Randers FC – OB

Med tre sejre i streg buldrer Randers afsted mod syvendepladsen. Fortsætter sejrsstimen mod kriseramte OB?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
I grundspillet viste Randers ved flere lejligheder lovende takter, men uden for alvor at forløse potentialet. Det begynder de til gengæld at gøre nu. I særdeles Mohammed Fuseini, som ser voldsomt giftig ud for tiden med seks mål i de seneste tre kampe.

Kronjyderne er kommet buldrende ud til nedrykningsspillet med tre sejre ud af tre mulige mod Lyngby, Hvidovre og Vejle. Ja, ikke rækkens tre bedste hold, men ikke desto mindre har Bertelsens tropper virkelig taget skridt den rigtige vej på det seneste.

Senest mod Vejle holdt det hårdere end i nedrykningsspillets to første kampe, som blev vundet noget mere komfortabelt, men selv på en halvdårlig dag var Randers gode nok til at stikke afsted med alle tre point mod et ellers standhaftigt Vejle-mandskab.

Med tre sejre i rap har Randers sagt farvel til nedrykningskampen, og goddag til syvendepladsen, som giver en playoff-kamp om europæisk fodbold mod Superligaens nummer tre. Aktuelt er ‘’Hestene’’ to point foran Viborg, der ligner den eneste reelle udfordrer til den placering.

Edgar Babayan er ude med en længerevarende skade, mens Simen Nordli, Noah Shamoun og Mikkel M. Pedersen alle sad ude senest. Også Mikkel Kallesøe endte med at være ude, da han var blevet syg.

OB:
Fynboerne lagde godt fra land i foråret med flere flotte præstationer i grundspillets sidste fem runder, men er i modsætning til Randers dalet gevaldigt i kadence i nedrykningsspillet.

Nedrykningsspillets første tre runder har blot budt på ét point for OB efter den ene bekymrende præstation efter den anden, og Søren Krogs mandskab er derfor fortsat fedtet godt og grundigt ind i nedrykningsstriden inden sæsonens sidste syv kampe. Gæsterne kan dog prise sig lykkelige over, at Vejle og Lyngby ligeledes kæmper med spil og resultater.

Senest startede OB ellers stærkt ud i hjemmekampen mod Viborg, hvor de allerede efter et kvarter bragte sig foran, men der gik ikke længe før udligningen lå i eget mål, og som kampen skred frem, og efter en meget svag anden halvleg var der intet at indvende mod endnu et nederlag på eget græs.

OB’s topniveau har vi ikke set i en del kampe efterhånden, mens bundniveauet bare virker til at blive lavere og lavere.

Sven Köhler er tilbage efter endt karantæne, men Bjørn Paulsen, som sad ude en skade i sidste uge, er igen ude.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Olsen – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Agyiri – Fuseini, Bany

OB (3-4-3): Myhra – Gomez, Helander, Slotsager – Owusu, Köhler, Al Hajj, Mouritsen – Fenger, Kadrii, Deedson

Dom:
OB vandt seneste udekamp mod Randers tilbage i november, og fynboerne er utvivlsomt bedre ude end hjemme i denne sæson, men som de to holds formkurver udvikler sig for tiden, er det svært at forestille sig endnu en fynsk sejr på Cepheus Park.

Gæsterne vil givetvis være tilfredse med bare ét point ude mod nedrykningspillets aktuelt bedste mandskab, men Randers’ offensiv er brandvarm og OB’s defensiv ganske medgørlig, så ‘’Hestene’’ snupper fjerde sejr i rap fredag aften i en tæt affære. 2-1 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.87 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





LIVE

LIVE: Skidt nyt for FC Midtjylland

Afsløring: Neestrup fyret – Svensson ny FCK-træner

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

De nye Wieghorst og Hjulmand?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Vild stime før Danmark-brag



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Stor profil glad for Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Ser I med, Brøndby?

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Medie: Det peger i den retning for Garananga

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Det skal blive bedre, Isaksen!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

‘Vil du være multimillionær?’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Sendt hjem fra FC København-træning

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk