Randers FC – OB

Med tre sejre i streg buldrer Randers afsted mod syvendepladsen. Fortsætter sejrsstimen mod kriseramte OB?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
I grundspillet viste Randers ved flere lejligheder lovende takter, men uden for alvor at forløse potentialet. Det begynder de til gengæld at gøre nu. I særdeles Mohammed Fuseini, som ser voldsomt giftig ud for tiden med seks mål i de seneste tre kampe.

Kronjyderne er kommet buldrende ud til nedrykningsspillet med tre sejre ud af tre mulige mod Lyngby, Hvidovre og Vejle. Ja, ikke rækkens tre bedste hold, men ikke desto mindre har Bertelsens tropper virkelig taget skridt den rigtige vej på det seneste.

Senest mod Vejle holdt det hårdere end i nedrykningsspillets to første kampe, som blev vundet noget mere komfortabelt, men selv på en halvdårlig dag var Randers gode nok til at stikke afsted med alle tre point mod et ellers standhaftigt Vejle-mandskab.

Med tre sejre i rap har Randers sagt farvel til nedrykningskampen, og goddag til syvendepladsen, som giver en playoff-kamp om europæisk fodbold mod Superligaens nummer tre. Aktuelt er ‘’Hestene’’ to point foran Viborg, der ligner den eneste reelle udfordrer til den placering.

Edgar Babayan er ude med en længerevarende skade, mens Simen Nordli, Noah Shamoun og Mikkel M. Pedersen alle sad ude senest. Også Mikkel Kallesøe endte med at være ude, da han var blevet syg.

OB:
Fynboerne lagde godt fra land i foråret med flere flotte præstationer i grundspillets sidste fem runder, men er i modsætning til Randers dalet gevaldigt i kadence i nedrykningsspillet.

Nedrykningsspillets første tre runder har blot budt på ét point for OB efter den ene bekymrende præstation efter den anden, og Søren Krogs mandskab er derfor fortsat fedtet godt og grundigt ind i nedrykningsstriden inden sæsonens sidste syv kampe. Gæsterne kan dog prise sig lykkelige over, at Vejle og Lyngby ligeledes kæmper med spil og resultater.

Senest startede OB ellers stærkt ud i hjemmekampen mod Viborg, hvor de allerede efter et kvarter bragte sig foran, men der gik ikke længe før udligningen lå i eget mål, og som kampen skred frem, og efter en meget svag anden halvleg var der intet at indvende mod endnu et nederlag på eget græs.

OB’s topniveau har vi ikke set i en del kampe efterhånden, mens bundniveauet bare virker til at blive lavere og lavere.

Sven Köhler er tilbage efter endt karantæne, men Bjørn Paulsen, som sad ude en skade i sidste uge, er igen ude.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Olsen – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Agyiri – Fuseini, Bany

OB (3-4-3): Myhra – Gomez, Helander, Slotsager – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mouritsen – Fenger, Kadrii, Deedson

Dom:
OB vandt seneste udekamp mod Randers tilbage i november, og fynboerne er utvivlsomt bedre ude end hjemme i denne sæson, men som de to holds formkurver udvikler sig for tiden, er det svært at forestille sig endnu en fynsk sejr på Cepheus Park.

Gæsterne vil givetvis være tilfredse med bare ét point ude mod nedrykningspillets aktuelt bedste mandskab, men Randers’ offensiv er brandvarm og OB’s defensiv ganske medgørlig, så ‘’Hestene’’ snupper fjerde sejr i rap fredag aften i en tæt affære. 2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.87 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘FC København var en mulighed’

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danmark – Nordmakedonien

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

FC København jagter Neestrup-erstatning

Danske stjerner kan være fortid

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Brøndby-handel er kollapset

Nu flytter anfører til Danmark

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen