Optakt: Randers FC – AGF

Der er rivalopgør i Jylland tirsdag aften, når Randers FC og AGF tørner sammen.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers 
Dommer: Mikkel Redder 
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcagf #sldk

Randers FC:
Kronjyderne kan efter nederlaget til FC Nordsjælland senest ikke længere nå de europæiske pladser, og Randers FC bliver enten nummer fem eller seks.

Dermed kan man også argumentere for, at Randers ikke har så meget at spille for i de sidste to runder, men det kommer helt sikkert ikke til at have nogen betydning tirsdag – AGF kan kronjyderne altid sætte sig op til at møde.

Randers FC har nu tabt fire kampe i træk, hvilket aldrig er prangende, men det hører naturligvis med til historien, at Rasmus Bertelsens tropper weekend efter weekend møder de bedste hold i Danmark. Randers har både slået Brøndby og FC København i slutspillet, så noget har der været at glæde sig over i Kronjylland.

Hjemmeholdet har meldt ud, at Tosin Kehinde, Jakob Ankersen, Adam Andersson, Aleksandar Stankovic, Nicolai Brock-Madsen og Carl Johansson forlader klubben efter denne sæson.

Sidstnævnte er tilbage fra karantæne i tirsdagens opgør, mens Frederik Lauenborg, Daniel Høegh, Mikkel Kallesøe og Tosin Kehinde er på skadeslisten. 

AGF:
Guldfesten er aflyst i Aarhus.

I et par uger nåede man at drømme om guld i Danmarks næststørste by, og det er lige præcis sådan, det også skal være, når man befandt sig i den position, som AGF gjorde, men nederlaget til FC København i Parken slukkede de århusianske gulddrømme.

Trist for AGF, men det ændrer ikke på, at det har været en flot sæson for Patrick Mortensen og Co., og nu er målet at vinde bronze. 

AGF råder over Superligaens bedste defensiv, så det var forbavsende, at FC København scorede fire gange på Jesper Hansen i seneste runde, men AGF er fortsat det mandskab, der har indkasseret færrest scoringer i denne sæson.

AGF var uden Mads Emil Madsen og Mikkel Duelund mod FC København, og de må begge betegnes som tvivlsomme til opgøret i Randers. Jelle Duin og Benjamin Hvidt er med sikkerhed ikke blevet klar.

Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Johansson, Andersson, Kaastrup – Klysner, Enggaard, Johnsen, Nordli – Bundgaard, Odey

AGF (3-4-1-2): Hansen – Mølgaard, Bisseck, Tingager – Beijmo, Bjur, Poulsen, Links – Yakob, Anderson – Mortensen

Dom:
Det bliver sjældent målrigt, når de to rivaler krydser klinger, og det er også svært at finde argumenter for en målfest denne gang. Derfor gætter vi på en smal 2-1-sejr til gæsterne fra AGF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tror på overraskelse i startopstilling

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Superliga-profil skadet

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Brøndby IF – Randers FC

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Brian Riemer på plads til topkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Spændende OB-nyhed

Medier fælder hård dom

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney