Randers FC – OB

Med tre sejre i streg buldrer Randers afsted mod syvendepladsen. Fortsætter sejrsstimen mod kriseramte OB?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
I grundspillet viste Randers ved flere lejligheder lovende takter, men uden for alvor at forløse potentialet. Det begynder de til gengæld at gøre nu. I særdeles Mohammed Fuseini, som ser voldsomt giftig ud for tiden med seks mål i de seneste tre kampe.

Kronjyderne er kommet buldrende ud til nedrykningsspillet med tre sejre ud af tre mulige mod Lyngby, Hvidovre og Vejle. Ja, ikke rækkens tre bedste hold, men ikke desto mindre har Bertelsens tropper virkelig taget skridt den rigtige vej på det seneste.

Senest mod Vejle holdt det hårdere end i nedrykningsspillets to første kampe, som blev vundet noget mere komfortabelt, men selv på en halvdårlig dag var Randers gode nok til at stikke afsted med alle tre point mod et ellers standhaftigt Vejle-mandskab.

Med tre sejre i rap har Randers sagt farvel til nedrykningskampen, og goddag til syvendepladsen, som giver en playoff-kamp om europæisk fodbold mod Superligaens nummer tre. Aktuelt er ‘’Hestene’’ to point foran Viborg, der ligner den eneste reelle udfordrer til den placering.

Edgar Babayan er ude med en længerevarende skade, mens Simen Nordli, Noah Shamoun og Mikkel M. Pedersen alle sad ude senest. Også Mikkel Kallesøe endte med at være ude, da han var blevet syg.

OB:
Fynboerne lagde godt fra land i foråret med flere flotte præstationer i grundspillets sidste fem runder, men er i modsætning til Randers dalet gevaldigt i kadence i nedrykningsspillet.

Nedrykningsspillets første tre runder har blot budt på ét point for OB efter den ene bekymrende præstation efter den anden, og Søren Krogs mandskab er derfor fortsat fedtet godt og grundigt ind i nedrykningsstriden inden sæsonens sidste syv kampe. Gæsterne kan dog prise sig lykkelige over, at Vejle og Lyngby ligeledes kæmper med spil og resultater.

Senest startede OB ellers stærkt ud i hjemmekampen mod Viborg, hvor de allerede efter et kvarter bragte sig foran, men der gik ikke længe før udligningen lå i eget mål, og som kampen skred frem, og efter en meget svag anden halvleg var der intet at indvende mod endnu et nederlag på eget græs.

OB’s topniveau har vi ikke set i en del kampe efterhånden, mens bundniveauet bare virker til at blive lavere og lavere.

Sven Köhler er tilbage efter endt karantæne, men Bjørn Paulsen, som sad ude en skade i sidste uge, er igen ude.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Olsen – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Agyiri – Fuseini, Bany

OB (3-4-3): Myhra – Gomez, Helander, Slotsager – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mouritsen – Fenger, Kadrii, Deedson

Dom:
OB vandt seneste udekamp mod Randers tilbage i november, og fynboerne er utvivlsomt bedre ude end hjemme i denne sæson, men som de to holds formkurver udvikler sig for tiden, er det svært at forestille sig endnu en fynsk sejr på Cepheus Park.

Gæsterne vil givetvis være tilfredse med bare ét point ude mod nedrykningspillets aktuelt bedste mandskab, men Randers’ offensiv er brandvarm og OB’s defensiv ganske medgørlig, så ‘’Hestene’’ snupper fjerde sejr i rap fredag aften i en tæt affære. 2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.87 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Derfor har Lerager takket nej til FC København

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

– En humørdræber

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane