Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcagf #sldk
Randers FC:
Kronjyderne kan efter nederlaget til FC Nordsjælland senest ikke længere nå de europæiske pladser, og Randers FC bliver enten nummer fem eller seks.
Dermed kan man også argumentere for, at Randers ikke har så meget at spille for i de sidste to runder, men det kommer helt sikkert ikke til at have nogen betydning tirsdag – AGF kan kronjyderne altid sætte sig op til at møde.
Randers FC har nu tabt fire kampe i træk, hvilket aldrig er prangende, men det hører naturligvis med til historien, at Rasmus Bertelsens tropper weekend efter weekend møder de bedste hold i Danmark. Randers har både slået Brøndby og FC København i slutspillet, så noget har der været at glæde sig over i Kronjylland.
Hjemmeholdet har meldt ud, at Tosin Kehinde, Jakob Ankersen, Adam Andersson, Aleksandar Stankovic, Nicolai Brock-Madsen og Carl Johansson forlader klubben efter denne sæson.
Sidstnævnte er tilbage fra karantæne i tirsdagens opgør, mens Frederik Lauenborg, Daniel Høegh, Mikkel Kallesøe og Tosin Kehinde er på skadeslisten.
AGF:
Guldfesten er aflyst i Aarhus.
I et par uger nåede man at drømme om guld i Danmarks næststørste by, og det er lige præcis sådan, det også skal være, når man befandt sig i den position, som AGF gjorde, men nederlaget til FC København i Parken slukkede de århusianske gulddrømme.
Trist for AGF, men det ændrer ikke på, at det har været en flot sæson for Patrick Mortensen og Co., og nu er målet at vinde bronze.
AGF råder over Superligaens bedste defensiv, så det var forbavsende, at FC København scorede fire gange på Jesper Hansen i seneste runde, men AGF er fortsat det mandskab, der har indkasseret færrest scoringer i denne sæson.
AGF var uden Mads Emil Madsen og Mikkel Duelund mod FC København, og de må begge betegnes som tvivlsomme til opgøret i Randers. Jelle Duin og Benjamin Hvidt er med sikkerhed ikke blevet klar.
Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Johansson, Andersson, Kaastrup – Klysner, Enggaard, Johnsen, Nordli – Bundgaard, Odey
AGF (3-4-1-2): Hansen – Mølgaard, Bisseck, Tingager – Beijmo, Bjur, Poulsen, Links – Yakob, Anderson – Mortensen
Dom:
Det bliver sjældent målrigt, når de to rivaler krydser klinger, og det er også svært at finde argumenter for en målfest denne gang. Derfor gætter vi på en smal 2-1-sejr til gæsterne fra AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER