Optakt: Randers FC – Lyngby

Har Kim Aabech hævn i sigte? Hvem spiller sig foreløbigt ud af nedrykningskampen? Spørgsmålene tårner sig op inden Randers møder Lyngby.



Status:
Efter en fremragende start på foråret, er Randers FC nu kommet helt ned på jorden. Kronjyderne, der vandt de første to kampe efter nytår klart, har blot fået to point ud af de seneste tre kampe. I sidste weekend tabte randrusianerne med 1-3 i Parken, men nu vender de hjem til Essex Park, hvor en ægte nøglekamp venter.  Vinderen af Randers – Lyngby vil således – i hvert fald for en kort periode – være ude af nedrykningskampen, mens taberen vil være en oplagt kandidat til en tur i 1. division.

Det er derfor en yderst vigtig kamp for begge mandskaber. Også for Lyngby, som fik lidt medvind, da de torsdag vandt forårets første sejr  via 1-0 over FC Midtjylland. Lyngby har ellers haft et par hårde måneder, hvor de flere gange har mistet føringer i de allersidste minutter. Men de tre point fra torsdag kan være et varsel om lysere tider. Holdets blot 18-årige stortalent, Uffe Bech, skaffede sejren til oprykkerne, som dermed fik fornyet tro på overlevelse. Lyngby har nu fire point til nedrykning – og et enkelt point ned til Randers FC på niendepladsen.

Der er ikek kun point på spil søndag eftermiddag i Randers. Hos hjemmeholdet har både Mikkel Beckmann, Lasse Rise og Alexander Fischer en fortid i Lyngby, og hos udeholdet har især én spiller et specielt forhold til Randers. Lyngby-topscorer Kim Aabech havde egentlig skrevet kontrakt med kronjyderne, men efter Randers sendte hans Lyngby-kontrakt rundt til samtlige klubber, blev kontrakten revet i stykker. Randers havde i øvrigt kontakten Kim Aabech før det var tilladt. Det er ulovligt, og der kører derfor en sag de to klubber imellem. Der er altså masser af følelser på spil på Essex Park.

Mandskabsmæssigt er der gode nyheder for Randers FC. Anders Egholm er formentlig tilbage, og det samme er Frank Kristensen, der har været savnet de seneste par kampe. Hos Lyngby blev Bajram Fetai til gengæld skadet torsdag, og det er endnu uvist, om han spiller søndag.

Profil:
Lasse Rise kan gøre det onde ved sine gamle holdkammerater, og det gør han. Kantspillerens hurtighed kommer til at gøre ondt på Lyngbys højreside med Cheikh Sarr.

Dom:
Randers FC benytter sig af hjemmebanefordelen og hiver en sejr hjem på 2-1. Helt smertefrit bliver det dog ikke, og vi kan godt komme langt ind i kampen, inden afgørelsen falder.

Randers FC (4-4-1-1):
Ousted – Pedersen, Fenger, Egholm, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Kristensen
Skader: Sane.
Karantæner: Ingen.


Lyngby (4-2-3-1): Pedersen – Sarr, Tauber, Bresemann, Hamalainen – Christiansen, Bertolt – Larsen, Aabech, Boysen – Madsen
Skader: Brandrup, Sørensen, Fetai (tvivlsom)
Karantæne: Ingen.

Kampen begynder søndag kl. 16.



Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Brendan Rodgers i chokskifte

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Målmand håber på Brøndby-transfer

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Nu kommenterer han FC København-historie

– Overdrevet og unuanceret

Aldrig set før

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Danske klubber efter Thomas Delaney

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Han er verdens bedste fodboldspiller

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning