Optakt: Randers FC – FC Midtjylland

De har ikke vundet mod FC Midtjylland i de sidste 23 kampe i dansk fodbolds bedste række. Nu gør Randers FC et nyt forsøg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcm #sldk

Holdnyt:
Randers FC:
De forsvarende pokalvindere har gang i en fin sæson, hvor man igen spiller med i toppen af Superligaen, hvor man er nået frem til kvartfinalen i Sydbank Pokalen, og hvor man fortsat er med i kampen om at gå videre fra Conference League-gruppespillet.

Thomas Thomasberg har lavet et godt stykke arbejde, og selv om man har mistet en kvalitetsspiller i Mathias Greve, har kronjyderne ageret godt og klogt på transfermarkedet, hvor man blandt andet har fået fingrene i den skarpe og meget talentfulde angriber Stephen Odey.

Nu venter så et møde mod FC Midtjylland, og det er lidt af en hademodstander, der venter for kronjyderne. De sidste 23 indbyrdes kampe har ikke budt på en eneste Randers-sejr, så det bliver ikke nemt for pokalvinderne.

De mange kampe er ved at ramme Randers. I forsvaret har man i de sidste par kampe været uden Erik Marxen og Joel Kabongo, og Simon Graves måtte udgå af opgøret mod AGF, som man i øvrigt vandt 1-0.

Erik Marxen er dog tilbage i truppen til søndagens kamp, mens både Joel Kabongo og Simon Graves sidder ude med skader. Issah Salou og Karl Leth er heller ikke med.

Patrik Carlgren, Mikkel Kallesøe, Nicolai Brock-Madsen og Lasse Berg Johnsen sad alle over i midtugens pokalsejr over Middelfart. Kvartetten er tilbage i truppen til Superliga-topbraget mod FC Midtjylland.

FC Midtjylland:
De ligger nummer et i Superligaen med seks point ned til FC København på andenpladsen. De spillede sig torsdag i kvartfinalen i Sydbank Pokalen. Og de er i øvrigt fortsat i live i Europa League. Så meget er godt for Bo Henriksen, der dog har lidt skader at se til.

Cheftræneren skal have løst de offenisve udfordringer, hvor man er uden en skadet Junior Brumado, og hvor nyindkøbet Marrony fortsat ikke er klar til at spille. 

Dermed er der nogle ting, man skal overveje offensivt. Er det unge Victor Lind, der skal spille 9’eren, eller skal man forsøge at rykke en midtbanespiller op i en falsk 9’er-rolle?

Der er nogle muligheder for Bo Henriksen, der nu går ind til opgøret mod Randers med en vished om, at man kan holde presset på FCK med en sejr.

Jonas Lössl var tilbage i målet i pokalopgøret mod AaB, og det er spørgsmålet, om han også står søndagens Superliga-kamp, eller om der skiftes tilbage til den unge keeper Elias Olafsson. 

Karantæne:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Tibbling, Hammershøy-Mistrati, Berg Johnsen, Kehinde – Odey, Brock-Madsen

FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Isaksen, Lind, Sisto

Profilen:
Stephen Odey er en spiller, der kommer i fokus, for hans første møde med dansk fodbold var netop FC Midtjylland, hvor han i 2017 prøvetrænede i den danske klub, uden at han havde fået lov af sin nigerianske klub. Dengang var FCM interesseret, men han endte i stedet i schweizisk fodbold. I Randers har angriberen været et skønt bekendtskab med masser af mål, og det er ventet, at Randers veksler lejeaftalen til en permanent aftale.

Vidste du, at..:
23 gange i træk i Superligaen er Randers gået fra banen mod FC Midtjylland uden en sejr. Det er med andre ord en forfærdelig stime i dansk fodbolds bedste række, og det skal man nu forsøge at rette op på, når man har hjemmebane mod Bo Henriksens FCM.

Dom:
En på papiret spændende kamp, hvor FCM har statistikken på sin side.

Randers er ikke noget dårligt hold, men er ramt af lidt skader, og det er spørgsmålet, om FCM kan udnytte det.

Vi regner med, at udeholdet er en tand eller to for stærk – 3-1 til FCM.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

I svime over Morten Hjulmand



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Håber på FC København-exit

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Nu forklarer Noah Nartey

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Presset træner vil rotere mod FCM

Enorme Superliga-talenter udtaget

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Barcelona – Newcastle United

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’