Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 6’eren
Hashtag: #rfcfck #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne var længe ubesejrede i Superligaen, men at Thomas Thomasbergs mandskab ikke er uovervindelige, har de seneste runder sat to tykke streger under. Randers FC er uden sejr i de seneste fire Superliga-opgør.
Det betyder, at kronjyderne har tabt en smule terræn i tabellen – ikke mindst efter nederlaget til FC Nordsjælland i seneste runde – men en tredjeplads er stadig glimrende set med Randers-briller.
Randers FC har været uden Nicolai Brock-Madsen de seneste mange runder, og han er heller ikke med, når FC København dukker op til lørdagsbal på Cepheus Park.
FC København:
Jacob Neestrup skal til at vinde nogle fodboldkampe.
Under hans ledelse er det blot blevet til en enkelt sejr for de danske mestre, der også har meget svært ved finde vej til netmaskerne. Ikke i en eneste af Neestrups første otte kampe har FC København scoret mere end et enkelt mål.
Det er klart, at det enormt tæppe kampprogram kombineret med et hav af skader heller ikke gør arbejdsbetingelserne særligt misundelsesværdige for FCK-bossen.
Til gengæld kan Neestrup glæde sig over, at Denis Vavro og Rasmus Falk er tilbage i truppen og kan få nogle minutter.
FC København Carlos Zeca, Nicolai Boilesen, Akinkunmi Amoo og Mamoudou Karamoko på skadeslisten, mens David Khocholava afsoner karantæne. Dermed er FCK udfordrede i midterforsvaret, hvor Denis Vavro nok starter.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC København: David Khocholava
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Andersson, Graves, Høegh, Kopplin – Ankersen, Johnsen, Lauenborg, Kehinde – Egho, Odey
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Lund, Kristiansen – Lerager, Stamenic, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy
Dom:
Hverken Randers FC eller FC København duer til at vinde fodboldkampe i øjeblikket, og derfor er det et oplagt bud, at lørdagens opgør ender uafgjort. Og selv i en uforudsigelig liga som den danske skal man nogle gange gå med det oplagte – derfor gætter vi på 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
OPTAKT
PSG – Bayern München
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER