Optakt: Randers FC – FC København

FC København kan tage endnu et skridt mod guldet med en sejr over Randers FC, der er uden cheftræneren.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+
Hashtag: #rfcfck #sldk

Holdnyt
Randers FC
Randers FC leverede et fint comeback mod AaB senest og kunne i en rum tid skimte en sejr, men Thomas Thomasbergs tropper måtte i sidste ende nøjes med et enkelt point.

Kronjyderne kan stadig drømme om at løbe med bronzemedaljerne, men det vil kræve et mirakel. Det vil nemlig kræve, at Randers vinder deres sidste to kampe meget stort, at Silkeborg IF taber deres to sidste kampe meget stort, og at AaB taber minimum en af deres sidste to kampe.

Mere realistisk er det at nå fjerdepladsen, hvor AaB aktuelt kun er to point foran med to kampe igen. Men at nå fjerdepladsen vil kræve en sejr fra Randers enten mod FCK søndag eller FC Midtjylland i sidste spillerunde.

Randers FC må fortsat undvære Marvin Egho, Joel Kabongo, Mikkel Kallesøe, Mattias Andersson og Alhaji Kamara, men har Stephen Odey tilbage fra karantæne. Simon Graves er i karantæne.

Det er i øvrigt værd at bemærke, at kronjyderne må klare sig uden Thomas Thomasberg på sidelinjen. Han har valgt at deltage i sønnens konfirmation, og i stedet bliver det Rasmus Bertelsen, der styrer slagets gang for hjemmeholdet. 

FC København
Det er helt forståeligt, hvis FC København-fans sender en venlig tanke til Andreas Bruus og Brøndby IF i disse dage.

Efter at FC København selv gjorde, hvad de skulle og slog Silkeborg IF onsdag, kom deres blå-gule rivaler nemlig med et ordentligt slag til FC Midtjyllands guldhåb. Med det er Jess Thorups mandskab nu tre point foran “Ulvene” i toppen af Superligaen, mens københavnerne også har en bedre målscore med to kampe igen.

Fire point i sæsonens sidste to kampe vil derfor helt sikkert være nok til at sikre mesterskabet. Ja, endda kan tre point være nok på grund af målscoren. Og de første af de point kan FC København i Randers søndag.

FC København må undvære karantæneramte Kevin Diks og Nicolai Boilesen, mens Victor Kristiansen og Zeca fortsat er ude med skader. Til gengæld er både David Khocholava og Jens Stage klar igen. 

Karantæne
Randers FC: Simon Graves
FC København: Kevin Diks, Nicolai Boilesen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Andersson, Bundgaard – Ankersen, Lauenborg, Johnsen, Kehinde – Hammershøy-Mistrati, Odey

FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Khocholava, Jelert – Falk, Lerager – Claesson, Biel, Johannesson – Haraldsson

Profilen:
Isak Bergmann Johannesson fik sin tredje startplads i Superligaen og sin første i Mesterskabsspillet, og han greb chancen ved at score to kasser. Det store islandske talent har også leveret flere fine indhop, og mon ikke han får endnu en startplads søndag.

Vidste du, at…:
Det bliver ikke Thomas Thomasberg, der dirigerer Randers FC i søndagens kamp. Cheftrænerens søn skal konfirmeres, og derfor overlades tøjlerne til assistenttræner Rasmus Bertelsen, der i foråret 2018 også var vikarierende træner i en periode.

Dom:
Randers FC tog sejren, da de to hold mødtes i Parken for nogle uger siden, men søndagens kamp er en helt anden situation. FC København kan næsten sikre mesterskabet med en sejr, og her tror vi ikke, at der går gummiben i den. Jess Thorups mandskab tager en 2-1-sejr. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

– Han har været en decideret atombombe

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Fælder dom over Højlund

Magisk aften for FC København-stjerne

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Presset Frank: Her er vores store problem

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

– Et frygteligt scenarie

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM