Optakt: Randers FC – Lyngby

Har Kim Aabech hævn i sigte? Hvem spiller sig foreløbigt ud af nedrykningskampen? Spørgsmålene tårner sig op inden Randers møder Lyngby.



Status:
Efter en fremragende start på foråret, er Randers FC nu kommet helt ned på jorden. Kronjyderne, der vandt de første to kampe efter nytår klart, har blot fået to point ud af de seneste tre kampe. I sidste weekend tabte randrusianerne med 1-3 i Parken, men nu vender de hjem til Essex Park, hvor en ægte nøglekamp venter.  Vinderen af Randers – Lyngby vil således – i hvert fald for en kort periode – være ude af nedrykningskampen, mens taberen vil være en oplagt kandidat til en tur i 1. division.

Det er derfor en yderst vigtig kamp for begge mandskaber. Også for Lyngby, som fik lidt medvind, da de torsdag vandt forårets første sejr  via 1-0 over FC Midtjylland. Lyngby har ellers haft et par hårde måneder, hvor de flere gange har mistet føringer i de allersidste minutter. Men de tre point fra torsdag kan være et varsel om lysere tider. Holdets blot 18-årige stortalent, Uffe Bech, skaffede sejren til oprykkerne, som dermed fik fornyet tro på overlevelse. Lyngby har nu fire point til nedrykning – og et enkelt point ned til Randers FC på niendepladsen.

Der er ikek kun point på spil søndag eftermiddag i Randers. Hos hjemmeholdet har både Mikkel Beckmann, Lasse Rise og Alexander Fischer en fortid i Lyngby, og hos udeholdet har især én spiller et specielt forhold til Randers. Lyngby-topscorer Kim Aabech havde egentlig skrevet kontrakt med kronjyderne, men efter Randers sendte hans Lyngby-kontrakt rundt til samtlige klubber, blev kontrakten revet i stykker. Randers havde i øvrigt kontakten Kim Aabech før det var tilladt. Det er ulovligt, og der kører derfor en sag de to klubber imellem. Der er altså masser af følelser på spil på Essex Park.

Mandskabsmæssigt er der gode nyheder for Randers FC. Anders Egholm er formentlig tilbage, og det samme er Frank Kristensen, der har været savnet de seneste par kampe. Hos Lyngby blev Bajram Fetai til gengæld skadet torsdag, og det er endnu uvist, om han spiller søndag.

Profil:
Lasse Rise kan gøre det onde ved sine gamle holdkammerater, og det gør han. Kantspillerens hurtighed kommer til at gøre ondt på Lyngbys højreside med Cheikh Sarr.

Dom:
Randers FC benytter sig af hjemmebanefordelen og hiver en sejr hjem på 2-1. Helt smertefrit bliver det dog ikke, og vi kan godt komme langt ind i kampen, inden afgørelsen falder.

Randers FC (4-4-1-1):
Ousted – Pedersen, Fenger, Egholm, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Kristensen
Skader: Sane.
Karantæner: Ingen.


Lyngby (4-2-3-1): Pedersen – Sarr, Tauber, Bresemann, Hamalainen – Christiansen, Bertolt – Larsen, Aabech, Boysen – Madsen
Skader: Brandrup, Sørensen, Fetai (tvivlsom)
Karantæne: Ingen.

Kampen begynder søndag kl. 16.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

De danske kvinder tager førstepladsen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

‘Tottenham er i overhængende fare’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Narteys krav til ny kontrakt

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

FCM ansætter ny topboss

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Rasmus Højlund i massiv modvind

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre