Status:
Randers fik brudt forårets ellers imponerende række af kampe som ubesejret men de mange point har sendt klubben på kurs mod næste års europæiske scene. Den vej åbner pokalturneringen også for, og Randers kan som oprykker i sæsonen ikke andet end være uhyre tilfredse med udviklingen.
Nu gælder det så den første pokalsemifinale, og stilen med at presse modstanderne til fejl for derefter at slå til på med hurtige kanter og hidsige angribere, vil igen blive vejen frem for Randers.
Randers kan tillade sig at skubbe alt ind på semifinalen, da der i forhold til Superligaen er slået et stort hul til forfølgerne i tabellen, hvor holdet i øjeblikket er nummer tre.
Mens Randers i den grad har grund til at juble og have masser af selvtillid, ser det helt anderledes ud i Horsens, hvor tingene slet ikke har fungeret i foråret. Bare fire point er hvad det er blevet til i tabellen, og når bundholdene på samme tid for alvor er begyndt at røre på sig, er AC Horsens nu blevet sendt under nedrykningsstregen.
Det må alt andet lige få træner Johnny Mølby til at overveje, hvordan kræfterne skal fordeles i pokalturneringen kontra den truende position i Superligaen. Weekenden byder på en vigtig søndagskamp ude mod FC Midtjylland, og spørgsmålet er, om Johnny Mølby tør sætte alle kræfter ind på en succesoplevelse i pokalturneringen i håbet om, at det vil smitte af på præstationerne i Superligaen eller om, han vælger at skrue ned for pokaldrømmene og sparer spillere i Randers.
Profil:
Topscorer Ronnie Schwartz har holdt scoringspause i de tre seneste kampe. Den ihærdige angriber skal være et vigtigt mål for de hurtige kanter, når der skal skabes chancer. En skarp Ronnie Schwartz kan gøre ondt på alle danske hold, men topscoreren har indtil videre kun nettet to gange i forårsturneringen. Schwartz skal have gang i scoringen igen – sker det, kan Randers meget vel være på vej i pokalfinalen.
Dommen:
Randers har trods nederlaget til Brøndby stadig et sammentømret koncept, der har givet fremragende resultater, mens AC Horsens har lidt under skader, karantæner og svingende præstationer.
Ingen af holdene har – ej heller i foråret – bevist, at de scorer mange mål, så der er ikke udsigt til en målrig semifinale. Men først stik går til Randers der hjemme vinder med 1-0
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Ousted – Thomsen, Fenger, Sørensen, Tamboura – Kamper, Davids, Bjarnason, Borring- Brock-Madsen, Schwartz
Skader: Keller
Karantæne: Ingen
AC Horsens (4-4-2): Rønnow – Juel-Andersen, Rasmussen, Aslam, Jensen – Drachmann, Kielstrup, Spelmann, Mehl – Takyi, Bjerregaard
Skader: Retov, Agesen, Kortegaard, Nworuh, Kryger
Karantæne: Ingen
På tv: Onsdag kl 18.00 på Tv3 Sport1

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Chikaneret i 90 minutter

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Ikke sket i 8 år

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Hylder dansk debutant

Holdt på stor hemmelighed

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Dumdristigt og naivt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket
