 på hjemmebane mod FC København. Et meget overraskende resultat, som dog på ingen måde kunne betegnes som tyveri.
Den triste vinkel for Silkeborg IF er, at de ikke kunne bruge det ene point til ret meget.
Aktuelt er der fem point op til Esbjerg fB og seks point op til Hobro IK, og Silkeborg IF skal overhale én af de to klubber, hvis ikke nedrykningen nærmest skal være givet på forhånd, når slutspillet går i gang.
Kent Nielsen kan fra sin position på trænerbænken se sit mandskab gøre det ganske glimrende i spillet mellem de to felter. Det er inde i boksen, hvor kampene afgøres, at det har haltet for oprykkerne. Det var ikke markant anderledes mod FCK, hvor holdet misbrugte flere store chancer og desuden blev reddet af målmand Rafael Romo et par gange.
Silkeborg IF har angriberen Junior Brumado i karantæne mod OB, mens Mark Brink er blevet skadet i ugens løb, og derudover er Magnus, Mattsson, Gustav Dahl, Shkodran Maholli, Sebastian Jørgensen, Alexander Lind og Milan Massop ligeledes ikke kampdygtige til opgøret, selvom Maholli og Jørgensen er tilbage på træningsbanen igen.
Karantæner:
OB: Oliver Lund
Silkeborg IF: Junior Brumado
Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Larsen, Tverskov, Juel Andersen – Laursen, Kløve, Drachmann, Frøkjær, Barrett – Svendsen, Jebali
Silkeborg IF (4-1-4-1): Romo – Crone, Luijckx, Ibsen, Møller – Lesniak – Vallys, Madsen, Moberg, Okkels – Holten
Profilen:
OB skal bruge nogle mål, og dem kan blandt andre Issam Jebali levere. I forårets første to kampe har angriberen dog også vist, at han ligeledes er leveringsdygtig i små og store svinestreger på en fodboldbane, og derfor er han nu kun et gult kort fra karantæne. Det skal blive spændende at se, om Jebali bokser videre mod Silkeborg, eller om han får skruet ned for det hårde spil.
Vidste du, at..:
Det ene point, Silkeborg IF kunne sætte på kontoen mod FCK, kom i høj grad i hus takket være en formidabel løbeindsats. Det var således tre SIF-spillere, der løb mest af alle i Superligaen i 22. runde. Filip Lesniak, Nicolai Vallys og Mads Emil Madsen rundede alle 13 kilometer mod FC København, så man kan i hvert fald aldrig beskylde Superligaens bundprop for, at spillerne ikke giver alt i kampene.
Dom:
Det er to af Superligaens mest formsvage mandskaber, der tørner sammen, og begge hold øjner helt sikkert en mulighed for tre point. Silkeborg IF er i stand til at presse OB, og der kan lure en lille overraskelse på Fyn søndag eftermiddag. Det er i hvert fald buddet herfra. Opgøret ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
