Optakt: Randers FC – OB

Både Randers FC og OB kom godt fra land i første runde. Nu tørner de sammen i Kronjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers 
Dommer: Jakob Sundberg 
På TV: Canal 9
Hashtag: #rfcob #sldk

Holdnyt:
Randers FC:
Der kan ske meget i løbet af en sommerferie, men Randers FC lignede sig selv, da kronjyderne indledte sæsonen ude mod Vejle Boldklub. Thomas Thomasbergs mandskab vandt 2-0 i Nørreskoven og så bundsolide ud.

Randers FC skal forsøge at følge op på en sæson i fjor, hvor alt lykkedes. Det bliver svært, men det startede lovende, og det taler klart til Randers FC’s fordel, at holdet fra sidste sæson er fuldstændig intakt.

Godt ser det også ud på skadesfronten, og derfor kan Thomas Thomasberg mere eller mindre vælge og vrage, hvor han har lyst. Der er heller ingen i karantæne hos kronjyderne.

Randers FC satser på at hente et par nye spillere inden transfervinduets lukning.

OB:
Andreas Alm kunne ikke have ønsket sig en bedre start som OB-træner.

Fynboerne vandt 2-1 ude over FC Midtjylland, og det er én af de skalpe, der virkelig betyder noget, og som for alvor kan give et løft. Jørgen Skjelviks sejrsmål direkte på hjørnespark var noget særpræget, men at OB vandt i Herning var fuldt fortjent.

Den svenske cheftræner stillede op i noget, der lignede en 4-2-3-1-formation i sin debutkamp, og det var ikke nyt for OB-spillerne. Det spillede de også mange gange under Jakob Michelsen.

OB må undvære Jeppe Tverskov og Mikkel Hyllegaard mod Randers FC. .

Karantæner:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Graves, Kopplin – Kehinde, Mistrati, Johnsen, Greve – Egho, Kamara

OB (4-2-3-1): Christensen – Östrom, Juel Andersen, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Jebali, Kløve – Kadrii

Profilen:
Alhaji Kamara er tilbage for Randers efter en skadesplaget afslutning på sidste sæson, og angriberens tilstedeværelse klæder virkelig kronjyderne. Mod Vejle scorede han et enkelt mål og kom frem til et hav af chancer. Han bliver en meget stor mundfuld for OB-spillerne.

Vidste du, at..:
Selv om OB vandt 2-1 over FC Midtjylland, var fynboerne det hold med færrest succesfulde pasninger i første runde. 61,9 procent af OB’s afleveringer ramte en medspiller, og det var færrest af alle 12 hold i Superligaen. Til gengæld var 51,4 procent af afleveringerne fremradrettede – det var flest af alle Superliga-hold. 

Dom:
Der er altid tæt, når Randers FC og OB tørner sammen. Hvis det ikke ender uafgjort, ender det med en smal sejr på et mål til et af holdene – sådan er det gået otte af de seneste ni gange. Tit er det hjemmeholdet, der trækker det længste strå, og vi tror også mest på Randers FC, der vinder 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit