Optakt: Randers FC – OB

Både Randers FC og OB kom godt fra land i første runde. Nu tørner de sammen i Kronjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers 
Dommer: Jakob Sundberg 
På TV: Canal 9
Hashtag: #rfcob #sldk

Holdnyt:
Randers FC:
Der kan ske meget i løbet af en sommerferie, men Randers FC lignede sig selv, da kronjyderne indledte sæsonen ude mod Vejle Boldklub. Thomas Thomasbergs mandskab vandt 2-0 i Nørreskoven og så bundsolide ud.

Randers FC skal forsøge at følge op på en sæson i fjor, hvor alt lykkedes. Det bliver svært, men det startede lovende, og det taler klart til Randers FC’s fordel, at holdet fra sidste sæson er fuldstændig intakt.

Godt ser det også ud på skadesfronten, og derfor kan Thomas Thomasberg mere eller mindre vælge og vrage, hvor han har lyst. Der er heller ingen i karantæne hos kronjyderne.

Randers FC satser på at hente et par nye spillere inden transfervinduets lukning.

OB:
Andreas Alm kunne ikke have ønsket sig en bedre start som OB-træner.

Fynboerne vandt 2-1 ude over FC Midtjylland, og det er én af de skalpe, der virkelig betyder noget, og som for alvor kan give et løft. Jørgen Skjelviks sejrsmål direkte på hjørnespark var noget særpræget, men at OB vandt i Herning var fuldt fortjent.

Den svenske cheftræner stillede op i noget, der lignede en 4-2-3-1-formation i sin debutkamp, og det var ikke nyt for OB-spillerne. Det spillede de også mange gange under Jakob Michelsen.

OB må undvære Jeppe Tverskov og Mikkel Hyllegaard mod Randers FC. .

Karantæner:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Graves, Kopplin – Kehinde, Mistrati, Johnsen, Greve – Egho, Kamara

OB (4-2-3-1): Christensen – Östrom, Juel Andersen, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Jebali, Kløve – Kadrii

Profilen:
Alhaji Kamara er tilbage for Randers efter en skadesplaget afslutning på sidste sæson, og angriberens tilstedeværelse klæder virkelig kronjyderne. Mod Vejle scorede han et enkelt mål og kom frem til et hav af chancer. Han bliver en meget stor mundfuld for OB-spillerne.

Vidste du, at..:
Selv om OB vandt 2-1 over FC Midtjylland, var fynboerne det hold med færrest succesfulde pasninger i første runde. 61,9 procent af OB’s afleveringer ramte en medspiller, og det var færrest af alle 12 hold i Superligaen. Til gengæld var 51,4 procent af afleveringerne fremradrettede – det var flest af alle Superliga-hold. 

Dom:
Der er altid tæt, når Randers FC og OB tørner sammen. Hvis det ikke ender uafgjort, ender det med en smal sejr på et mål til et af holdene – sådan er det gået otte af de seneste ni gange. Tit er det hjemmeholdet, der trækker det længste strå, og vi tror også mest på Randers FC, der vinder 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

England – Argentina

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Tuchel klarmelder stor profil

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

‘Det er jeg træt af’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys