Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcagf #sldk
Randers FC:
Kronjyderne kan efter nederlaget til FC Nordsjælland senest ikke længere nå de europæiske pladser, og Randers FC bliver enten nummer fem eller seks.
Dermed kan man også argumentere for, at Randers ikke har så meget at spille for i de sidste to runder, men det kommer helt sikkert ikke til at have nogen betydning tirsdag – AGF kan kronjyderne altid sætte sig op til at møde.
Randers FC har nu tabt fire kampe i træk, hvilket aldrig er prangende, men det hører naturligvis med til historien, at Rasmus Bertelsens tropper weekend efter weekend møder de bedste hold i Danmark. Randers har både slået Brøndby og FC København i slutspillet, så noget har der været at glæde sig over i Kronjylland.
Hjemmeholdet har meldt ud, at Tosin Kehinde, Jakob Ankersen, Adam Andersson, Aleksandar Stankovic, Nicolai Brock-Madsen og Carl Johansson forlader klubben efter denne sæson.
Sidstnævnte er tilbage fra karantæne i tirsdagens opgør, mens Frederik Lauenborg, Daniel Høegh, Mikkel Kallesøe og Tosin Kehinde er på skadeslisten.
AGF:
Guldfesten er aflyst i Aarhus.
I et par uger nåede man at drømme om guld i Danmarks næststørste by, og det er lige præcis sådan, det også skal være, når man befandt sig i den position, som AGF gjorde, men nederlaget til FC København i Parken slukkede de århusianske gulddrømme.
Trist for AGF, men det ændrer ikke på, at det har været en flot sæson for Patrick Mortensen og Co., og nu er målet at vinde bronze.
AGF råder over Superligaens bedste defensiv, så det var forbavsende, at FC København scorede fire gange på Jesper Hansen i seneste runde, men AGF er fortsat det mandskab, der har indkasseret færrest scoringer i denne sæson.
AGF var uden Mads Emil Madsen og Mikkel Duelund mod FC København, og de må begge betegnes som tvivlsomme til opgøret i Randers. Jelle Duin og Benjamin Hvidt er med sikkerhed ikke blevet klar.
Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Johansson, Andersson, Kaastrup – Klysner, Enggaard, Johnsen, Nordli – Bundgaard, Odey
AGF (3-4-1-2): Hansen – Mølgaard, Bisseck, Tingager – Beijmo, Bjur, Poulsen, Links – Yakob, Anderson – Mortensen
Dom:
Det bliver sjældent målrigt, når de to rivaler krydser klinger, og det er også svært at finde argumenter for en målfest denne gang. Derfor gætter vi på en smal 2-1-sejr til gæsterne fra AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansker: Det er latterligt!
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Lewandowski forlader FC Barcelona
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt