Status:
Efter en fremragende start på foråret, er Randers FC nu kommet helt ned på jorden. Kronjyderne, der vandt de første to kampe efter nytår klart, har blot fået to point ud af de seneste tre kampe. I sidste weekend tabte randrusianerne med 1-3 i Parken, men nu vender de hjem til Essex Park, hvor en ægte nøglekamp venter. Vinderen af Randers – Lyngby vil således – i hvert fald for en kort periode – være ude af nedrykningskampen, mens taberen vil være en oplagt kandidat til en tur i 1. division.
Det er derfor en yderst vigtig kamp for begge mandskaber. Også for Lyngby, som fik lidt medvind, da de torsdag vandt forårets første sejr via 1-0 over FC Midtjylland. Lyngby har ellers haft et par hårde måneder, hvor de flere gange har mistet føringer i de allersidste minutter. Men de tre point fra torsdag kan være et varsel om lysere tider. Holdets blot 18-årige stortalent, Uffe Bech, skaffede sejren til oprykkerne, som dermed fik fornyet tro på overlevelse. Lyngby har nu fire point til nedrykning – og et enkelt point ned til Randers FC på niendepladsen.
Der er ikek kun point på spil søndag eftermiddag i Randers. Hos hjemmeholdet har både Mikkel Beckmann, Lasse Rise og Alexander Fischer en fortid i Lyngby, og hos udeholdet har især én spiller et specielt forhold til Randers. Lyngby-topscorer Kim Aabech havde egentlig skrevet kontrakt med kronjyderne, men efter Randers sendte hans Lyngby-kontrakt rundt til samtlige klubber, blev kontrakten revet i stykker. Randers havde i øvrigt kontakten Kim Aabech før det var tilladt. Det er ulovligt, og der kører derfor en sag de to klubber imellem. Der er altså masser af følelser på spil på Essex Park.
Mandskabsmæssigt er der gode nyheder for Randers FC. Anders Egholm er formentlig tilbage, og det samme er Frank Kristensen, der har været savnet de seneste par kampe. Hos Lyngby blev Bajram Fetai til gengæld skadet torsdag, og det er endnu uvist, om han spiller søndag.
Profil:
Lasse Rise kan gøre det onde ved sine gamle holdkammerater, og det gør han. Kantspillerens hurtighed kommer til at gøre ondt på Lyngbys højreside med Cheikh Sarr.
Dom:
Randers FC benytter sig af hjemmebanefordelen og hiver en sejr hjem på 2-1. Helt smertefrit bliver det dog ikke, og vi kan godt komme langt ind i kampen, inden afgørelsen falder.
Randers FC (4-4-1-1):
Ousted – Pedersen, Fenger, Egholm, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Kristensen
Skader: Sane.
Karantæner: Ingen.
Lyngby (4-2-3-1): Pedersen – Sarr, Tauber, Bresemann, Hamalainen – Christiansen, Bertolt – Larsen, Aabech, Boysen – Madsen
Skader: Brandrup, Sørensen, Fetai (tvivlsom)
Karantæne: Ingen.
Kampen begynder søndag kl. 16.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Vender han retur? Lasse Schöne åben
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
FC København-krisen fortsætter
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
FC Nordsjælland vinder i egen hule
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT