Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: Canal 9
Hashtag: #rfcob #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Der kan ske meget i løbet af en sommerferie, men Randers FC lignede sig selv, da kronjyderne indledte sæsonen ude mod Vejle Boldklub. Thomas Thomasbergs mandskab vandt 2-0 i Nørreskoven og så bundsolide ud.
Randers FC skal forsøge at følge op på en sæson i fjor, hvor alt lykkedes. Det bliver svært, men det startede lovende, og det taler klart til Randers FC’s fordel, at holdet fra sidste sæson er fuldstændig intakt.
Godt ser det også ud på skadesfronten, og derfor kan Thomas Thomasberg mere eller mindre vælge og vrage, hvor han har lyst. Der er heller ingen i karantæne hos kronjyderne.
Randers FC satser på at hente et par nye spillere inden transfervinduets lukning.
OB:
Andreas Alm kunne ikke have ønsket sig en bedre start som OB-træner.
Fynboerne vandt 2-1 ude over FC Midtjylland, og det er én af de skalpe, der virkelig betyder noget, og som for alvor kan give et løft. Jørgen Skjelviks sejrsmål direkte på hjørnespark var noget særpræget, men at OB vandt i Herning var fuldt fortjent.
Den svenske cheftræner stillede op i noget, der lignede en 4-2-3-1-formation i sin debutkamp, og det var ikke nyt for OB-spillerne. Det spillede de også mange gange under Jakob Michelsen.
OB må undvære Jeppe Tverskov og Mikkel Hyllegaard mod Randers FC. .
Karantæner:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Graves, Kopplin – Kehinde, Mistrati, Johnsen, Greve – Egho, Kamara
OB (4-2-3-1): Christensen – Östrom, Juel Andersen, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Jebali, Kløve – Kadrii
Profilen:
Alhaji Kamara er tilbage for Randers efter en skadesplaget afslutning på sidste sæson, og angriberens tilstedeværelse klæder virkelig kronjyderne. Mod Vejle scorede han et enkelt mål og kom frem til et hav af chancer. Han bliver en meget stor mundfuld for OB-spillerne.
Vidste du, at..:
Selv om OB vandt 2-1 over FC Midtjylland, var fynboerne det hold med færrest succesfulde pasninger i første runde. 61,9 procent af OB’s afleveringer ramte en medspiller, og det var færrest af alle 12 hold i Superligaen. Til gengæld var 51,4 procent af afleveringerne fremradrettede – det var flest af alle Superliga-hold.
Dom:
Der er altid tæt, når Randers FC og OB tørner sammen. Hvis det ikke ender uafgjort, ender det med en smal sejr på et mål til et af holdene – sådan er det gået otte af de seneste ni gange. Tit er det hjemmeholdet, der trækker det længste strå, og vi tror også mest på Randers FC, der vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
