Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
I grundspillet viste Randers ved flere lejligheder lovende takter, men uden for alvor at forløse potentialet. Det begynder de til gengæld at gøre nu. I særdeles Mohammed Fuseini, som ser voldsomt giftig ud for tiden med seks mål i de seneste tre kampe.
Kronjyderne er kommet buldrende ud til nedrykningsspillet med tre sejre ud af tre mulige mod Lyngby, Hvidovre og Vejle. Ja, ikke rækkens tre bedste hold, men ikke desto mindre har Bertelsens tropper virkelig taget skridt den rigtige vej på det seneste.
Senest mod Vejle holdt det hårdere end i nedrykningsspillets to første kampe, som blev vundet noget mere komfortabelt, men selv på en halvdårlig dag var Randers gode nok til at stikke afsted med alle tre point mod et ellers standhaftigt Vejle-mandskab.
Med tre sejre i rap har Randers sagt farvel til nedrykningskampen, og goddag til syvendepladsen, som giver en playoff-kamp om europæisk fodbold mod Superligaens nummer tre. Aktuelt er ‘’Hestene’’ to point foran Viborg, der ligner den eneste reelle udfordrer til den placering.
Edgar Babayan er ude med en længerevarende skade, mens Simen Nordli, Noah Shamoun og Mikkel M. Pedersen alle sad ude senest. Også Mikkel Kallesøe endte med at være ude, da han var blevet syg.
OB:
Fynboerne lagde godt fra land i foråret med flere flotte præstationer i grundspillets sidste fem runder, men er i modsætning til Randers dalet gevaldigt i kadence i nedrykningsspillet.
Nedrykningsspillets første tre runder har blot budt på ét point for OB efter den ene bekymrende præstation efter den anden, og Søren Krogs mandskab er derfor fortsat fedtet godt og grundigt ind i nedrykningsstriden inden sæsonens sidste syv kampe. Gæsterne kan dog prise sig lykkelige over, at Vejle og Lyngby ligeledes kæmper med spil og resultater.
Senest startede OB ellers stærkt ud i hjemmekampen mod Viborg, hvor de allerede efter et kvarter bragte sig foran, men der gik ikke længe før udligningen lå i eget mål, og som kampen skred frem, og efter en meget svag anden halvleg var der intet at indvende mod endnu et nederlag på eget græs.
OB’s topniveau har vi ikke set i en del kampe efterhånden, mens bundniveauet bare virker til at blive lavere og lavere.
Sven Köhler er tilbage efter endt karantæne, men Bjørn Paulsen, som sad ude en skade i sidste uge, er igen ude.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Olsen – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Agyiri – Fuseini, Bany
OB (3-4-3): Myhra – Gomez, Helander, Slotsager – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mouritsen – Fenger, Kadrii, Deedson
Dom:
OB vandt seneste udekamp mod Randers tilbage i november, og fynboerne er utvivlsomt bedre ude end hjemme i denne sæson, men som de to holds formkurver udvikler sig for tiden, er det svært at forestille sig endnu en fynsk sejr på Cepheus Park.
Gæsterne vil givetvis være tilfredse med bare ét point ude mod nedrykningspillets aktuelt bedste mandskab, men Randers’ offensiv er brandvarm og OB’s defensiv ganske medgørlig, så ‘’Hestene’’ snupper fjerde sejr i rap fredag aften i en tæt affære. 2-1 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.87 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL