Optakt: Randers FC – Lyngby

Har Kim Aabech hævn i sigte? Hvem spiller sig foreløbigt ud af nedrykningskampen? Spørgsmålene tårner sig op inden Randers møder Lyngby.



Status:
Efter en fremragende start på foråret, er Randers FC nu kommet helt ned på jorden. Kronjyderne, der vandt de første to kampe efter nytår klart, har blot fået to point ud af de seneste tre kampe. I sidste weekend tabte randrusianerne med 1-3 i Parken, men nu vender de hjem til Essex Park, hvor en ægte nøglekamp venter.  Vinderen af Randers – Lyngby vil således – i hvert fald for en kort periode – være ude af nedrykningskampen, mens taberen vil være en oplagt kandidat til en tur i 1. division.

Det er derfor en yderst vigtig kamp for begge mandskaber. Også for Lyngby, som fik lidt medvind, da de torsdag vandt forårets første sejr  via 1-0 over FC Midtjylland. Lyngby har ellers haft et par hårde måneder, hvor de flere gange har mistet føringer i de allersidste minutter. Men de tre point fra torsdag kan være et varsel om lysere tider. Holdets blot 18-årige stortalent, Uffe Bech, skaffede sejren til oprykkerne, som dermed fik fornyet tro på overlevelse. Lyngby har nu fire point til nedrykning – og et enkelt point ned til Randers FC på niendepladsen.

Der er ikek kun point på spil søndag eftermiddag i Randers. Hos hjemmeholdet har både Mikkel Beckmann, Lasse Rise og Alexander Fischer en fortid i Lyngby, og hos udeholdet har især én spiller et specielt forhold til Randers. Lyngby-topscorer Kim Aabech havde egentlig skrevet kontrakt med kronjyderne, men efter Randers sendte hans Lyngby-kontrakt rundt til samtlige klubber, blev kontrakten revet i stykker. Randers havde i øvrigt kontakten Kim Aabech før det var tilladt. Det er ulovligt, og der kører derfor en sag de to klubber imellem. Der er altså masser af følelser på spil på Essex Park.

Mandskabsmæssigt er der gode nyheder for Randers FC. Anders Egholm er formentlig tilbage, og det samme er Frank Kristensen, der har været savnet de seneste par kampe. Hos Lyngby blev Bajram Fetai til gengæld skadet torsdag, og det er endnu uvist, om han spiller søndag.

Profil:
Lasse Rise kan gøre det onde ved sine gamle holdkammerater, og det gør han. Kantspillerens hurtighed kommer til at gøre ondt på Lyngbys højreside med Cheikh Sarr.

Dom:
Randers FC benytter sig af hjemmebanefordelen og hiver en sejr hjem på 2-1. Helt smertefrit bliver det dog ikke, og vi kan godt komme langt ind i kampen, inden afgørelsen falder.

Randers FC (4-4-1-1):
Ousted – Pedersen, Fenger, Egholm, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Kristensen
Skader: Sane.
Karantæner: Ingen.


Lyngby (4-2-3-1): Pedersen – Sarr, Tauber, Bresemann, Hamalainen – Christiansen, Bertolt – Larsen, Aabech, Boysen – Madsen
Skader: Brandrup, Sørensen, Fetai (tvivlsom)
Karantæne: Ingen.

Kampen begynder søndag kl. 16.





Nu er han pludselig syg




LIVE

LIVE: Forlænger med Superliga-klub

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Gift Links hylder FCK-legende

Danmark har aldrig haft så mange før

Han er Superligaens ringeste målmand!

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Nu åbner Wind op for fremtiden

Barcelona – Atletico

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

FIFA åbner sag mod Spanien

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Det betyder intet mod Liverpool

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Sporting CP – Arsenal

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring