Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcagf #sldk
Randers FC:
Kronjyderne kan efter nederlaget til FC Nordsjælland senest ikke længere nå de europæiske pladser, og Randers FC bliver enten nummer fem eller seks.
Dermed kan man også argumentere for, at Randers ikke har så meget at spille for i de sidste to runder, men det kommer helt sikkert ikke til at have nogen betydning tirsdag – AGF kan kronjyderne altid sætte sig op til at møde.
Randers FC har nu tabt fire kampe i træk, hvilket aldrig er prangende, men det hører naturligvis med til historien, at Rasmus Bertelsens tropper weekend efter weekend møder de bedste hold i Danmark. Randers har både slået Brøndby og FC København i slutspillet, så noget har der været at glæde sig over i Kronjylland.
Hjemmeholdet har meldt ud, at Tosin Kehinde, Jakob Ankersen, Adam Andersson, Aleksandar Stankovic, Nicolai Brock-Madsen og Carl Johansson forlader klubben efter denne sæson.
Sidstnævnte er tilbage fra karantæne i tirsdagens opgør, mens Frederik Lauenborg, Daniel Høegh, Mikkel Kallesøe og Tosin Kehinde er på skadeslisten.
AGF:
Guldfesten er aflyst i Aarhus.
I et par uger nåede man at drømme om guld i Danmarks næststørste by, og det er lige præcis sådan, det også skal være, når man befandt sig i den position, som AGF gjorde, men nederlaget til FC København i Parken slukkede de århusianske gulddrømme.
Trist for AGF, men det ændrer ikke på, at det har været en flot sæson for Patrick Mortensen og Co., og nu er målet at vinde bronze.
AGF råder over Superligaens bedste defensiv, så det var forbavsende, at FC København scorede fire gange på Jesper Hansen i seneste runde, men AGF er fortsat det mandskab, der har indkasseret færrest scoringer i denne sæson.
AGF var uden Mads Emil Madsen og Mikkel Duelund mod FC København, og de må begge betegnes som tvivlsomme til opgøret i Randers. Jelle Duin og Benjamin Hvidt er med sikkerhed ikke blevet klar.
Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Johansson, Andersson, Kaastrup – Klysner, Enggaard, Johnsen, Nordli – Bundgaard, Odey
AGF (3-4-1-2): Hansen – Mølgaard, Bisseck, Tingager – Beijmo, Bjur, Poulsen, Links – Yakob, Anderson – Mortensen
Dom:
Det bliver sjældent målrigt, når de to rivaler krydser klinger, og det er også svært at finde argumenter for en målfest denne gang. Derfor gætter vi på en smal 2-1-sejr til gæsterne fra AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
INTERVIEW