Optakt: Randers FC – FC Midtjylland

Efter to nederlag i træk skal Randers FC have tre point for at holde snor i FCK og holde AaB bag sig. Men modstanderen er det suveræne tophold FC Midtjylland.



Kampfakta:
Spillested: AutoC Park, Randers 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Kampstart: Fredag klokken 18.30
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #rfcfcm

Holdnyt:
Randers FC:
Træner Colin Todd har i opstarten til foråret talt om, at han ikke helt mener, Randers FC har fået den omtale og kredit, klubben og fortjener. Derfor ville han også blive skuffet, hvis klubben modtog kritik efter et par nederlag. De nederlag er kommet de seneste par kampe, og få har som Todd håbede holdt sig fra at kritisere klubben. Først tabte man skuffende med 1-2 hjemme til Silkeborg, inden det søndag aften blev til et nederlag på 1-2 ude mod AaB. I midtugen røg klubben også ud af DBU Pokalen. Randers fire point op til FC København, mens sidste sæsons mestre, AaB, nu kun er tre point efter.

Randers har altså ikke råd til at tabe for tredje kamp i streg, hvis klubben skal have medaljer til maj og duft af Europa i næste sæson. Kritikken er som sådan udeblevet fra medierne, men Randers har alligevel haft sit at se til, fordi Jonas Kamper i et interview med tipsbladet.dk luftede sin utilfredshed med flere ting i Randers. Det fik sportschef Peter “PC” Christiansen samt cheftræner Colin Todd til at skyde hårdt tilbage på Kamper. Der har altså været en vis rumsteren i Randers.

Colin Todd har en stort set skades- og karantæne-fri trup at vælge imellem, så den engelske træner kan næsten sætte sit bedste hold. Johnny Thomsen sidder over med skade, men Jonas Kamper er med i Randers-truppen, efter han først i ugen over for tipsbladet.dk fortalte, at han er skuffet over manglende spilletid.

FC Midtjylland:
Morten “Duncan” Rasmussen eller Martin Pusic? Det er det spørgsmål, de fleste stiller, og som Glen Riddersholm hemmelighedsfuldt først besvarer, når han indleverer sin startopstilling en time før kamp. De to angribere kæmper en hård kamp om at starte inde, og senest viste Morten “Duncan” Rasmussen, at han er knivskarp for tiden. To gange kom angriberen på tavlen, og det skulle undre noget, hvis ikke “Duncan” får genvalg. Martin Pusic spillede de to første kampe fra start og har scoret én gang, mens “Duncan” i foråret er noteret for tre kasser – en fra bænken, to mod Esbjerg søndag.

Glen Riddersholm må undvære Petter Andersson, der sidder ude med karantæne, hvorfor det ventes at blive Izunna, der tager plads på den centrale del af midtbanen ved siden af Jakob Poulsen.

Pione Sisto, Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson sidder ude med skader. 

Karantæne:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Petter Andersson

Superliga-form:
Randers FC: V-U-V-T-T
FC Midtjylland: V-V-V-U-V

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Johnsson – Fischer, Fenger, Agesen, Tamboura – Fisker, Keller, Poulsen, Bjarnason – Ishak, Fall
FC Midtjylland (4-1-4-1): Dahlin – Bak, Larsen, Sviatchenko, Lauridsen – Sparv – Hassan, Izunna, Poulsen, Igboun – “Duncan”

Vidste du, at…:
FC Midtjylland kan lave mål. Mange mål. I denne sæson har klubben scoret 41 gange i Superligaen, og det er klart flest af alle. På andenpladsen over mest scorende klubber ligger Esbjerg, der er hele 14 mål efter. På topscorerlisten er det også FCM-spillere, der topper. Fire fra top seks på topscorerlisten er fra FC Midtjylland: Godt nok fører FCM’s Martin Pusic topscorerlisten med 10 mål, men ni af de scoringer blev sat ind i Esbjerg-trøjen. Lige efter følger Morten “Duncan” Rasmussen med ni scoringer, Sylvester Igboun er noteret for otte kasser og Pione Sisto – der er skadet og ikke har spillet i foråret – har lavet syv mål. Randers-defensiven får helt sikkert noget at se til. 

Dom:
Randers var i efteråret solide i det defensive, og det startede også godt med en sejr på 3-0 over FC Nordsjælland. Siden er det blevet til to nederlag på 1-2 til henholdsvis Silkeborg og AaB, og ukarakteristisk for et Colin Todd-mandskab har klubben lavet flere personlige og defensive fejl. Dem skal de have rettet op på, hvis den lille stime af dårlige resultater skal vendes. Omvendt kommer FC Midtjylland med selvtillid og masser af mål, og der bliver en nøgleduel på dødbolde, hvor Randers normalt er stærke, og hvor FC Midtjylland i denne sæson har scoret 20 af sine mål efter standardsituationer. Vi tror mest på, at FC Midtjylland fortsætter jagten mod klubbens første triumf, og for tredje Superliga-kamp i træk taber Randers med 1-2.

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Brighton – Manchester United

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

José Mourinho vil have dansk stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’