Optakt: Randers FC – FC København

To hold, der har vanskeligt ved at vinde fodboldkampe, tørner sammen lørdag eftermiddag.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers 
Dommer: Jakob Sundberg 
På TV: 6’eren
Hashtag: #rfcfck #sldk

Holdnyt:
Randers FC: 
Kronjyderne var længe ubesejrede i Superligaen, men at Thomas Thomasbergs mandskab ikke er uovervindelige, har de seneste runder sat to tykke streger under. Randers FC er uden sejr i de seneste fire Superliga-opgør.

Det betyder, at kronjyderne har tabt en smule terræn i tabellen – ikke mindst efter nederlaget til FC Nordsjælland i seneste runde – men en tredjeplads er stadig glimrende set med Randers-briller.

Randers FC har været uden Nicolai Brock-Madsen de seneste mange runder, og han er heller ikke med, når FC København dukker op til lørdagsbal på Cepheus Park. 

FC København:
Jacob Neestrup skal til at vinde nogle fodboldkampe.

Under hans ledelse er det blot blevet til en enkelt sejr for de danske mestre, der også har meget svært ved finde vej til netmaskerne. Ikke i en eneste af Neestrups første otte kampe har FC København scoret mere end et enkelt mål.

Det er klart, at det enormt tæppe kampprogram kombineret med et hav af skader heller ikke gør arbejdsbetingelserne særligt misundelsesværdige for FCK-bossen.

Til gengæld kan Neestrup glæde sig over, at Denis Vavro og Rasmus Falk er tilbage i truppen og kan få nogle minutter. 

FC København Carlos Zeca, Nicolai Boilesen, Akinkunmi Amoo og Mamoudou Karamoko på skadeslisten, mens David Khocholava afsoner karantæne. Dermed er FCK udfordrede i midterforsvaret, hvor Denis Vavro nok starter. 

Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC København: David Khocholava 

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Andersson, Graves, Høegh, Kopplin – Ankersen, Johnsen, Lauenborg, Kehinde – Egho, Odey

FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Lund, Kristiansen – Lerager, Stamenic, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy

Dom:
Hverken Randers FC eller FC København duer til at vinde fodboldkampe i øjeblikket, og derfor er det et oplagt bud, at lørdagens opgør ender uafgjort. Og selv i en uforudsigelig liga som den danske skal man nogle gange gå med det oplagte – derfor gætter vi på 2-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark