Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+
Hashtag: #rfcfck #sldk
Holdnyt
Randers FC
Randers FC leverede et fint comeback mod AaB senest og kunne i en rum tid skimte en sejr, men Thomas Thomasbergs tropper måtte i sidste ende nøjes med et enkelt point.
Kronjyderne kan stadig drømme om at løbe med bronzemedaljerne, men det vil kræve et mirakel. Det vil nemlig kræve, at Randers vinder deres sidste to kampe meget stort, at Silkeborg IF taber deres to sidste kampe meget stort, og at AaB taber minimum en af deres sidste to kampe.
Mere realistisk er det at nå fjerdepladsen, hvor AaB aktuelt kun er to point foran med to kampe igen. Men at nå fjerdepladsen vil kræve en sejr fra Randers enten mod FCK søndag eller FC Midtjylland i sidste spillerunde.
Randers FC må fortsat undvære Marvin Egho, Joel Kabongo, Mikkel Kallesøe, Mattias Andersson og Alhaji Kamara, men har Stephen Odey tilbage fra karantæne. Simon Graves er i karantæne.
Det er i øvrigt værd at bemærke, at kronjyderne må klare sig uden Thomas Thomasberg på sidelinjen. Han har valgt at deltage i sønnens konfirmation, og i stedet bliver det Rasmus Bertelsen, der styrer slagets gang for hjemmeholdet.
FC København
Det er helt forståeligt, hvis FC København-fans sender en venlig tanke til Andreas Bruus og Brøndby IF i disse dage.
Efter at FC København selv gjorde, hvad de skulle og slog Silkeborg IF onsdag, kom deres blå-gule rivaler nemlig med et ordentligt slag til FC Midtjyllands guldhåb. Med det er Jess Thorups mandskab nu tre point foran “Ulvene” i toppen af Superligaen, mens københavnerne også har en bedre målscore med to kampe igen.
Fire point i sæsonens sidste to kampe vil derfor helt sikkert være nok til at sikre mesterskabet. Ja, endda kan tre point være nok på grund af målscoren. Og de første af de point kan FC København i Randers søndag.
FC København må undvære karantæneramte Kevin Diks og Nicolai Boilesen, mens Victor Kristiansen og Zeca fortsat er ude med skader. Til gengæld er både David Khocholava og Jens Stage klar igen.
Karantæne
Randers FC: Simon Graves
FC København: Kevin Diks, Nicolai Boilesen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Andersson, Bundgaard – Ankersen, Lauenborg, Johnsen, Kehinde – Hammershøy-Mistrati, Odey
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Khocholava, Jelert – Falk, Lerager – Claesson, Biel, Johannesson – Haraldsson
Profilen:
Isak Bergmann Johannesson fik sin tredje startplads i Superligaen og sin første i Mesterskabsspillet, og han greb chancen ved at score to kasser. Det store islandske talent har også leveret flere fine indhop, og mon ikke han får endnu en startplads søndag.
Vidste du, at…:
Det bliver ikke Thomas Thomasberg, der dirigerer Randers FC i søndagens kamp. Cheftrænerens søn skal konfirmeres, og derfor overlades tøjlerne til assistenttræner Rasmus Bertelsen, der i foråret 2018 også var vikarierende træner i en periode.
Dom:
Randers FC tog sejren, da de to hold mødtes i Parken for nogle uger siden, men søndagens kamp er en helt anden situation. FC København kan næsten sikre mesterskabet med en sejr, og her tror vi ikke, at der går gummiben i den. Jess Thorups mandskab tager en 2-1-sejr.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Bo Svensson favorit til stort job
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
